Nedir & Nasıl

Polkadot (DOT) Nasıl Alınır? DOT Satın Alma Rehberi

Polkadot Nedir?

Polkadot, farklı blok zincirleri arasında veri, para ve varlıkların transferine izin veren benzersiz bir ağdır.

Polkadot, akıllı sözleşmeler yerine çeşitli blok zincirleri kullandığı için Ethereum gibi diğer ağlardan farklıdır ve geliştiriciler adına tasarıma daha ayrıntılı bir yaklaşım sağlar. DOT tokenleri, Polkadot ekosisteminin kendine has kripto para birimidir. DOT tokenleri Proof Of Stake sisteminde ve yönetim için kullanılır.

Polkadot’un temelinde birlikte çalışabilirlik vardır. Bu birlikte çalışabilirlik olarak bilinen süreç aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girebilen hem genel hem de özel blockchain evreni yaratılmış olur. Polkadot, uygulamaları çalıştırmak için akıllı sözleşmeler kullanmak yerine, benzer bir amaca hizmet eden ve parachain olarak adlandırılan paralel blockchain’ler kullanır. Ethereum’daki bir geliştirici, bir dapp programlamak için bir dizi akıllı sözleşmeyi kullanırken, Polkadot’taki geliştiriciler bunun yerine parachain’leri kullanır.

Geliştiriciler ana blockchain’in kurallarına bağlı olan akıllı sözleşmeler yerine dapp’leri barındıracak şekilde bireysel blokchain’leri programlayarak, hız, işlem ücretleri ve verilerin genel mi yoksa özel mi olduğu gibi temel özellikler dahil olmak üzere tasarım üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirler. Bir parachain içinde olmaları gerekse de, akıllı sözleşmeler Polkadot’ta hala desteklenmektedir. Dileyen geliştiriciler kendi parachain’lerine akıllı sözleşmeleri de ekleyebilir.

Örneğin, bir banka müşteri verilerini yalnızca çalışanların değiştirebileceği özel bir blockchain yaratmak ve kullanmak isteyebilir. Müşteriler daha sonra bu verilere, halka açık bir blockchain üzerinde çalışan üçüncü taraf ödeme uygulaması kullanarak erişebilir. Her iki yan zincire erişim izni, akıllı sözleşmeli bir parachain üzerinde tutulan dijital bir kimlik tarafından yönetilebilir. Basitçe uygulama yöneticisi ve kullanıcılar aynı sistemi farklı şekilde kullanabilirler.

Bu parachain’leri birbirine bağlayan, Polkadot içindeki merkezi blockchain olarak düşünülebilecek olan asıl bir zincir bulunabilir. Merkezi bir zincirinden bir parachain ağını yöneterek, işlem yoğunluğu azaltılır. Bu sayede hem kullanıcı hem de onu çalıştıranlar için daha hızlı ve daha verimli bir ağ sağlanmış olur.

Bu yazımızda DOT nasıl alınır ve hangi borsalarda listelenmektedir konularına göz atacağız.

DOT Nasıl Satın Alınır?

DOT piyasa değeri olarak  Ağustos 2021 itibariyle ilk 10 kripto para arasında bulunuyor. Bu sebeple işlem hacmi oldukça yüksek ve birçok borsada listelenmiş durumda. Türk Lirası ile alım yapmak isterseniz BtcTurk, Paribu ya da Binance borsalarından birini kullanabilirsiniz. Bu seçeneklerin yanı sıra kripto para piyasasında yer alan birçok borsada farklı işlem çiftleri bulunuyor.

DOT Listeleyen Bir Borsada Hesap Açın

Hangi borsadan alım yapacağınıza karar verdiyseniz ve eğer bir hesabınız yoksa alım yapacağınız borsada bir hesap açmanız gerekiyor. Hesap açmak için borsalara üye olabilirsiniz. Borsalar genellikle kullanıcılardan temel bilgilerini talep ederler. Para yatırma yönteminize ya da eliniz kripto para varsa aktarım yönteminize göre borsa seçimi yapabilirsiniz.

Satın Alma İşlemini Gerçekleştirin

Borsalarda genellikle al-sat sayfaları basit tutulmuştur. Bir fiyat grafiği al-sat yapabileceğiniz butonlar bulunur. Borsalar birkaç alım seçeneği sunabilir. Örneğin Limit ve Piyasa bunlardan bazılarıdır. Limit seçeneğini kullanarak miktarı ve fiyatı girdiğinizde borsa emir defterine bir emir girmiş olursunuz. Girdiğiniz fiyatta bir satıcı bulunuyorsa borsa emir defteri sizi o satıcıyla eşleştirir ve işleminiz gerçekleştirilir.

Binance borsasında aramaya DOT yazdığınızda sağ tarafta işlem çiftlerini görebilirsiniz.

DOT Nereden Alınır?

DOT’un listelendiği bazı borsalar ve işlem çiftleri şöyle sıralanabilir:

Borsa İşlem Çiftleri Toplam Yaklaşık İşlem Hacmi
Binance DOT/USDT DOT/BUSD DOT/TRY %20,13
Paribu DOT/TRY %0,15
BtcTurk DOT/USDT DOT/BTC DOT/TRY %0,38
Huobi Global DOT/USDT %7,54
OKEx DOT/USDT %11,10
Kraken DOT/USD %2,01

Genel Bakış

DOT tokenleri hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Coin Sembolü DOT
Toplam Arzı 1,098,280,223
Dolaşımdaki Miktarı 982,556,066
En Yüksek Fiyatına Ulaştığı Tarih 15 Mayıs 2021
En yüksek Fiyatı 48,68
Endüstri Blockchain geliştirme platformu
Token kullanım alanı Proof of stake ve yönetim
Bulunduğu Ağ Polkadot

DOT Ne İşe Yarar?

Polkadot’u geliştirmekten sorumlu olan Web3 Vakfı, DOT tokeninin işlevini üç kategoriye ayırıyor: Yönetim, Staking ve Bonding.

Yönetim: DOT token sahiplerine blockchain’in nasıl yönetildiği konusunda oy verme yeteneğinin verildiği süreçtir. Örneğin, token sahipleri protokol yükseltmeleri ve geçiş zincirindeki değişiklikler gibi şeylere oy verebilir. Oylar, bir kullanıcının stake ettiği DOT token miktarıyla orantılıdır. Bir kullanıcı ne kadar fazla DOT token stake etmişse oy gücü de bir o kadar fazladır.

Bir DOT token sahibinin oy kullanma hakkını kullanmaması durumunda, oyları DOT sahipleri adına oy kullanmak üzere seçilen 6-24 üyeden oluşan özel bir konseye tahsis edilir. Bu konsey gerçek token sahibi yerine karar vermiş olur.

Staking: Polkadot, Proof of stake konsensüs mekanizması kullanır. Bu DOT sahiplerinin tokenlerini kilitleyebileceği ve ödüller karşılığında ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. Staking iki yolla yapılabilir. Kullanıcılar aday gösteren veya doğrulayıcı olarak hareket edebilir. Hem aday gösterenler hem de doğrulayanlar katılımları için ödüller alır.

Rolleri esasen doğrulayıcıları seçmekle sınırlı olduğundan, aday gösteren kullanıcılar Polkadot’taki en yaygın staker türü olacaktır. Doğrulayıcılar ise ağın dengesinde kritik bir rol oynar. Doğrulayıcılar, ağdaki işlemleri doğrulamak ve verimli çalışmasını sağlamak için 7/24 çalışan node’lara sahip olurlar ve node’ları çalıştırırlar. Ayrıca Ethereum’un ünlü ERC-20 token standardı gibi token desteklemesine benzer şekilde, ek tokenler de Polkadot ağında çalışabiliyor.

Bonding: Son olarak DOT, ağ üzerinde parachain olarak bilinen yeni blok zincirleri başlatmak için kullanılabilir. Bir parachain başlatmak için DOT “bağlama” olarak bilinen bir süreçte yatırılmalıdır. Bir parachain kullanımdan kaldırılırsa, DOT tokenleri iade edilir.

Yorum Yap