Bitcoin Blockchain Ekonomi Kripto Para Nedir & Nasıl

Son Bitcoin Ne Zaman Çıkartılacak ve Çıkartılınca Ne Olacak?

Bitcoin nedir

Bitcoin birçok yönden dijital altına benzer. Altın gibi, bitcoin de basit bir şekilde oluşturulmaz. Bitcoin de tıpkı altın gibi çıkarılması için çalışma gerektirir. Altın yerden çıkarılmalıdır. Buna karşın Bitcoin hesaplama araçlarıyla çıkarılmalıdır. Bu süreçle bağlantılı olarak, Bitcoin’in kaynak kodu tarafından ortaya konan, altın gibi, sınırlı bir arzı olması gerektiği şartı vardır. Aslında, üretilen yalnızca 21 milyon Bitcoin olacak ve bunlar, ortalama olarak her on dakikada sabit bir blok oranında Bitcoin arzına sunulacak. Dahası, bu blokların her birinde salınan bitcoin miktarı, her dört yıllık programda yarı yarıya azaltılıyor.

Bitcoin Arzı İle İlgili Temel Bilgiler

  • Toplamda çıkarılabilecek yalnızca 21 milyon bitcoin var.
  • Bitcoin madencileri tüm bitcoinlerin kilidini açtığında, bitcoin’in protokolü daha büyük bir arza izin verecek şekilde değiştirilmediği sürece Dünya’nın Bitcoin kaynağı tamamen tükenecek.
  • Bitcoin taraftarları, altın gibi sabit para arzının, bankaların kontrol altında tutulması ve keyfi olarak güvene dayalı medya yayınlamasına izin verilmemesi anlamına geldiğini söylüyor.
  • Madenciler, kullanıcılardan işlem ücretlerini toplayacakları için, Bitcoin blok zincirini doğrulamak amacıyla yine de teşvik edilecekler.

21 Milyon Arz

Aslında, toplamda çıkarılabilecek yalnızca 21 milyon Bitcoin vardır. Madenciler bu kadar çok bitcoinin kilidini açtığında, bitcoin protokolü daha büyük bir arza izin verecek şekilde değiştirilmediği sürece gezegenin kaynağı tamamıyla tükenecek. Bitcoin taraftarları, altın gibi sabit para arzının, bankaların kontrol altında tutulması ve keyfi olarak güvene dayalı medya yayınlamasına izin verilmemesi anlamına geldiğini söylüyor. Küresel bitcoin arzı sınırına ulaştığında ne olacak? Bu soru, kripto para takipçilerinin ve meraklılarının arasında çok tartışılan bir konudur.

Şu ana kadar, yaklaşık olarak 18,5 milyon bitcoin çıkarıldı. Buna ek olarak üç milyonun altında bitcoin dolaşıma girecek. Kalan bu bitcoin ile ne olacağını ve ağın son tokenlerini ne zaman ve nasıl çıkaracağını daha iyi anlamak için madencilik sürecinin bazı ayrıntılarını keşfetmemiz gerekecek.

Önemli Bir Nokta: En fazla 21 milyon bitcoin olabilir. Çünkü insanlar özel anahtarlarını kaybettikleri veya özel anahtar talimatlarını kimseye bırakmadan öldükleri için, dolaşımdaki mevcut bitcoin miktarı aslında milyonlarca daha az olabilir.

Bitcoin Madencilik Ödülleri

Bitcoin ağının lansmanından bu yana sadece on yıl içinde 18,5 milyon Bitcoin çıkarıldı. Bu demek oluyor ki yalnızca üç milyon daha fazla madeni parayla, Bitcoin madenciliğinin son aşamalarındaymışız gibi görünebilir. Bu doğru, ancak yalnızca belirli bir anlamda. Bitcoin’in büyük çoğunluğunun halihazırda çıkarıldığı doğru olsa da, zaman çizelgesi bundan daha karmaşık görünüyor.

Bir bloğun başarılı bir şekilde doğrulanması üzerine madencileri bir miktar bitcoin ile ödüllendiren bitcoin madenciliği süreci, zamana uyum sağlar. Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde ödül 50 BTC idi. Birkaç yıl sonra, 2012’de yarı yarıya olacak şekilde 25 BTC’ye düştü. 2016’da tekrar azaltılarak 12,5 BTC’ye udüştü. 11 Mayıs 2020’de ödül yarı yarıya daha düşerek 6,25 BTC oldu. Madenciler şu anda çabalarında başarılı olduklarında bu ödülü (6,25 BTC) alıyorlar.

Son bitcoin çıkarılıncaya kadar her dört yılda bir yarıya düşmeye devam edecek. Madenciler için ödül zamanla küçülüyor. Bunun anlamı aynı zamanda nihai bitcoine ulaşmanın şimdiye kadarki hıza bağlı olarak göründüğünden daha uzun sürdüğü. Gerçekte, bitcoin ağ protokolü şimdi ve o zaman arasında değiştirilmediği sürece, son bitcoinin 2140 yılına kadar çıkarılması pek olası değildir.

Önemli Bir Nokta: Bitcoin madenciliği süreci, madencilere bitcoin ödülleri sağlar, ancak yeni tokenlerin dolaşımını kontrol etmek için ödül boyutu periyodik olarak azaltılır.

Sonlu Bitcoin Arzının Bitcoin Madencileri Üzerindeki Etkileri

Bitcoin arzının sınırlı olmasından doğrudan etkilenen bireyler grubu, Bitcoin madencilerinin kendileri olacak gibi görünebilir. Bir yandan, madencilerin bitcoin arzı dolaşımda 21 milyona ulaştığında çalışmaları için aldıkları blok ödüllerinden uzaklaşacaklarını söyleyen protokolün eleştirmenleri var.

Zorlu ve maliyetli bir madencilik sürecinin sonunda bir bitcoin ödülü tarafından sağlanan teşvik olmadan, madenciler ağı desteklemeye devam etmede zorlanabilir. Bunun bitcoin için feci etkileri olacaktır. Çünkü madencilik, sadece ekosisteme yeni tokenların sokulduğu bir süreç değildir. Her şeyden önce merkezi olmayan blok zincirinin bir merkez bankası veya başka bir otorite olmadan desteklenmesi ve sürdürülmesidir. Madenciler işlerini terk ederlerse ağ muhtemelen merkezileşmeye doğru hareket edecek veya tamamen çökecektir.

Son bitcoin üretildiğinde bile, madenciler muhtemelen aktif ve rekabetçi bir şekilde katılmaya ve yeni işlemleri doğrulamaya devam edecekler. Bunun nedeni, her bitcoin işlemine ekli küçük bir işlem ücreti olmasıdır. Bu ücretler, bugün blok başına birkaç yüz doları temsil ederken, blok zincirindeki işlem sayısı arttıkça ve bir bitcoin’in fiyatı arttıkça potansiyel olarak blok başına binlerce dolara veya daha fazlasına yükselebilir. Nihayetinde, işlem ücretlerinin vergiler gibi değerlendirildiği kapalı bir ekonomi gibi işleyecektir.

Diğer Hususlar

Bununla birlikte, bitcoin ağının son tokenını çıkarmasına 100 yıldan fazla bir süre önce olduğunu belirtmekte fayda var. Gerçekte, 2140 yılı yaklaşırken madenciler, çıkarılacak son bitcoinin sadece küçük kısımları olan ödüller almak için yıllarını harcayacaklar. Ödül boyutundaki dramatik azalma, madencilik sürecinin 2140 son tarihinden önce tamamen değişeceği anlamına gelebilir.

Bitcoin ağının kendisinin şimdiden ve sonra arasında önemli ölçüde değişme olasılığının yüksek olduğunu akılda tutmak da önemlidir. Sadece on yılda bitcoinin başına ne kadar geldiğini düşünürsek, hard forklar, yeni protokoller, yeni kayıt ve işlem işlemleri yöntemleri ve diğer birçok faktör madencilik sürecini etkileyebilir. Daha genel olarak, 2140’tan önceki bir noktada, bitcoin tamamen gözden düşebilir, esasen son token çıkarıldıktan sonra ne olacağıyla ilgili tüm düşünce deneyini tartışmalı hale getirebilir.

Yorum Yap