Nedir & Nasıl

SKALE (SKL) Nasıl Alınır? SKL Satın Alma Rehberi

SKALE (SKL) Nedir?

SKL, SKALE ağının kendine has tokenidir. Projenin web sitesine göre, SKALE Ethereum ile birlikte birlikte çalışabilen elastik yapıda bir blockchain ağıdır. SKALE özünde Ethereum blockchain’i için ölçeklenebilirlik getirmek ve işlem kapasitesini artırmak için tasarlandı. Teknik olarak bu “Elastik Yan Zincir Ağı” olarak tanımlanıyor. Sistem merkezi olmayan uygulama (dApps) geliştiricilerinin, düşük işlem maliyetleriyle zincir başına 2.000 TPS’ye varan yüksek bir verimle,  1 saniyenin altındaki blok sürelerinde ağ üzerinde akıllı sözleşmeler yürütmelerine yardımcı oluyor. Ağ Solidity akıllı sözleşmelerini kullanıyor.

Diğer yandan SKALE Consensys Codefi’nin Activate platformunda başlatılan ilk proje olma özelliğini taşıyor. Platform, üzerinde merkezi olmayan ağlar başlatarak müşterilerin tek bir uygulama satın almasına, tokenleri yönetmesine ve kullanmasına olanak sağlamak için tasarlandı. Merkezi olmayan bir ağ olarak SKALE ağı, işlemlerdeki gecikmeyi azaltmayı ve bunları mümkün olduğunca uygun maliyetli hale getirmeyi amaçlıyor.

SKL,  SKALE ağının çalışma ve kullanım tokenidir. Token sahibi için içinde doğrulayıcı olarak çalışma, yetki veren olarak pay alma veya belirli bir süre için esnek bir yan zincir/blok zinciri kiralamak için geliştirici olarak kaynaklara erişme hakkı veren karma kullanım alanlara mevcuttur. BU yazımızda SKALE network coin nasıl alınır, nereden alınır inceleyeceğiz.

SKL Nasıl Satın Alınır?

SKL tokenleri yaygın olarak yerel borsalarda bulunmasa da global çalışan birçok borsada yer alıyor. Yerel olarak kullandığınız borsanızın arama kısmına tokenin sembolünü yazarak borsanızda listelenip listelenmediğini görebilirsiniz. Eğer kullandığınız borsada listelenmiyorsa bir başka borsaya yatırım yapmanız gerekiyor ya da mevcut kripto paralarınızı diğer borsaya aktarmalısınız.

Satın alacağınız borsayı belirledikten sonra eğer bir hesabınız bulunmuyorsa hesap açmanız gerekmektedir.

SKL Listeleyen Bir Borsada Hesap Açın

Günümüzde borsalara üye olmak/hesap açmak oldukça kolay ve hız bir prosedürü içerir. Genellikle borsalar kullanıcılardan temel kimlik bilgileri ve telefon, e-posta gibi iletişim bilgilerini talep eder. Bazı borsalarda çekim yapmak için kimliğinizi onaylamanız gerekmektedir. KYC “müşteri tanıma” sistemi önlemleri genellikle kullanıcıların da faydalarına olan önlemlerdir. Böylece yasa dışı kullanımların önüne geçilmiş olur ve hatta daha önceden yaşa dışı işlerde kullanılmış tokenlerin cüzdanınıza girmesi önlenmiş olur.

Satın Alma İşlemini Gerçekleştirin

Borsa ara yüzleri kullanıcı deneyimini basitleştirmek adına oldukça sade tutulur. Genellikle satın alma seçenekleri arasında limit, piyasa gibi seçenekler yer alır. Limit seçeneğiyle istediğiniz fiyatı girerek emir oluşturabilirsiniz. Girdiğiniz fiyat eşleşme bulduğunda borsanın emir defteri anında takası yapar ve satın alma işlemi gerçekleşmiş olur. Borsalar gerçekleştirdikleri işlem başına komisyon alırlar. Borsalara yatırım yapmadan önce bu komisyon oranlarını da göz önünde bulundurmak gerekir.

SKL tokeni satın almak için arama satırına SKL yazarak tokeni bulabilirsiniz.

SKL Nereden Alınır?

SKL’nin listelendiği borsalar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. SKL birçok borsada yer alsa da likiditesi güvenilir olanlar seçilmiştir.

Borsa Parite Toplam Yaklaşık İşlem Hacmi
Binance SKL/USDT SKL/BTC SKL/BUSD %22,86
Coinbase Exchange SKL/USD SKL/EUR SKL/GBP %29,25
Huobi Global SKL/USDT %10,82
Pionex SKL/USDT %0,10
OKEx SKL/USDT %12,31
BKEX SKL/USDT %1,30

Genel Bakış

SKL hakkında Temmuz 2021 itibariyle genel bilgiler aşağıdaki gibi görünüyor.

Coin Sembolü SKL
Toplam Arzı 7,000,000,000
Dolaşımdaki Miktarı 1,200,000,000
En Yüksek Fiyatına Ulaştığı Tarih 12 Mart 2021
En yüksek Fiyatı $1,12
Sektör Akıllı sözleşmeler ve ölçeklendirme
Token kullanım alanı Platform içi, staking
Bulunduğu Ağ Ethereum

SKL Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto para birimlerine yatırım yapmak, piyasanın spekülatif ve değişken doğası nedeniyle genellikle risklidir. Belirli bir kripto para birimine yatırım yapmanın tüm risklerini ve fiyatını etkileyen çeşitli faktörleri anlamanız çok önemlidir. Bu yüzden öncelikle kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz. Yatırım portföyünüze SKL eklemeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar şunlardır:

  • Arz: CoinMarketCap verilerine göre, yazının yazıldığı sırada maksimum arz 7 milyar tokendir, dolaşımdaki miktar kademeli olarak azaltılacak ancak buna rağmen çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.
  • Kullanım: SKL token’ı, ağda 4 ana işleve hizmet eden bir araçtır.
  • Staking ve güvenlik: Tokene sahip olanlar, tokenlerini doğrulayıcılara stake eden delege olarak hareket ederler. Bu doğrulayıcılar, blokları doğrulayarak, akıllı sözleşmeler yürüterek ve ağın güvenliğini yöneterek ağı çalıştırır.
  • Ödeme: SKALE ağında zincir abonelik ücretlerinin ödeme yöntemi olarak SKL kullanılmaktadır.
  • Ödüller: Aynı zamanda, tokenler delegeler ve ağa katkıda bulundukları için doğrulayıcılar için ödül mekanizmasıdır. Ödüller aylık olarak toplanır ve geliştiriciler tarafından blok zinciri veya yan zincirlerin kullanımı için ödenen ağ ücretlerine dayanır.
  • Yönetim: SKL yönetim tokeni olarak da hizmet eder. Ağın tüm ekonomik yönlerini kontrol eden zincir içi oylama yapmak adına kullanılır.
  • Yatırımcılar: SKALE ağı, önde gelen bir yatırımcı grubu tarafından desteklenmektedir. Bu yatırımcılar arasında Ethereum’un çekirdek geliştirme ekibi olan Consensys Labs ile Winklevoss Capital, Hashed, HashKey ve Multicoin Capital yer alıyor.

Yorum Yap