Delayed Proof of Work (dPoW) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ Komodo’nun güvenliği sağlama biçimine Geciktirilmiş İş İspatı (Delayed Proof of Work – dPoW) denir. Bu güvenlik yöntemi, var olan en gelişmiş blockchain güvenliği biçimi olan Proof of Work (PoW) üzerine inşa edilmiştir

komodo-delayed-proof-of-work-nedir-temel-rehber-coinbilgi

GİRİŞ

Komodo’nun güvenliği sağlama biçimine Geciktirilmiş İş İspatı (Delayed Proof of Work – dPoW) denir. Bu güvenlik yöntemi, var olan en gelişmiş blockchain güvenliği biçimi olan Proof of Work (PoW) üzerine inşa edilmiştir.

Komodo’nun dPoW güvenliğinin değerini anlamak için, öncelikle PoW’nin nasıl çalıştığını ve neden merkezi olmayan bir blok zincirini sürdürmenin en güvenli yöntemi olduğunu açıklamalıyız. Ayrıca, Komodo’nun dPoW yöntemine olan ihtiyacı ve blockchain topluluğuna sağladığı avantajları anlayabilmek için PoW’un eksikliklerini de incelemeliyiz.

Proof of Work Konsensüs Mekanizmasının Kısa Bir Özeti

Kısacası, Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanan PoW fikir birliği mekanizması şu anda blockchain güvenliğinin en sağlam yöntemidir. Mekanizma, Çift Harcama sorununu çözer ve finansal değeri aktarabilen güvenli bir ağ oluşturur. Ayrıca, madenciler arasındaki rekabet ve En Uzun Zincir Kuralı, blok zincirinde adalet yaratır. Özelliklerin birleşimi, ağda güçlü bir genel hash oranı varsayarak en tehlikeli blok zinciri yok etme yöntemlerinden ikisine karşı yüksek düzeyde savunma sağlar:

– %51 Saldırısı

–  Genesis Saldırısı

Yeni PoW blok zincirleri, doğrudan Bitcoin’in hash oranıyla rekabet etmeyi seçebilir ve bir miktar rekabet, kripto para birimi endüstrisinin etik değerleri ve yenilikçi gücü için iyidir. Bununla birlikte, güvenlik gerektiren her yeni blok zinciri yeniliğinin doğrudan Bitcoin ile rekabet etmeye çalışması gerekli, uygun maliyetli veya çevre dostu değildir. Bu sadece sürdürülemez değil, aynı zamanda güvenilmezdir. Çünkü dünya çapındaki madenciler ağının keyfi seçimlerine bağlıdır.

Komodo Çözümü: Delayed Proof of Work (dPOW)

Komodo, yukarıda açıklanan sorunları çözen geciktirilmiş Proof of Work fikir birliği mekanizması olan bir teknoloji sunar. Komodo’nun benzersiz fikir birliği mekanizması, doğrudan rekabete girmeden en güçlü PoW ağıyla aynı düzeyde güvenlik sağlar. Bunun yerine, Komodo’nun fikir birliği mekanizması seçilen PoW ağını Komodo işlemlerinin “yedekleri” için bir depolama alanı olarak kullanır. Bu yöntemle, Komodo’nun blok zinciri geçmişine bir saldırı girişiminde bulunulması durumunda, Komodo ana zincirinin hayatta kalan tek bir kopyası bile, tüm ekosistemin, saldırganın herhangi bir değişiklik girişiminin üzerine yazmasına ve geçersiz kılmasına sağlayacaktır.

Komodo’yu normal PoW ağlarından ayıran temel bir fark ise, dPoW fikir birliği mekanizmasının, Komodo blok zincirinin en son “yedeğinden” daha eski işlemler için En Uzun Zincir Kuralını tanımamasıdır. dPoW fikir birliği mekanizması, en son “yedeklemeden” daha eski işlemlere atıfta bulunan ortaya çıkabilecek çatışmalar için, doğru kaydı bulmak amacıyla seçilen PoW blok zincirindeki yedeklere bakar.

Ayrıca, Komodo ekosisteminde bağımsız blok zincirleri (Akıllı Zincirler) oluşturan girişimciler de aynı şekilde kendi kayıtlarının yedeklerini Komodo ana zincirine yerleştirmeyi seçebilirler. Bu şekilde, girişimcinin zincirinin kayıtları daha sonra ana PoW blok zincirinin koruyucu hash oranına itilen yedeğe dahil edilir. Böylece, Komodo ekosistemindeki girişimciler ve geliştiriciler bağımsız blok zincirlerini, seçilen PoW blok zincirinin (Bitcoin) hash oranıyla korunabilir.

Bu nedenle, Komodo’nun dPoW güvenliğini kullanan en küçük Akıllı Zinciri bile yok etmek için saldırganın şunları imha etmesi gerekir:

a) Akıllı Zincirin tüm mevcut kopyaları;

b) Komodo ana zincirinin tüm kopyaları;

c) dPoW yedeklemelerinin eklendiği eşlik eden PoW güvenlik ağı (Bitcoin).

Bu seçenekler, Komodo ekosistemine Bitcoin seviyesinden daha yüksek güvenlik sağlarken, aşırı finansal ve çevre dostu maliyetlerden kaçınıyor.

Ek olarak, Komodo tarafından sağlanan dPoW güvenliği sadece Bitcoin’den daha büyük değil, aynı zamanda daha esnektir. Komodo güvenlik hizmetleri, pay ağırlıklı oylama yoluyla seçilen noter düğümleri tarafından gerçekleştirilir. Noter düğümleri, noter onayını başka bir PoW ağına geçirme özgürlüğüne sahiptir. Noter düğümlerinin ağları değiştirmeyi seçmesinin nedenleri, dünya çapındaki madencilerin hash gücünün başka bir PoW ağına değiştiği veya mevcut PoW ağına noter tasdiki maliyetinin gereğinden fazla olduğu bir olayı içerebilir. Bu esneklik sayesinde, Komodo ekosistemi, Bitcoin’in kendisinden hem üstün bir güvenlik seviyesi hem de daha esnek ve uyarlanabilir bir yapı sağlar.

Komodo’nun Iguana Core Teknolojisi Nedir?

Anlattığımız tüm süreçler, Iguana Core adı verilen daha derin bir Komodo teknolojisi ile desteklenmektedir. Tüm Temel Teknoloji Tartışma bölümlerinin okuyucuları, Iguana Core’un her bölümde yer aldığını not edeceklerdir. Bunun nedeni, Iguana Core’un, geniş Komodo ekosisteminin birlikte çalışmasını sağlayan temel teknolojinin kalbi olmasıdır. Iguana Core kodunun kendisi karmaşıktır ve tam olarak açıklamak için ayrı bir teknik inceleme gerekir.

Kısacası, Iguana Core birçok amaca hizmet eden bir kod koleksiyonudur. Iguana Core’un bir işlevi, Komodo’nun inşa ettiği veya birbiriyle koordineli hareket etmek üzere benimsediği blok zinciri teknolojilerini güçlendirmektir. Genellikle, Iguana Core başlangıçtaki yeteneklerini orijinal beklentilerin ötesine taşıyabilir. dPoW durumunda, noter düğümü işlevselliğinin temelini oluşturan kod, Iguana Core teknolojisinden ortaya çıkmıştır.

Iguana Core, lider geliştiricisi JL777’nin tercih ettiği dil olan C programlama dilinde kodlanmıştır. C dili, bilgisayarların yüksek hacimli bilgileri güvenli bir şekilde yüksek hızda işlemesini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu özel tasarım, kullanıcılara güvenlik ve ölçeklenebilirlik sağlamak için Komodo’nun direktifleriyle uyumludur.