Nedir & Nasıl

PIVX (PIVX) Nasıl Alınır? PIVX Coin Satın Alma Rehberi

PIVX Nedir?

PIVX (Özel Anında Doğrulanmış İşlem), DASH’den çatallanan gizlilik odaklı bir Proof-of-Stake kripto para birimidir. PIVX topluluk yönetimi, teknolojik geliştirmelerin, proje tekliflerinin oylanması ve uygulanması dahil olmak üzere tamamen merkezi olmadan yürütülen bir projedir.

Adından da anlaşılacağı gibi PIVX günlük yaşamda özel ve güvenli bir şekilde harcaması kolay, kullanılabilir bir dijital değer değişim aracı oluşturmaya çalışıyor. Bu amaçla, geliştirmenin ana odak noktası, gizlilik ve güvenliği korurken işlem sürelerini ve ücretlerini en aza indirmektir.

PIVX, 31 Ocak 2016’da iki DASH topluluğu üyesi tarafından başlatıldı. Kurucular DASH teknolojisine hayran kalsalar da bazı değişiklikleri de görmek istediler. DASH’in Proof-of-Work sisteminin aksine tamamen bir Proof-of-Stake sistemine geçtiler ve ödül ödemelerini otomatik olarak dengelemek için dengeleme mekanizması kullanan daha adil bir ödül sistemi olarak gördükleri sistemi uyguladılar.

Gizliliği günlük değişim aracının kritik bir bileşeni olarak gören geliştiriciler bununla birlikte DASH’ın hızlı, ucuz ödemelere öncelik veren “dijital nakit” anlayışını daha gelişmiş gizlilik ve anonimlikle birleştirmeye başladılar. Hedefleri eşler arası işlemler ve mağaza içi alışverişler için global bir ödeme yöntemi haline gelmek.

PIVX ağı, her yıl 2,6 milyon PIVX tokeninin sonsuza kadar basılmasına izin verir, basılan coin’lerin %90’ı stake cüzdanlarına ve Masternode’lara gider. Kalan %10’u topluluk tarafından oylanan bütçe tekliflerini finanse etmeye ayrılır.

Bu maksimum token arzı uygulamasının olmaması, günlük kullanımı teşvik etmek ve istiflemeyi önlemek için sisteme enflasyon uygulandığından, PIVX işlevini geleneksel bir para birimine benzer hale getiriyor. Belirlenen enflasyon oranı yılda yaklaşık %4, ancak Fed’in Dolar basarken yaptığı gibi para biriminizi basitçe devalüe etmek yerine, tüm bu basılan madeni paralar doğrudan PIVX sahiplerine gidiyor ve enflasyonun etkisini karları yayarak dengeliyor.

Token arzı süresiz olarak artacak olsa da ağın trafik seviyesine bağlı olarak yakılan işlem ücretlerinin dayattığı enflasyon oranını azaltan bir “soft cap” bulunuyor. İşlem sayısı belirli bir eşiğe ulaştığında, işlem ücretleri “yakılır”, yani işlem ücretlerine eşit sayıda token dolaşımdan kalıcı olarak çıkarılır. Bu yazımızda PIVX coin nasıl alınır, hangi borsalarda listelenmektedir birlikte göz atacağız.

PIVX Nasıl Satın Alınır?

PIVX popüler olan birkaç borsada listelenmiş durumda. Aynı zamanda birkaç farklı kripto para karşılığında takas edilebiliyor. PIVX coin’leri bu borsalar üzerinden satın alınabilir. Para yatırma ve diğer tercihlerinize göre borsa seçimi yapabilirsiniz.

PIVX Listeleyen Bir Borsada Hesap Açın

Borsalar üzerinden alım yapabilmek adına öncelikle bir borsa hesabınızın olması gerekiyor. Bunun için borsaların web siteleri üzerinden üye olabilirsiniz. Borsalar genellikle iletişim ve kimlik bilgilerini talep ederek üyelik kabul ediyorlar. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra satın alım aşamasına geçebilirsiniz.

Satın Alma İşlemini Gerçekleştirin

Borsa hesabınıza hangi kripto para ile PIVX coin’lerini satın almayı tercih ederseniz bu kripto paraları yatırmanız gerekiyor. Ardından borsanın arama kısmına PIVX yazarak tokenin işlem çiftlerini görebilirsiniz. Bu işlem çiftlerinden size uygun olanı seçtiğinizde al-sat sayfasına yönlendirilirsiniz. Aşağıdaki örnekte arama kutusunu sağ üstte, al-sat kutucuklarını fiyat grafiğinin altında bulabilirsiniz.

Binance PIVX satın alma sayfasından bir örnek.

PIVX Nereden Alınır?

PIVX’in listelendiği borsalar aşağıdaki gibi sıralanıyor:

Borsa İşlem Çiftleri Toplam Yaklaşık İşlem Hacmi
Binance PIVX/BTC PIVX/ETH %87,29
Bittrex PIVX/BTC %2,85
CoinEx PIVX/BTC  PIVX/USDT %4,56
KuCoin PIVX/BTC PIVX/USDT PIVX/ETH %3,66

Genel Bakış

PIVX tokenleri hakkında Ağustos 2021’e ait bilgiler şöyle:

Coin Sembolü PIVX
Toplam Arzı 65,180,592 (sürekli artmaktadır)
Dolaşımdaki Miktarı 65,180,591
En Yüksek Fiyatına Ulaştığı Tarih 10 Ocak 2018
En yüksek Fiyatı $13,9
Endüstri Ödeme sistemi
Token kullanım alanı Ödemeler
Bulunduğu Ağ Kendi Ağı

PIVX satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

PIVX, olağanüstü bir dizi yerleşik özellik ile sürdürülebilir ve son derece işlevsel bir küresel para birimi oluşturmaya odaklanmıştır. Ancak bir kripto para alamadan önce etraflıca araştırmak ve tüm yönleriyle kripto parayı anlamak gerekir. Bu sebeple size kendi araştırmanızı da yapmanızı tavsiye ederiz. PIVX hakkında birkaç dikkat çekici noktaya göz atalım.

  • Diğer birçok projeden farklı olarak, PIVX sisteme bir işbirliği unsuru eklenmiş ve inşa edilmiştir. Örneğin, Masternode’lar nihayetinde node’ların escrow hizmeti olarak hareket etmesine izin verir ve aynı zamanda teminatlarını tutabilir.
  • Token arzında belirlenmiş bir üst sınır olmamasına rağmen, işlem ücretleri ağda tutulmak yerine yok edilir ve bu da doğal bir deflasyon unsuru sağlar.
  • PIVX halihazırda geliştirme aşamasındadır. Coin ve cüzdanları olağanüstü özelliklere rağmen oldukça kullanıcı dostudur. Sınırlı bir alanda yayılmış olması şu anda PIVX’nin ne kadar olması gerektiği yerde olduğunu söylemeyi zorlaştırsa da son derece hızlı alım görebilir ve hızla değerlenebilir.
  • PIVX’in gizlilik odağı ve kullandığı teknoloji diğer ödeme alanındaki rekabetçilerinden farklıdır. Bazı rakipleri gizli ödemeler dahi sunmamaktadır.

Yorum Yap