Particl (PART) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Particl (PART) Nedir

Particl-PART-Nedir-temel-rehber

Particl (PART) Nedir?

Particl: Temel Bilgiler

Particl, kullanım kolaylığı ve ölçeklenebilirliğin yanı sıra gizlilik ve anonimlik etrafında inşa edilmiş bir ekosistem yaratmaya vurgu yapan bloktaki en yeni, merkezi olmayan, güvenli ve eşler arası kripto para birimidir.

Kullanıcı verilerinin güvenliğine ve korunmasına vurgu yaparak yeni bir kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisi çağını başlatmayı ve çevrimiçi işlemlerin çalışma şeklini aracı olmadan tamamen güvensiz bir şekilde dönüştürmeyi hedefliyor.

Particl (PART) Geliştirme

Particl, Ağustos 2014’te kurulan bir başka gizlilik odaklı kripto para birimi olan ShadowProject’in devamıdır.

Particl, Ryno Mathee tarafından, blok zinciri teknolojisine dayalı merkezi olmayan, eşler arası ve tamamen anonim bir pazar sağlamak, kullanıcı verilerini korumak ve güvence altına almak amacıyla kuruldu.

Particl’ın Faydaları Nelerdir?

Particl (PART) Teknolojisi

  1. Proof of Stake sistemi – Particl, Bitcoin’e dayalı olmasına rağmen tamamen PoS tabanlı bir kripto paradır ve stake etme ödülleri yıllık %5’e kadar çıkmaktadır. Ödül her yıl %1 azalacak ve ardından 4. yıldan itibaren sabit kalacaktır. Bu nedenle, yoğun madencilik olmadığından, Proof of Stake  coinleri benzer Proof of Work sistemlerine göre çok daha çevre dostu ve verimlidir.
  2. RingCT – PART, blok zincirindeki kullanıcıların gizliliğini korumak için ring signature veya ring confidential transaction adı verilen yenilikçi bir protokol kullanır. Bu protokol, birden fazla adresi karıştırarak ve birleştirerek işlemleri anonimleştirir. İşte böylece tek bir işlemin başlangıç ​​ve varış adresinin belirlenmesini son derece zor hale getirir.
  3. Segregated Witnessing – PART, blok zincirinin güvenliğini ve istikrarını iyileştirmek için yeni SegWit teknolojisini kullanır. SegWit’te blok boyutu artırılır ve bu, işlem onay hızlarının ve blok sürelerinin artmasının yanı sıra, imzaların kimlik doğrulama bloklarının kendilerini güvence altına alamadığı, işlemin şekillendirilebilirliği olarak bilinen önemli bir kusuru da giderir. Ayrıca bu teknoloji, bu sorunu ortadan kaldırırken, ağ kapasitesini ve verimliliğini de büyük ölçüde artırır.

Particl Ana Özellikleri

  • Pazar Yeri – Particl’in en benzersiz özelliği, Particl ekosisteminde piyasaya sürülen ilk DApp’lerden biri olan Particl pazar yeridir. Pazar, alfa sürümü 31 Mayıs 2018’de piyasaya sürülen EBay veya Amazon gibi güvenli, merkezi olmayan ve eşler arası bir çevrimiçi platformdur. Bununla birlikte, geleneksel çevrimiçi pazarların aksine, kullanıcı verileri herhangi bir sunucuda saklanmayacaktır. İşlemler tamamen güvenli ve merkezi olmayan bir şekilde gerçekleşecek ve bu işlemlerin en önemli iki özelliği gizlilik ve anonimlik olacak. İşlem, hiçbir aracı olmadan satıcı ve alıcı arasında gerçekleşecek ve tamamen merkezi olmayan bir ekonomi yaratılacaktır.
  • Merkezi Olmayan Oylama – Particl platformu, kullanıcılara, topluluk tarafından verimli bir şekilde etkileşimde bulunmak ve birbirleriyle iletişim kurmak için kullanılabilecek merkezi olmayan, güvenli bir oylama platformu sunar. Oylama sistemi PoS protokolüne girdiğinden, ağda hissesi olmayan kullanıcılar oy veremeyecek ve bu da Particl ekosisteminin bir parçası olan üyelerle oy vermeyi kısıtlayacak.
  • Stake etme yoluyla pasif gelir – PART, kullanıcılara sadece coinlerini stake ederek PART kazanma fırsatı sunar. Bu, PART ağının güvenliğini sağlamaya yardımcı olarak çalışır. Ne kadar aktif düğümler varsa, sisteme yapılan %51 saldırısı gibi bir saldırının başarılı olması da o kadar zor olur. Kullanıcılar, ağın güvenliğini sağlamalarına yardımcı olmaları karşılığında, yıllık %5’e varan faiz oranıyla bir miktar PART kripto parası ile ödüllendirilir. Particl ayrıca kullanıcılara, belirli bir cüzdan için para yatırmak üzere ayarlanan bir sunucu veya VPS gibi aktif bir düğümün kurulduğu soğuk stake etme seçeneği sunar. Böyle bir düğüm, kullanıcının PART bakiyesini güvence altına alarak herhangi bir kripto para harcama yetkisine sahip değildir.
  • Mesajlaşma – Particl, BitMessage protokolüne dayalı olarak masaüstü istemcisinde yerleşik güvenli, eşler arası ve tamamen anonim bir mesajlaşma sistemine sahiptir. Bu, Particl ağının üyeleri arasında etkileşim için güvenli ve emniyetli bir yol sağlar.

Particl (PART) Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

Particl Satın Alma

Particl şu anda Bittrex, Upbit, Bit-Z ve LiteBit.eu’da satın alınabilir veya takas edilebilir, Bittrex hacim olarak en büyüğüdür. Tamamen Proof of Stake yaklaşımına dayandığı için PART çıkarılamaz. PART, ağın güvenliğini sağlamanın bir ödülü olarak, PART kripto paralarınızı stake ederek faiz şeklinde de kazanılabilir.

PART Depolama

Particl Desktop adı verilen resmi cüzdan, resmi web sitelerinden indirilebilir. Masaüstü uygulaması ayrıca Particl hesabınızı yönetmek, işlemleri gerçekleştirmek, coinleri stake etmek ve PART blok zincirinde DApp’leri kullanmak için merkezi bir merkez olarak işlev görür.

Particl’a Yatırım Yapmalı Mısınız?

Gizlilik odaklı kripto para birimlerinin yavaş yavaş ün kazanmasıyla birlikte, Particl gibi kullanıcı verilerini korumaya ve güvence altına almaya vurgu yapan kripto paraların fiyatları gelecekte yükselebilir. Nispeten yeni olan bir kripto para için, PART hızlı bir kullanıcı benimsemesi ve topluluk katılımının yanı sıra özel ve iletişimsel bir geliştirme ekibine sahiptir. Bu da PART kripto paranın yakında kullanıcılar için önemli bir şans olduğu anlamına gelebilir.