Ekonomi Nedir & Nasıl

Piyasa Emri Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

piyasa-emri-nedir-temel-rehber

GİRİŞ

Piyasa emri, bir yatırımcının bir menkul kıymeti mümkün olan en iyi fiyattan satın alma veya satma talebini ifade eder. Piyasa emirleri, genellikle mevcut piyasadaki en iyi fiyattan yararlanmak isteyen müşterileri adına bir komisyoncu veya aracılık hizmeti tarafından yürütülür.

Piyasa emirleri, bir işleme girmenin veya çıkmanın hızlı ve güvenilir bir yöntemi oldukları için popülerdir. Büyük piyasa değerine sahip şirketlerin hisse senetleri için siparişler neredeyse anında dolar. Ayrıca yüksek ticaret hacmine sahip menkul kıymetler için de çok uygundurlar. Piyasa emirleri hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Piyasa Emri Nedir?

Piyasa emri, bir yatırımcının – genellikle bir komisyoncu veya aracılık hizmeti aracılığıyla yapılan – mevcut piyasada mevcut en iyi fiyattan bir menkul kıymet satın alma veya satma talebidir. Yaygın bir şekilde bir ticarete girmenin veya çıkmanın en hızlı ve en güvenilir yolu olarak kabul edilir. Birçok büyük hacimli likit hisse senedi için piyasa emirleri neredeyse anında dolar.

Piyasa Emirlerinin Temelleri

Bir piyasa emri, tüm emirlerin en temeli olarak kabul edilir. Bir menkul kıymet için mevcut talep fiyatı üzerinden olabildiğince çabuk gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, belirli aracı kurumlar, al / sat düğmeli ticaret uygulamalarını içerir. Bu düğmeye basmak genellikle bir piyasa emrini yürütür. Çoğu durumda, piyasa emirleri, her iki komisyoncudan da çok az çalışma gerektirdiğinden, herhangi bir emir türünün en düşük komisyonlarını alır.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Piyasa emri, bir yatırımcının bir menkul kıymet satın alma veya satma talebidir.
  • Belli bir menkul kıymet fiyatı üzerinden mümkün olan en kısa sürede yürütülürler.
  • Büyük hacimli hisse senetleri, vadeli işlemler veya ETF’ler gibi yüksek hacimli menkul kıymetler için çok uygundur.
  • Bir yatırımcı, istenen fiyattan satın almaya veya teklif fiyatından satmaya istekli olduğunda bir piyasa emri gerçekleştirecektir.

Piyasa Emri Nasıl Verilir?

Piyasa emri verme süreci oldukça basit kabul edilir. Emirler, belirli bir menkul kıymet fiyatı üzerinden mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilir. Emri başarıyla gerçekleştirmek için bir ticaret uygulamasında bir al veya sat düğmesine basmak kadar basittir. Uygulama kolaylığı nedeniyle, yatırımcıya diğer herhangi bir emir türüne kıyasla çok düşük bir komisyon ödenir.

Bir ticaret bir piyasa emri gerçekleştirdiğinde, satış fiyatından bir menkul kıymet almaya veya aynı menkul kıymeti alış fiyatından satmaya isteklidirler. Bu, piyasa emrini uygulayan herhangi bir kişinin aralarındaki fiyat farkından, yani alış-satış spreadinden vazgeçmesi anlamına gelir.

Piyasa Emri Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Genellikle piyasa emirleri, büyük hacimli menkul kıymetler için kullanılır. Bunlar arasında büyük sermayeli hisse senetleri, vadeli işlemler, borsada işlem gören fonlar vb. bulunmaktadır.

Ortalama günlük hacimleri çok düşük olan hisse senetleri piyasa emirleri için yüksek talep görmemektedir. Bunun nedeni, küçük hacimli ticarete sahip olmaları nedeniyle geniş alış-satış spreadlerine sahip olmalarıdır. Dahası, az işlem gören hisse senetlerinin alım satımı, önemli ticaret maliyetlerine neden olabilir. Bunun nedeni, beklenmedik fiyatlara uygulanmalarıdır.

Piyasa Emri ve Limit Emri Arasındaki Fark Nedir?

Hisse senedi almak veya satmak için emir veren yatırımcı için iki temel uygulama seçeneği vardır. Piyasaya emir verildiğinde, bunlara piyasa emri denir. Limitte emirler verildiğinde , yatırımcı tarafından belirlenen kısıtlamalara tabi oldukları için bunlara limit emir denir.

Piyasa emirleri en temel alım satım işlemidir. Limit emirleri ise yatırımcıların alış veya satış fiyatı üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasını sağlar. Yatırımcılar, kabul edilebilir satış fiyatı tutarları için maksimum tavan (fiyat sorma) ve kabul edilebilir alım fiyatı tutarları (alış fiyatı) için minimum tavan belirleyebilirler.

Piyasa emirlerinin aksine, limit emirler orta veya küçük piyasa değeri, düşük işlem hacimleri ve geniş teklif-sor marjları olan menkul kıymetler için çok uygundur .

Bir Piyasa Emri İçin Gerçek Dünya Örneği

X şirketinin hisselerinin alış-satış fiyatlarının sırasıyla 10 dolar ve 15 dolar olduğu bir durumu düşünün. Talep üzerine yüz hisse hazır hale getirilir. Böylelikle 300 hisse satın almak için piyasa emri verilmesi durumunda, bunların sadece ilk 100’ü 15 dolardan işleme alınacaktır.

Sonraki 200 sipariş, sonraki 200 hissenin satıcıları için bir sonraki en iyi fiyatla doldurulacaktır. Birincil varsayım, X şirketinin hisse senetlerinin çok az işlem görmesi, yani düşük işlem hacmine sahip olmasıdır. Böylece, sonraki 200 emir muhtemelen 18 $ veya daha yüksek bir fiyattan gerçekleştirilecek. Limit emirlerinin kullanılması bu tür bir menkul kıymet için çok uygun olacaktır.

Kapak tarafında, istenmeyen ve önemli maliyetler olabilir. Bunun nedeni, piyasa emirlerinin borsa tarafından dikte edilen fiyatlarla karşılanması nedeniyle yatırımcıların önemli düzeyde kontrol uygulamamasıdır. Bu, limit emri veya stop emrinden farklıdır.

Sonuç

Satın almak için bir piyasa emri hemen yerine getirilse bile, mevcut tüm satış emirlerinden en yüksek fiyatı ödemenize neden olur. Ve satış için bir piyasa emri, mevcut alış emirlerinden en düşük fiyatı alacağınız anlamına gelir.

Bazen bir stop-limit emrinin aşıldığı bir durumda olabilirsiniz ve mümkün olan en kısa sürede alım / satım yapmanız gerekir. Dolayısıyla, hemen bir ticarete girmeniz veya kendinizi beladan kurtarmanız gerekiyorsa, piyasa emirleri işte o zaman işe yarar.

Ancak, kripto para birimine ilk kez giriyorsanız ve bazı altcoinleri satın almak için Bitcoin kullanıyorsanız, piyasa emirlerini kullanmaktan kaçının çünkü yapmanız gerekenden çok daha fazlasını ödeyeceksiniz. Bu durumda limit emirleri kullanmanız daha yararlı olacaktır.

Yorum Yap