DeFi Nedir & Nasıl

pNetwork Token (PNT) Nasıl Alınır? PNT Satın Alma Rehberi

pNetwork Nedir?

pNetwork, aşamalı olarak blockchain’leri bir araya getiren merkezsiz bir platformdur. pNetwork’ün amacı, zincirler arası uyumu oluşturmaktır. Böylece blockchain’lerin birbirleriyle kolayca iletişim kurmasını sağlıyor ve son kullanıcının deneyimini daha iyi noktaya getiriyor.

pNetwork sektörle ilk kez etkileşime giren kuruluşlar için çözümü alışılmadık görünen yenilikçi bir projedir. Özetle, pNetwork, bir Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) tarafından yönetilen merkezsiz bir node operatörleri ağı tarafından çalıştırılır. Ek olarak kendi tokeni PNT tarafından beslenir. DAO üyeleri açık yönetim modelinde oy verdikleri için ödüller kazanırken node operatörleri sabit ücretlere dayalı olarak girişimleri için teşvik edilirler. Peg-in ve peg-out süreçleri pNetwork’te olan her şeyin özüdür. Tokenlerin yerel blockchain’den 1:1 sabitleyici ile ana blok zincirine aktarıldığı birincil mekanizma üzerine kurulu bir sistem ile çalışıyor.

pNetwork, hem operasyonlar hem de yönetim açısından tamamen merkeziz bir ekosistem olmayı hedefliyor. Bu anlamda oylamaya sunulan konularda karar verme yetkisi DAO üyelerine aittir. İyi haber şu ki herkes PNT’yi stake ederek DAO üyesi olabilir. Aktif DAO seçmenleri, ilk yılda %42 ve ikinci yılda %21 yıllık yüzde oranı (APR) kazanır.

DAO üyeleri yönetimden sorumlu olsa da doğrulayıcılar olarak da bilinen bir tür node operatörü zincirler arası süreçlerin güvenliğini garanti etmek zorundadır. Diğerleri ise pNetwork destekli operasyonların (zincirler arasında varlık hareketi gibi) doğrulanmasına katkıda bulunur. Node operatörleri ayrıca aktif DAO üyesi olabilirler ve çoğu da hali hazırda üyedir. Böylece iki ödül akışına sahip olabilirler. Oylama sürecine katılım için APR ve doğrulayıcılar arasında paylarına göre adil bir şekilde dağıtılan sabitleme ücretlerinden başka bir kaynak elde edebilirler. Herkes PNT’yi stake ederek ve Güvenilir Yürütme Ortamı (TEE) olarak adlandırılan bir sunucuyu kurarak bir node operatörü olabilir.

pToken’ler diğer blockchain’ler ile pNetwork ekosisteminin temeli arasındaki zincirler arası köprülerdir. pToken’ler ile  merkezsiz uygulamaları kullanarak herkes hedeflediği blockchain’de kendi pToken’lerini güvenli bir şekilde basabilir. Örneğin, ETH köprüsündeki pBTC aracılığıyla yapılan Ethereum üzerinde bir Bitcoin temsili oluşturulabilir. pToken’ler diğerleri arasında BTC, ETH, EOS, LTC ve LINK gibi temel kripto para birimi ile 1:1 desteğe sahiptir. Şu anda pNetwork, blockchain’lerin tek yönlü veya çift yönlü iletişim sağladığı 45 köprüyü desteklemektedir. Bu yazımızda pNetwork coin nasıl alınır, PNT hangi borsalarda listelenmektedir bir göz atacağız.

PNT Nasıl Alınır?

Kullanıcılar ve potansiyel yatırımcılar, Bitfinex, Binance, 1inch, Uniswap, Gate.io, Argent, Bancor, Loopring, MyEtherWallet, Kyber Network, Paraswap ve Trust Wallet gibi büyük borsalarda, DEX toplayıcılarında ve cüzdan ekosistemlerinde doğrudan PNT satın alabilir. Ancak buna erişmenin en kolay yolu projenin referans DeFi cüzdanımız olan Eidoo cüzdanından geçiyor.
Eidoo bir cüzdan hizmeti olarak tanıtılıyor, ancak kripto fonlarını depolamak verim çiftçiliği ve kripto varlık yönetimi stratejileri uygulamak, yerleşik bir DEX üzerinde ticaret yapmak ve eidooCARD ile kripto harcamak için çok işlevli, tek duraklı bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Diğer yandan PNT tokenleri yukarıda bahsettiğimiz kripto para borsalarından da alınabilir. Bu borsalardan satın almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

PNT Listeleyen Bir Borsada Hesap Açın

Aşağıdaki listemizde yer alan borsalarda PNT listelenmektedir. Bu borsalardan birinde eğer bir hesabınız yoksa bir hesap edinmelisiniz. Bunun için temel bilgilerinizi kullanarak borsalara üye olabilirsiniz. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra PNT’yi alabileceğiniz diğer kripto paraları kullanarak bu borsalar arasında fonlarınızı transfer edebilirsiniz. Hesabınıza para yatırdıktan sonra satın alma işlemine geçebilirsiniz.

Satın Alma İşlemini Gerçekleştirin

Borsanızın arama kısmına PNT yazarak PNT ile işlem çifti bulunan kripto paraları görüntüleyebilirsiniz. Size uygun olanı seçtikten sonra aşağıdaki gibi bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Görselde görüldüğü gibi fiyat grafiğinin altında (bazen yanında) yer alan sekmeleri kullanarak satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Binance borsasından bir örnek. Arama kısmına PNT yazarak işlem çiftlerini bulabilirsiniz.

PNT Nereden Alınır?

PNT tokenlerinin listelendiği borsalar şöyle sıralanıyor:

Borsa İşlem Çiftleri Toplam Yaklaşık İşlem Hacmi
Binance PNT/USDT PNT/BTC %63,20
Pionex PNT/USDT PNT/BTC %12,65
Uniswap V2 PNT/WETH %1,76
Gate.io PNT/USDT %1,26

Genel Bakış

PNT tokenleri hakkında genel bilgiler Ağustos 2021 itibariyle şöyle:

Coin Sembolü PNT
Toplam Arzı 87,984,177
Dolaşımdaki Miktarı 31,748,746
En Yüksek Fiyatına Ulaştığı Tarih 5 Nisan 2021
En yüksek Fiyatı $2,98
Endüstri DeFİ, DAO
Token kullanım alanı Ödül ve teşvikler
Bulunduğu Ağ Başlangıçta Ethereum, ardından kendi ağına geçti

PNT Token Ekonomisi

Bir pNetwork tokeni (PNT), topluluk liderliğindeki yönetimi uygulamanın bir yolu ve ağ içindeki aktörlerin rollerini yerine getirmeleri için bir teşvik olarak sistemde yer alıyor. PNT tokeni tüm katılımcılar için teşvikleri karşıladığı için sistemin önemli bir unsurunu temsil eder. Ana amaç olarak PNT hem doğrulayıcılar hem de DAO üyeleri için işlemleri yürütmek adına pTokens sistemi tarafından dahili olarak kullanılır.

Volan etkisi doğrulayıcıların ve DAO üyelerinin kendi rollerini yerine getirebilmeleri için PNT tokenlerini tutma ve stake etme ihtiyacı ile devreye girebilir. Aday doğrulayıcıların, daha sonra taahhütlerini göstermek için kullanılan ve bir tahvil görevi gören minimum miktarda PNT tokeni (200K PNT) stake etmesi gerekir. Böyle bir rol, çalışmaları için sistem tarafından toplanan sabit giriş ve çıkış ücretleriyle ödüllendirilen doğrulayıcılar için potansiyel bir ekonomik fayda yaratır. Bir doğrulayıcı kötü niyetli çalışırsa, sistem tarafından tehlikede olan tokenleri kaybederek cezalandırılır. Diğer yandan sağlam bir şekilde çalışan doğrulayıcılar doğrulayıcının yaşam döngüsünün sonunda kaybedilen tokenleri geri alabilir.

Yorum Yap