Proof of Burn, tüm katılımcı düğümlerin blockchain ağının gerçek ve geçerli durumu hakkında bir anlaşmaya varmasını sağlamak için bir blockchain ağı tarafından uygulanan çeşitli fikir birliği mekanizması algoritmalarından biridir. Bu algoritma, herhangi bir kripto para biriminin çift harcama olasılığını önlemek için uygulanıyor.

Proof of Burn, madencilerin ellerinde bulunan kripto paraları kendilerine madencilik hakkı veren “yakma” ilkesini izler.

Proof of Burn İle İlgili Temel Çıkarımlar

  • Kripto para birimleri, blok zincirlerinde depolanan verileri doğrulamak için “Proof of Burn” adı verilen bir yöntem de dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullanır.
  • Proof of Burn fikir birliği, bir blok zincirinde hileli faaliyeti caydırmak için bir sistem oluşturmaya yönelik girişimdir ve aynı zamanda blok zincirinin işlemler için bir araç olarak işleyişini iyileştirir.
  • Proof of Work ve Proof of Stake, bir blok zincirinde dolandırıcılık faaliyetini önlemek için kullanılan yöntemlerdir. Proof of Work, orijinal ve en popüler kripto para birimi Bitcoin tarafından kullanılan sistemdir.

Konsensüs Sistemlerini Anlamak

Blok zinciri, bir kripto para biriminin birincil veritabanıdır. Bloklar üzerindeki işlemle ilgili tüm bilgileri tutar ve bu bloklar, blok zincirinin veri depolama birimleri olarak işlev görür. Bir blok, yalnızca blok zinciri düğümleri, düğümlerin geçerli olduğunu düşündüğü bir dizi işlem üzerinde anlaştığında yazılır.

Blok zinciri ağının özerk ve merkezi olmayan yapısı nedeniyle, katılan düğümlerin yalnızca geçerli işlemler üzerinde anlaşmasını sağlamak için otomatik bir mekanizma gereklidir. Bu önemli görev, fikir birliği mekanizması algoritmaları tarafından gerçekleştirilir.

Proof of Work

En iyi bilinen fikir birliği üreten algoritmalara Proof of Work (POW) denir. Bir POW sisteminde, madenciler blok zincirini güncelledikleri için ödüllendirilir. Bu, matematiksel bir denklemi çözmek için hesaplama gücünü kullanmayı gerektirir ve parasal bir ödülle sonuçlanır. Lider ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, bir POW sistemi kullanır.

Bir madenci, kriptografik bulmacayı çözmek için gereken bilgi işlem ekipmanı için ne kadar öderse, blokları çıkarma hakkını elde etme şansı o kadar yüksek olur. Bununla birlikte, bir POW yaklaşımı, maliyetli madencilik donanım cihazları gerektirir ve bu yöntem, yüksek güç tüketimi nedeniyle zor bir yöntemdir.

POW yöntemi kaynak kullanımı yoğun olduğu için çok verimli değil. Sonuç olarak, Bitcoin dahil olmak üzere POW para birimleri, değiştirilebilir bir araç olarak pek kullanışlı değildir.

Proof of Stake

Proof of Stake (POS), madencilik haklarını madencilere kripto para biriminde tuttukları paylarla orantılı olarak tahsis eden başka bir algoritmadır.

Bu sistemde, blok zinciri, bloklar üretmek ve onaylamak için yerel ağ tokenlerini blok zincirine kilitleyerek rastgele seçilen bir grup onaylayıcı tarafından korunur.

Ne yazık ki, POS sistemlerinin daha karmaşık yapısı, onları saldırılara karşı daha savunmasız hale getirir.

Proof of Burn

Proof of Burn (POB), bir POW sisteminin yüksek enerji tüketimi sorununu ele almaya çalışan alternatif bir fikir birliği algoritmasıdır.

POB genellikle enerji israfı içermeyen bir POW sistemi olarak adlandırılır. Madencilerin sanal para tokenlarını “yakmalarına” izin verme ilkesiyle çalışır. Daha sonra yakılan kripto paralarla orantılı olarak blok yazma hakkı verilir.

Proof of Burn algoritmasının mucidi Iain Stewart, algoritmayı açıklamak için bir benzetme kullanıyor: yanmış kripto paralar madencilik teçhizatı gibidir. Bu benzetmede, bir madenci kripto paralarını, kendilerine blokları çıkarma gücü veren sanal bir madencilik teçhizatı satın almak için yakar. Madenci tarafından ne kadar çok token yakılırsa, sanal madencilik “teçhizatı” o kadar büyük olacaktır.

Kripto paraları yakmak için madenciler onları doğrulanabilir bir şekilde harcanamaz bir adrese gönderirler. Bu işlem çok fazla kaynak tüketmez (yakılan paralar dışında) ve ağın aktif ve çevik kalmasını sağlar. Uygulamaya bağlı olarak, madencilerin yerel para birimini veya Bitcoin gibi alternatif bir zincirin para birimini yakmalarına izin verilir. Karşılığında, blok zincirinin yerel para birimi altında bir ödül alırlar.

Kendi kripto para biriminizi yakacak ağa işlemler gönderebilirsiniz. Diğer katılımcılar bloğunuzun üstüne maden çıkarabilir / yakabilir ve ayrıca diğer katılımcıların işlemlerini bloğunuza eklemek için alabilirsiniz. Esasen, tüm bu yakma aktivitesi ağı çevik tutar ve katılımcılar aktiviteleri için ödüllendirilir.

POB sistemi bu algoritmayı erken benimseyenlere haksız avantaj olasılığını önlemek amacıyla, madencilik gücünü korumak için kripto para birimlerinin periyodik olarak yakılmasını teşvik eden bir mekanizma uyguladı. Her yeni blok çıkarıldığında yanmış  paraların gücü kısmen azalır. Bu, bir kerelik erken yatırım yerine madencilerin düzenli faaliyetlerini teşvik eder. Rekabet üstünlüğünü korumak için madencilerin, teknoloji ilerledikçe periyodik olarak daha iyi ekipmana yatırım yapmaları gerekebilir.

Proof of Burn Örneği

POB uygulaması özelleştirilebilir. Örneğin, POB kullanan sanal bir para birimi ağı olan Slimcoin, bir madenciye yalnızca bir sonraki blok için rekabet etme hakkı vermekle kalmayıp aynı zamanda en azından daha uzun bir süre boyunca blok alma şansı veren kripto paraları yakmasına izin verir.

Esasen, Slimcoin’in POB uygulaması üç algoritmayı birleştirir: POW, POS ve temel POB konsepti. SlimCoin kripto para yakma işlemi için POW kullanır ve ne kadar çok token yakılırsa o kadar çok şans kazanılır, böylece POS sağlanır. Böylece tüm ekosistem POB konseptini takip etmiş olur.