Kripto İkizler: Winklevoss Kardeşler Kimdir?

21 Ağustos 1981 doğumlu Winklevoss kardeşler, Amerikalı yatırımcılar, Winklevoss Capital Management ve Gemini kripto para borsasının kurucularıdır

21 Ağustos 1981 doğumlu Winklevoss kardeşler, Amerikalı yatırımcılar, Winklevoss Capital Management ve Gemini kripto para borsasının kurucularıdır. Tyler, kardeşi Cameron Winklevoss ve Harvard’daki sınıf arkadaşları Divya Narendra ile birlikte HarvardConnection’ı kurdu. HarvardConnection’ın adı daha sonra ConnectU olarak değiştirildi. ConnectU’ya ek olarak Winklevoss kardeşler, Rachelle Hruska ile birlikte sosyal medya web sitesi Guest of a Guest’i de birlikte yarattılar. Son olarak kripto para yatırımı yaptılar ve Gemini kripto para borsasını kurdular.

Facebook Davası

2004 yılında Winklevoss kardeşler, popüler sosyal medya sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e, ConnectU fikirlerini çaldığını iddia ederek dava açtı. Şubat 2008’de, Zuckerberg ikizler ile anlaşma yaptı. Zuckerberg ikizlere 45 milyon dolarlık Facebook hissesi ve 20 milyon dolar nakit olarak toplamda 65 milyon dolar ödedi. Ancak Mayıs 2010’da Winklevoss tarafı, Facebook’u uzlaşmanın bir parçası olan hisse senedinin değeri konusunda menkul kıymet sahtekarlığı yapmakla suçladı ve anlaşmanın geri alınmasını istedi. ConnectU’nun iddialarına göre, hisse senedinin değeri, Facebook’un anlaşma sırasında sunduğu 45 milyon dolar yerine 11 milyon dolar değerindeydi. Bu, o zamanlar ödeme değerinin 65 milyon dolar yerine 31 milyon dolar olduğu anlamına geliyordu. 26 Ağustos 2010’da The New York Times, Facebook hisselerinin ikincil piyasada hisse başına 76 dolardan işlem gördüğünü ve toplam uzlaşma değerinin 120 milyon dolara  yaklaştığını bildirdi. Temyiz mahkemesi düzeyinde yenilginin ardından Winklevoss ikizleri, dava için Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesine dilekçe vermeye karar verdiler, ancak Haziran 2011’de fikirlerini değiştirdiklerini açıkladılar.

Winklevoss İkizlerinin Bitcoin ve Kripto Para Yatırımları

2012’de Cameron ve Tyler, o sırada henüz bu kadar popüler olmayan Bitcoin’e 10 milyon dolar yatırım yaptı. O zamanlar 1 Bitcoin yaklaşık olarak 8 dolardı. Forbes’in milyarderler listesine göre, kardeşlerin Bitcoin’in yükselişi ve diğer iş alanlarındaki yatırımlarıyla beraber, toplam serveti 6 milyar dolara ulaştı. Ayrıca 2012’de ikizler, girişimlere yatırım yapmak için Winklevoss Capital Management aile ofisini kurdular. Winklevoss kardeşler bugüne kadar en az 25 dijital varlık girişimine yatırım yaptı. En son yatırımlarından birini, büyüyen Bitcoin kredi devi Block-Fi’dı. Şirket, 350 milyon dolarlık yatırım topladı ve şu anda 3 milyar doların üzerinde bir değere sahip olduğunu duyurdu.

İkizler Mayıs 2013’te, BitInstant’a 1,5 milyon dolar yatırım yaptı. BitInstans, düşük ücret karşılığında dakikalar içinde bitcoin ile dolar alışverişi yapılabilen, Brooklyn merkezli bir borsa. Platform operasyonlarının o zamanki toplam Bitcoin alımlarının %30’unu temsil ettiği tahmin ediliyor. Ne yazık ki bu işlemlerden bazıları tamamen yasal değildi. Site o yılın sonunda kapatıldı. CEO Charlie Shrem tutuklandı ve bir yıl hapis yattı.

Gemini Borsası

Winklevoss kardeşler, bu aksilikten ve Silikon Vadisi topluluğu tarafından reddedilmelerinden sonra, kendilerine milyarlarca dolar kar getiren iki şirketin sahibi oldular: Gemini ve Nifty Gateway.

Gemini Trust Company, müşterilerin dijital varlıkları satın almasına, satmasına ve depolamasına olanak tanıyan bir dijital para borsası ve saklama kuruluşudur. Borsa iki yıl sonra, Ethereum’u alıp satmaya yetkili ilk borsa oldu. Ethereum, Bitcoin’den sonra en popüler ikinci dijital para birimidir. Ekim 2015’te Gemini, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından  güvenli olarak belirlenen ilk kripto para borsalarından biriydi. Diğer bir deyişle, geleneksel bankalarla aynı yasal gerekliliklere tabi oldu. Bugün Gemini, 40’tan fazla kripto para için takas ve depolama hizmeti sunuyor. İşlem hacmi geçtiğimiz yıl 29 milyar dolardı. ‘Güven’ skorları ise Binance ve Coinbase gibi kripto devleriyle aynı seviyede.

Buna ek olarak, Winklevoss ikizlerinin Gemini doları olarak kendi dijital para birimleri var. Gemini doları, ABD dolarına sabitlenmiş durumda ve bu nedenle stablecoin olarak kabul ediliyor. Stabilcoin, temel alınan bir varlığın değeri ile teminat altına alınan bir kripto para birimidir. Temel alınan varlık, ABD doları, diğer kripto para birimleri, değerli metaller veya üçünün bir kombinasyonu olabilir. Gemini ayrıca müşterilerine, kripto para yatırma işlemlerinde % 7 faiz ödeyen bir Bitcoin ödül kredi kartı ve tasarruf hesabı sunuyor.

Nifty Gateway

Cameron, Forbes tarafından alıntılanan açıklamalarında, Gemini’nin, insanların merkezi finanstan ve mevcut bankalarından, bu yeni dünyaya geçebilecekleri bir köprü olduğunu söyledi. İş modellerinin bilgiye veya mahremiyetten para kazanmaya değil, piyasalara ve ticari oranlara dayandığını ekledi. Gemini Trust Company, Kasım 2019’da açıklanmayan bir tutara Nifty Gateway’i satın aldı. Nifty Gateway, non-fungible token’lar (NFT) için bir dijital sanat müzayede platformudur. Bu platformda; Beeple, Grimes ve onlar gibi yaygın olarak takip edilen diğer sanatçıların NFT’leri satılıyor. İkiz kardeşler Duncan ve Griffin Cock Foster tarafından kurulan girişim, Gemini tarafından satın alındığında sadece yedi aydır piyasadaydı.

CryptoArt.io’dan alınan verilere göre, 2021 Şubat ayında Nifty Gateway’in, 91 milyon dolarlık NFT sanat satışlarının %75’inde payı var. Bugün, Nifty Gateway, özenli sanatçı seçimi nedeniyle dünyanın en seçkin dijital sanat platformu konumunda. Beeple olarak bilinen en ünlü sanatçı Mike Winkelmann’ın eserleri önceden tanesi bir dolara satılırken şu anda yüz binlerce dolara satılıyor.

Cameron ve Taylor Winklevoss, her iki şirketi de uzun vadeli olarak her tür varlık için bir portföy ve pazar yeri  olarak gözünde canlandırıyor.  Ayrıca Gemini ve Nifty Gateway’i, tek bir ürün olarak entegre etmeyi planlıyorlar. Bu sayede üyeler ellerindeki NFT’leri satmadan kripto para kredileri için teminat olarak kullanılabilecek.

Kardeşler Forbes’a şunu da söylediler:

Eski dünya ile yeni kripto dünyası arasında ince bir çizgi, boşluk var. Biz, insanların çevrimdışından çevrimiçine geçmesine yardımcı olan kanalız.