Borsalar Nedir & Nasıl

Yeni Başlayanlar İçin IDEX Rehberi: IDEX Merkezsiz Kripto Para Borsası Nedir ve Nasıl Kullanılır?

IDEX-Exchange-nedir-temel-rehber-coin-bilgi
İlknur Özer

GİRİŞ

Bir dizi merkezi olmayan değişim platformunun ortaya çıkışını görmeye devam ediyoruz ve IDEX, halihazırda hızlı büyüme ve ilerleme kaydeden pazarda yeni bir merkezi olmayan borsa. Ancak IDEX Borsası güvenilir midir?

IDEX, hizmetlerini dünyanın her yerindeki kullanıcılara sunan küresel bir değişim platformudur.

Bu yazıda, ilgili ücretlere, IDEX’te nasıl işlem yapılacağına, desteklenen kripto para birimlerine ve platform tarafından sunulan diğer özelliklere bakacağız. Şimdi IDEX Borsası incelemesine bakalım.

Genel Bakış

Yasal isim IDEX Exchange
Merkez Amerika Birleşik Devletleri
CEO Alex Wearn
Kuruluş Yılı 2016
Exchange Türü Merkezi olmayan
Ticaret Ücretleri Maker: %0.10 / Taker: % 0.20
Para Yatırma Yöntemleri Private key, Keystore file, MetaMask ve Ledger
Desteklenen Kriptolar Ethereum, Quant, Lition, DigitalBits, Etherbase Coin, Constellation, Morpheus Labs ve çok daha fazlası
Fiat ABD Doları, Euro, Çin Yuanı, Japon Yeni
Müşteri servisi  E-posta, Telefon
Ticaret Seçenekleri Spot Ticaret, Marjin Ticareti

IDEX Nedir?

IDEX, gerçek zamanlı ticareti destekleyen ilk Ethereum tabanlı merkezi olmayan akıllı sözleşme borsasıdır. Borsa en gelişmiş Ethereum DEX olduğunu iddia ediyor. IDEX Borsası, limit ve piyasa emirlerini, gassız iptalleri ve birçok işlemi aynı anda doldurma yeteneğini destekler.

IDEX Exchange, Ethereum ve ERC20 token ticaret çiftlerini destekleyen merkezi olmayan bir borsadır. IDEX’in merkezi ABD’de bulunmaktadır ve Panama’da bir şirket olarak tescil edilmiştir. AuroraDAO’ya aittir ve herhangi bir ülkeden ticarete izin verir.

Ticaret platformu ayrıca platforma bağlı olanların fonlarını güvenli bir şekilde yönetmeye yardımcı olan Ledger Nano S ve Meta Mask cüzdanlarıyla entegre olarak gelir. IDEX İngilizce, İspanyolca, Rusça, Güney Korece, Vietnamca ve Mandarin dilinde mevcuttur.

IDEX Borsası Özellikleri

 1. Ticaret Seçenekleri: IDEX kripto borsası, çok çeşitli alım satım seçenekleri sunar. Kullanıcılar, destekleyici limit ve piyasa emirlerine, gas-free iptallere ve birçok işlemi aynı anda gerçekleştirme imkanına sahiptir.
 2.  İşlevsellik: IDEX platformu basit ama iyi tasarlanmış bir arayüz kullanır ve TradingView çizelgeleri ve şifreli cüzdanlar gibi özellikleri içerir. IDEX, hızlı bir ticaret deneyimi sağlar ve ayrıca Ethereum akıllı sözleşmesiyle birlikte çalışan zincir dışı bir ticaret motorunu kullanır.
 3. Teknoloji: Merkezi olmayan bir yapıya sahip olan IDEX, hibrit merkezi olmayan bir değişim sisteminin tüm avantajlarını sağlar ve tüm kullanıcı işlemlerini yönetir.
 4. Güvenlik: Borsa, HTTPS teknolojisi ile güvence altına alındığı için bilgisayar korsanlarına karşı size daha iyi güvenlik sağlar. IDEX ayrıca tam özel anahtar şifrelemesini kullanır ve kullanıcıların Metamask ve Ledger cüzdanları aracılığıyla işlem yapmasına izin verir.
 5. Müşteri Desteği: Herhangi bir sorunla ilgilenmek için bir destek ekibi hazırdır ve kullanıcılar İletişim Formunu kullanarak ekiple iletişime geçebilirler. En yaygın sorunları ele alan bir SSS bölümü ve kullanıcıların platformda gezinmesine yardımcı olan bir dizi açıkça yazılmış Kılavuz bulunmaktadır.

IDEX Ücretleri ve Limitleri

IDEX’in alıcılar için işlem ücretleri % 0.20’dir. Bu ücret, küresel endüstri ortalamasının biraz altındadır. Küresel endüstri ortalaması muhtemelen %0,25 civarındadır. IDEX ayrıca % 0,10’dan işlem yapan yapıcılar için bir indirim sunar.

IDEX , piyasa yapıcılar için minimum 0,15 ETH ve alıcılar için 0,05 ETH sipariş sınırı koyar. Yapıcılar için minimum 20 ABD doları ve alıcılar için 10 ABD doları tutarında minimum sipariş limiti vardır. IDEX’te para yatırma veya çekme ücreti yoktur ve minimum para çekme limiti 1$ ‘ dır.

IDEX’te Desteklenen Para Birimleri

Ethereum tabanlı bir değişim olarak IDEX, yalnızca Ethereum ve ERC20 tokenleri ile ilgilenir. IDEX, Ethereum ağı genişledikçe kullanıcılara geniş bir token yelpazesine erişim sağlamaya devam ediyor.

Borsada desteklenen tokenlardan bazıları Ethereum, Quant, Lition, DigitalBits, Etherbase Coin, Constellation, Morpheus Labs, Lendingblock, TrueFeedBack, Flexacoin, Karatgold, Reserve Rights, Fantom, Lamden, NKN, Celsius, Next exchange, Swarm, Everex, Chainlink ve çok daha fazlası içerir.

IDEX’e Nasıl Kayıt Olunur?

Adım 1: IDEX’e başlamak için, önce IDEX resmi web sitesini ziyaret ederek bir hesap oluşturmanız gerekir.

Adım 2: Şimdi üst çubuğun sağ tarafında “Keşfet” i seçin , bir hesap oluştur simgesi göreceksiniz, devam edin ve üzerine tıklayın.

Adım 3: E-posta adresinizi ve şifrenizi girin. Ardından Recaptcha kutusunu işaretleyin ve “Kaydol” seçeneğine tıklayın.

Adım 4: E-posta gelen kutunuza gidin ve e-postanızı onaylamak için size gönderilen bağlantıya tıklayın.

Adım 5: Hesabı onayladıktan sonra, e-posta adresinizi ve şifrenizi girerek hesabınıza giriş yapmaya devam edin.

Adım 6: IDEX’e başlamanıza ve işlem yapmanıza olanak tanıyan “Kademe 1” doğrulamasını almak için gerekli bilgileri doldurun

IDEX Şifresi Nasıl Kurtarılır?

Belirli durumlarda, IDEX şifresini kurtarmak için IDEX Oturum Açma sayfasına gidin ve ardından “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklayın. Ardından kişisel bilgilerinizi ve kullanıcı kimliğinizi girin, ardından şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

IDEX Artıları ve Eksileri Nelerdir?

 Artıları

 • Çok çeşitli tokenlara erişim sağlar.
 • Bir dizi güvenlik özelliği ve avantajı sunar.
 • Ledger Nano S ve MetaMask entegrasyonu imkanı sağlar.
 • Yapıcıların ve alıcıların Aurora yardımcı program tokenı olan AURA’yı kazanmalarını sağlar.
 • Arayüz oldukça kullanıcı dostudur.

 Eksileri

 • Fiat para birimi ticareti desteklenmiyor.
 • Platform özellikle yeni başlayanlar için uygun değil.
 • Temelde ERC20 tokenlarını destekler.
 • Yüksek ticaret ücretleri.
 • Düşük likiditeye sahip.

Son Düşünceler

Merkezi olmayan bir kripto para borsası olarak IDEX, merkezi platformlara göre bazı önemli güvenlik avantajları sunar. Ethereum ağında bir düğüm olarak çalışır, yani blok zincirlerinin sağladığı tüm güvenlik avantajlarını sunar.

Sonuç olarak, borsa, kullanıcılarının diğer merkezi olmayan borsalara kıyasla sorunsuz bir ticaret deneyimine sahip olmalarını sağlayan benzersiz bir işlem modeli kullanır. IDEX, merkezi olmayan borsalar alanında hızla kendini kanıtladı ve önemli sayıda eski EtherDelta kullanıcısını cezbetti.

Bu nedenle platform, diğer borsalarda bulunması zor olabilecek ERC20 tokenleri satın almak isteyen kullanıcılar için iyi bir seçenektir.

Yorum Yap