Oraichain Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Blockchain teknolojisi ve yapay zeka artık her sektöre ve ekonomimizin neredeyse her yönüne yavaş yavaş entegre ediliyor


Blockchain teknolojisi ve yapay zeka artık her sektöre ve ekonomimizin neredeyse her yönüne yavaş yavaş entegre ediliyor. Bu teknolojilerin her ikisi de, modern dünyada veriler  muazzam şekilde büyümekte olduğu için bu verilerin güvenliği ve kullanımı oldukça önemli bir hâl aldı.

Başarısız olmak gibi bir lüksü olmayan bu iki tanım, günümüzde oldukça önemli. İkisini birleştirmek, Blockchain ağlarına yapay zeka eklemek, verilerin analizine izin verecek ve bu veriler hakkında daha fazla bilgi üretecek olduğundan sektöre başka bir kapı aralayabilir.

Bu birleşmenin özellikle yararlı olabileceği alanlardan biri de akıllı sözleşmelerdir. Bu akıllı sözleşmeler, ilgili eylemleri ve olayları belgeleyerek veya kontrol ederek, otomatik olarak yürütmek için oluşturulan protokoller veya programlardır. Bunu, programlandığı şekilde, belirtilen bir sözleşmenin şartlarına göre yapar.

Akıllı sözleşmeler, özellikle giderek daha popüler hale gelen merkeziyetsiz finans alanında, birçok faydalı işleve sahip oldukları için Blockchain ağlarında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, herhangi bir akıllı sözleşmede bir yapay zeka modelinin kullanılmasını engelleyen katı kurallara uymaları gerektiği için tek bir sınırlama kısıtlaması altında kalırlar.

Bu sorunun çözümü Oraichain tarafından geliştiriliyor. Bu bir veri tahmin platformudur ve yapay zeka API’lerini akıllı sözleşmeler veya diğer uygulamalarla bağlamak için tasarlanmıştır. Evet kulağa oldukça ilginç gelmekte.

Oraichain ile, harici yapay zeka API’lerine güvenli bir şekilde erişmek için bir akıllı sözleşme geliştirilebilir. Şu anda Blockchain ağlarının odak noktası, fiyat tahminlerinin kullanılmasıdır, ancak Oraichain ile akıllı sözleşmeler, ağa yeni ve kullanışlı işlevsellik sağlayan güvenilir AI verilerine erişebilecek. Gelin bu rehberimizde daha detaylara inelim.

Orachain Nedir?

Bir veri platformu olarak Oraichain, akıllı sözleşmelerin ve AI (Yapay Zeka) API’lerinin toplanması ve bağlantısı ile ilgilenir. Dünyadaki ilk yapay zeka destekli veri platformudur diyebiliriz. Şu anda Oraichain’in masaya getirdiği altı ana alan, özellik var.

Yapay Zeka

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Oraichain, AI odaklı harici API’lere erişmelerine izin vererek akıllı sözleşmelerin faydasını geliştirmek için tasarlanmıştır. Mevcut Oracle zincirleri öncelikle fiyat tahminlerine odaklanıyor, ancak Oraichain tüm bunları değiştirmeyi planlıyor.

Oraichain ile dApp’ler, güvenilir harici AI verilerini kullanabilmek suretiyle yeni ve kullanışlı işlevsellik kazanır. Bu, çeşitli harici AI API’lerinden veri alan ve test eden doğrulayıcılara istek göndererek gerçekleştirilir. Onaylandıktan sonra veriler zincir üzerinde depolanır, güvenilirliği sağlanır ve gelecekte kanıt olarak kullanılmasına izin verilir.

AI Marketplace

Oraichain’deki AI Marketplace, AI sağlayıcılarının AI hizmetlerini satabilecekleri yerdir. Bu, AI’yı Oraichain’e getirir ve sağlayıcıları ORAI token ile ödüllendirir. Fiyat tahmini, yüzle kimlik doğrulama, verim çiftçiliği ve çok daha fazlası dahil olmak üzere sağlanan bir dizi hizmet vardır.

Yapay zeka sağlayıcıları, modellerini üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan doğrudan Oraichain’de barındırmaktan yararlanır. Bu mekanizmayı kullanmak, küçük şirketlerin ve hatta bireylerin, çalışmalarının AI Pazarında yer alması için daha büyük kuruluşlarla rekabet etmesine olanak tanır. Geliştiriciler ve kullanıcılar, ihtiyaç duydukları AI hizmetlerini seçebilir ve ORAI token ile ödeme yapabilir.

AI Ekosistemi

AI Marketplace, Oraichain’in AI ekosisteminin tek parçası değildir. AI modeli geliştiricilerini desteklemek için ek AI altyapısı vardır. Ekosistem, AI hizmetlerinin daha hızlı ve daha az sorunla yayınlanmasına yardımcı olmak için tamamen gelişmiş ve işlevsel bir web GUI’si içerir.

Verim çiftçiliği, Oraichain için potansiyel kullanım örneklerinden yalnızca biridir. Oraichain Docs aracılığıyla görüntü .

Ekosistem ayrıca AI sağlayıcılarının hizmetlerine yönelik tüm taleplerin akışını baştan sona takip etmelerine de olanak tanır. Bu, sistemin şeffaflığını arttırmanın bir yolu olarak dahil edilmiştir. Bu şeffaflık düzeyiyle kullanıcılar, hangi doğrulayıcıların yürütmede en iyi olduğunu ve kötü niyetli sağlayıcılar olup olmadığını kolayca görebilir.

Stake & Kazanç

Doğrulayıcılar, token’larını stake eder ve ağı güvence altına almak için ödüller alır. Diğer kullanıcılar da token’larını mevcut doğrulayıcılara devredebilir ve bu ödülleri orantılı olarak paylaşabilir. Yetki verenlerin bunun pasif gelir olmadığını anlamaları önemlidir.

Yetki verenlerin, ekosistem içinde iyi performans göstermeye devam etmelerini sağlamak için doğrulayıcıları aktif olarak izlemesi gerekir. Kötü niyetli bir doğrulayıcıya yetki veriyorlarsa, devredilen token’ların kesilmesi riskiyle karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle, yetki verenler, Oraichain ekosisteminin güvenli ve yüksek kalitede kalmasını sağlamaktan eşit derecede sorumludur.

Test Durumları

Test durumları, Blockchain ağındaki herhangi bir AI hizmetinin bütünlüğünü ve doğruluğunu doğrulamak için Oraichain’e sağlanır. Üçüncü tarafların test senaryosu sağlayıcıları olmaları ve ardından Oraichain üzerinde çalışmaya ve ücret talep etmeye uygun olup olmadıklarını belirlemek için belirli AI modellerini incelemeleri mümkündür. Kullanıcılar beklenen çıktıları sağlayabilir ve AI modeli sonuçlarının benzer olup olmadığını görebilir. Bu test senaryoları sağlayıcıları, AI sağlayıcılarını en kaliteli hizmetleri sunmaya devam etmeye teşvik eder.

Orai DAO

Oraichain üzerindeki yönetim, topluluk tarafından bir DAO modelinde yapılır. ORAI token’larına sahip olan herkes ağın yönetimine katılabilir. Ayrıca Oraichain ekosistemi için devam eden geliştirme ve gelecek planlarına da katılabilirler. Proje geliştirme ekibi eskiden yönetişimin temelini oluşturmaktan sorumluyken, artık otomatikleştirildi ve sonsuza kadar topluluğun elinde kalacak.

Blok Zinciri Tabanlı Oracle Yapay Zekası

Oraichain, AI modellerini kullanabilen akıllı sözleşmeler oluşturmanın bir yolu olarak geliştiriliyor. Yüzeyde Oraichain tarafından kullanılan mekanizma, Chainlink veya Band Protocol tarafından kullanılanlara benzer görünüyor, ancak Oraichain daha çok AI API’lerine ve AI modellerinin kalitesine odaklanıyor.

Her kullanıcı isteği, ekli test senaryolarını içerir ve ödeme alabilmek için sağlayıcı API’sinin belirli sayıda test senaryosunu geçmesi gerekir. Doğrulayıcılar, test senaryosu özelliklerini ve AI modellerinin kalitesini yöneterek Oraichain’i diğer çözümlerden oldukça farklı ve benzersiz kılar.

Oraichain Sistemi Nasıl Çalışır?

Oraichain genel Blockchain ağı, kullanıcı tarafından oluşturulan bir dizi veri talebine izin verir. Blockchain, veri talep eden kullanıcılara ek olarak, akıllı sözleşmelerin ağın dışındaki yapay zeka API’lerinden güvenli bir şekilde veri talep etmesine de olanak tanır. Blockchain ağı, Cosmos SDK kullanılarak oluşturulmuştur ve işlem onaylarının hızla işlenmesini sağlamak için Tendermint’in Bizans Hata Toleransını (BFT) bir fikir birliği mekanizması olarak kullanır.

Konsensüs mekanizması açısından, Oraichain protokolü Delegated Proof-of-Stake’e (DPoS) benzer. Ağ, her biri ORAI token’a sahip olan ve pay sahibi olan doğrulayıcılardan oluşurken, ORAI token’a sahip diğer kullanıcılar bunları aday doğrulayıcılara devredebilir. Bu şekilde hem doğrulayıcılar hem de yetki verenler, yeni oluşturulan her blokta paylarıyla orantılı olarak ödüller alır.

Doğrulayıcılar, AI sağlayıcılarından veri toplama ve verileri ağda saklanmadan önce doğrulama görevine sahiptir. AI API’sini doğrulamak için her doğrulayıcının, kullanıcılar, test sağlayıcıları veya akıllı sözleşmeler tarafından sağlanan test senaryolarına dayalı olarak test yapması gerekir. Kullanıcılar, hangi test senaryosunun iyi olabileceğinden emin olmadıklarında, test sağlayıcılarından ek test senaryoları talep edebilirler. Böylece AI API’lerinin geçerliliği her zaman doğrulanabilir.

Bir istek gönderildiğinde, isteği tamamlamak için rastgele bir doğrulayıcı seçilir. Bu doğrulayıcı daha sonra bir veya daha fazla AI sağlayıcısından gerekli verileri alır ve verilerin geçerliliğini doğrulamak için test senaryoları yürütür. Testler geçerse veriler iletilebilir, ancak testler başarısız olursa talep iptal edilir.

Bir istek başarılı olduğunda, testin sonuçları Oraichain Blockchain ağına yazılır. Bu sonuç, akıllı sözleşmelerden veya normal uygulamalardan alınabilir ve yürütmenin kanıtı olarak hizmet eder. Doğrulayıcıları ve yetki verenleri ödüllendirmek için kullanılan gerekli işlem ücretlerini ödemek için de başarılı bir talep gerekir.

Oraichain’in işlemlerinden elde edilen sonuçları okumanın bir ek yükü vardır, ancak AI API kalitesinin iyi olmasını sağlamaya yardımcı olur ve AI sağlayıcılarından veri alma sürecinde herhangi bir veri kurcalama yapılamaz.

Bu testi Chainlink ve Bank Protocol ile karşılaştırırsak, test senaryolarını kullanan API testinin Oraichain’e özgü olduğunu görürüz. Oraichain, AI API’lerine odaklandığından, ekosistemdeki AI sağlayıcılarının kalitesini kontrol etmek için testlerin dahil edilmesi çok önemlidir. Ayrıca kullanıcılar ve test sağlayıcılar, herhangi bir AI API’sini doğru şekilde doğrulamak için yeni ve uygun test senaryoları gönderebilir. Bu test senaryoları, AI sağlayıcılarını AI modellerinin kalitesini ve doğruluğunu artırmaya teşvik eder.

Bir isteği tamamlamak için test senaryolarını doğrulama. Orachain Docs aracılığıyla görüntü

Oraichain modeline eklenen bir diğer benzersiz özellik, topluluğun AI API’lerinin kalitesinin iyileştirilmesine ilişkin olarak her doğrulayıcının itibarını derecelendirme yeteneğidir. Bu şekilde, düşük kullanılabilirlik, yavaş yanıt süreleri, AI sağlayıcılarını doğrulamada başarısızlık, test senaryolarını düzgün bir şekilde yerine getirmede başarısızlık veya başka herhangi bir kötü davranışa sahip oldukları tespit edilirse doğrulayıcılar eleştirilebilir.

Bir uyarı, sistemin merkezileşmesini önlemek için çok sayıda doğrulayıcıya ihtiyaç duyulmasıdır. Daha fazla sayıda doğrulayıcı, ağın kullanılabilirliğini artırmaya hizmet ederken, aynı zamanda ölçeklenebilirliği ve başarılı istek performansını da geliştirir.

Aynı zamanda, çok sayıda doğrulayıcıyı Oraichain ekosistemine katılmaya ve katılmaya teşvik etmek için blok ödül ve işlem ücretlerinin yeterli olması gerekir. Aksi takdirde ağ merkezi hale gelebilir ve kesinlikle kullanılamaz hale gelecek kadar yavaşlayabilir.

Oraichain ve Binance Entegrasyonu

Geliştirici ekip, Oraichain’deki gidişatta bazı değişiklikler yaparken aynı zamanda Binance Chain ile entegrasyonu da tamamladı. Bu entegrasyon, ERC-20 ORAI token için Ethereum’dan Binance Chain’e bir köprü oluşturur. Oraichain, PancakeSwap üzerinde BNB/ORAI paritesi, ticareti için gerekli likiditeyi sağlamayı taahhüt etmiştir.

ERC-20’den BEP-20 token’larına veya tam tersine kolayca geçiş yapabilirsiniz. 

ORAI Token Hakkında

Ekim 2020’de ORAI token’larının her biri 0,081 dolardan satıldığı bir ICO yapıldı. Satış için 70.000 dolarlık bir hedef vardı, ancak toplanan toplam fonlarla ilgili herhangi bir veri açıklanmadı. Kasım 2020’de planlanan özel bir satış vardı, ancak oda hiçbir zaman yapılmadı. Son olarak, Şubat 2021 için planlanan bir halka açık satış vardı, ancak ekip tokenomikleri değiştirip dolaşımdaki arzın %73’ünü yaktıktan sonra halka açık satış iptal etti.

ORAI tokeninin fiyatı 2021’de yükseldi ve 20 Şubat 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 107.48 dolara ulaştı. Bu, 29 Ekim 2020’de, sadece dört ay önce, tüm zamanların en düşük seviyesi olan 2.83 dolar ile hesaplandığında inanılmaz bir performans.

İşlemlerin çoğu Uniswap’ta olmak üzere, token’ı işleyen çok az borsa var. KuCoin, Gate.io ve Bithumb Global’de de çok az miktarda aktivite var.

Esnek Akıllı Sözleşmeler ve Kimlik Doğrulama

Yüzle kimlik doğrulamanın çok yararlı olduğu birkaç senaryo vardır:

  • Bakiyenizi almak için özel bir anahtar kullanmak yerine yüzünüzü kullanmak,
  • Yüzünüzü kullanarak token’ları kayıtlı cüzdanlara çekme
  • Özel/genel anahtar çiftinizi sıfırlamak için yüzünüzü kullanma
  • Akıllı bir sözleşme yürütmek için hem özel anahtarınızı hem de yüzünüzü kullanın.

Yüzle kimlik doğrulamayı kullanmak, özel bir anahtardan daha riskli olabilir, ancak kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur. Bakiyeyi kontrol etme ve jetonları kayıtlı cüzdanlara çekme durumlarında, yüzle kimlik doğrulama güvenli ve kullanışlı olarak kabul edilebilir.

Oraichain Ekibi

Oraichain kısa süre önce liderliğinde bazı değişiklikler yaparak Orachain’in eski CTO’sunu Oraichain Vietnam CEO’su konumuna getirdi ve Bay Tu Pham’ı Oraichain’in CTO’su konumuna getirdi.

Chung Dao, Oraichain’in CEO’su olarak devam ediyor. Projenin kurucu ortaklarından biri olarak, en başından beri büyümesine aracı olmuştur. Aynı zamanda Rikkeisoft’un kurucu ortağıdır ve Tokyo Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri alanında doktora derecesi almıştır.

AI Lideri ve projenin bir diğer kurucu ortağı ise, Hanoi’deki VNU’da öğretim görevlisi ve Keio Üniversitesi’nden doktora sahibi olan Diep Nguyen‘dir.

Ek olarak, Oraichain’in toplam iş gücü, çekirdek ekip, yapay zeka ve Blockchain uzmanları, veri bilimciler ve geliştiriciler dahil olmak üzere 25 kişiye genişletilmiş durumda.

Sonuç

Tıpkı veri tahmin sektöründe inşa edilen diğer projeler gibi, Oraichain’e olan talep de ancak DeFi ekonomisi genişlemeye devam ettikçe artacaktır. YAI DeFi ürünü Oraichain ile başlayarak, alanda rekabet edebilecek kapasiteden fazlasını gösteriyor.

Ayrıca bu platform, yEarn Finance gibi kitle kaynaklı projeler tarafından sunulmayan bir boşluğu dolduruyor. Ayrıca, onu endüstri lideri Chainlink’ten ayıran benzersiz bir yaklaşım 

Oraichain genç bir proje, ancak şimdiden çok etkileyici adımlar attı. Akıllı sözleşmelere yapay zeka ekleme çözümünü üstlenen tek proje olarak Oraichain, kendisini bir süreliğine Blockchain-Yapay Zeka alanında lider olarak konumlandıracağa benziyor.