Orchid (OXT) Nedir, Hangi Ülkenin?

Orchid, VPN hizmeti sağlayan bir ağdır


Orchid, VPN hizmeti sağlayan bir ağdır. Ağın birincil kripto para birimi ise OXT olarak bilinmektedir. Projenin arkasında Dr. Steven Waterhouse, Jay Freeman, Brian j. Fox ve Gustav Sminsson bulunuyor. Kurucu isimler blok zincir, finans ve teknoloji alanında uzun senelere dayanan bir tecrübeye sahip. Orchid (OXT), Orchid Labs çatısı altında faaliyete geçirildi. 2017 senesinde temelleri atıldıktan sonra 2019’un aralık ayında piyasaya sürüldü.

OXT Altyapısı

Kripto para piyasasında 2022 itibarıyla 21.000’den fazla aktif coin bulunuyor. Bunların her biri farklı teknolojiler barındırıyor ve farklı hizmet alanlarına hitap ediyor. Piyasada faaliyet halinde olan token’ların büyük bir kısmı Ethereum üzerine inşa edilmiştir. Aynı şekilde OXT’de Ethereum altyapısı ile çalışıyor. Ethereum ağı genellikle güvenlik ve yüksek işlevsellik nedeniyle tercih ediliyor.

OXT Özellikleri

Orchid ağında iki tip sistem bulunur. Bunlar ‘bant genişliği kullanıcıları’ ve ‘bant genişliği satıcıları’ olarak karşımıza çıkıyor. Projenin mobil uygulaması aracılığı ile bu iki grubun arasındaki alım satım işlemleri kolaylaşır. Ayrıca internet dolaşımları özelleştirilir. Orchid’in VPN hizmeti sıradan VPN’lere göre çok daha az risk taşır. Bunun yanında güvenli bir deneyim vadeder. Ayrıca küresel çapta ilk teşvikli eşler arası gizlilik ağı olarak kayıtlara geçmiştir.

Orchid Madenciliği

Binlerce kripto para birimi arasından yalnızca küçük bir bölümünün madenciliği yapılabiliyor. Örnek verecek olursak; Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Siacoin gibi token’ların madenciliğini yapmak mümkündür. Tether ve Shiba Inu’da ise böyle bir durum söz konusu değildir. Madencilik, aynı zamanda mining olarak da geçer. Mining, ağ içerisindeki matematiksel formüllerin çözülmesini ve bunun karşılığında ilgili token ile ödüllendirilmeyi kapsar. Bu formüller çözülürken teknolojik donanımlardan destek alınır. Madencilik işlemlerinde kullanılan başlıca donanımlar; işlemciler (CPU), ekran kartları (GPU) ve ASIC makinelerdir.

OXT, madenciliğe el verişli bir kripto para birimidir. Sizlerde kendi teçhizatlarınızla mining işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. OXT’nin en büyük avantajı, madencilik zorluğunun emsallerine kıyasla daha düşük olmasıdır. Günümüzde Bitcoin ve Litecoin gibi dijital varlıklarda bu zorluk seviyesi devasa boyutlardadır. O nedenle artık yalnızca mining çiftliği adı verilen büyük firmalar tarafından çıkarılabiliyor. Ayrıca OXT token’ın değeri arttıkça madencilerin kar oranları da artacaktır.