Stablecoin Faiz Hesabı Sistemi ve Örnekleri

Kripto para piyasasında binlerce farklı kripto para birimi bulunuyor


Kripto para piyasasında binlerce farklı kripto para birimi bulunuyor. Bitcoin’in liderliği üstlendiği piyasada stablecoin’ler de önemli bir yere sahip. Birçok farklı şirketin, stablecoin’i piyasada. Bunların başında Tether’i, Circle’ı saymak mümkün. Stablecoin’leri kullanarak yıllık belirli oranda faiz almak ve birikimlerini artırmak isteyen kullanıcılar rotasını stablecoin faiz hesaplarına çeviriyor. Yıllık yüzde 10’lara varan oranlar ile Kur Korumalı Mevduat hesaplarından ya da altından daha fazla birikim yapılabiliyor. Hatta bazen dikkat çene bir biçimde bu oranların da üzerine görebilmek mümkün. Peki nasıl? Stablecoin faiz hesabı nedir? Yıllık yüzde 10 getiri oranı nasıl elde edilir? Ne gibi örnekler bulunuyor?

Stablecoin’lerin Derin Dünyası

Fiyat istikrarı sunmaya çalışan ve rezerv bir varlık tarafından desteklenen kripto para birimleri stablecoin olarak tanımlanabilir. Stablecoin’ler ABD doları gibi bir para birimine veya altın gibi bir emtia fiyatına sabitlenebilir. Stablecoin’ler, fiyat istikrarlarını, teminatlandırma (destek) veya referans varlığın veya türevlerinin alım ve satımının birçok farklı yöntem ile yapabilir. Burada sistemin arkasında yatan birçok teknik yapı bulunuyor.

Binance’i BUSD’u, Tether’in USDT’si, Circle’ın USDC’si, Amerikan dolarına sabitlenmiş stablecoin’ler olarak başı çekiyor. 

Stablecoin Faiz Hesabı Nedir?

Tıpkı bankalara yatırılan fiat para birimleri gibi kripto para birimleri ve tabii ki stablecoin’ler için de faiz hesabı açmak mümkün. Kripto para ekosisteminde VestUp gibi şirketler var. Bu şirketler, uluslararası şirketlere yatırım yapıyor ve bu yatırımlar karşılığında ek teminat alıyor. Güvenceye alınan faiz, kullanıcılara aktarılıyor. Stablecoin faiz hesabı olan kullanıcılar da böylece faiz ile kazanmış oluyor. 

Neden Şimdi?

Koronavirüs pandemisi, tüm dünyayı ekonomik olarak derinden etkiledi. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de enflasyon, yüksek seviyelere çıktı. Alım gücü düştü. Türk lirasının dolar ve euro karşısında zayıfladığı günlerde kullanıcılar, birikimlerini enflasyona karşı erimeden artıracak yollar aramaya başladı. Enflasyonun bu denli arttığı dünyada, tabii ki kripto para birimleri de öne çıktı. Stablecoin faiz hesabı da çok daha önemli hale geldi. Bu arada Türkiye’de Ocak 2023 yıllık enflasyonunun yüzde 57,6 oranında kaydedildiğini belirtelim. Bir kripto para birimi olan stablecoin’ler de yatırımlarda önemli bir yer tutmaya başladı. 

Stablecoin Faiz Hesabı ile Birikim Yapmak: Yıllık Yüzde 10

Birikimlerinin enflasyon karşısında erimesini istemeyen kullanıcılar, web3 dünyasının getirdiği faydalarla artık daha yakından ilgileniyor. Bu faydalardan biri de stablecoin faiz hesabı ile birikim yapmak. 

VestUp, kullanıcıların USDT birikimlerini büyütmeleri için hayata geçirilmiş bir platform olarak tanımlanabilir. Yıllık yüzde 10 USDT getiri oranı sunan VestUp, esnek hesap seçeneği vadediyor. Yani kullanıcı ana parasını ve kârını istediği zaman çekebiliyor. Platformun en büyük kozlarından biri bankalara kıyasla daha yüksek getiri sunması. Öte yandan kullanıcıların varlıklarına istediği zaman ulaşabilmesi de önemli bir özellik. 

Geçen yıl Kur Korumalı Mevduat hesapları kullanıcılarına yüzde 0.1 ila yüzde 2.25 oranında getiri sağlamıştı. Altının getirisi ise yüzde 0.8 oldu. S&P 500 ise yılı, kullanıcılara, yüzde 16.4 zararla kapattırdı.

VestUp’in Türk bankalarıyla fiat entegrasonu bulunuyor. Kullanıcılar, Türk banka kartlarıyla hesaplarından kolayca para yatırıp çekebiliyor. 

Platformun bir diğer sunduğu avantaj ise kripto para piyasasındaki oynaklıktan etkilenmeden,  istikrarlı bir kazanç sunması. Ek olarak, VestUp bir Türk kuruluşu ve ülkemizde denetlemeye tabi.

Platformun Türkçe dil desteği var. Bu da aslında web3’ün getirdiği yepyeni jargonunun İngilizce haline adapte olmak yerine doğrudan Türkçe bilgilerle kullanım kolaylığı sağlıyor. 

Kurumsal düzeyde son teknolojilerle cüzdan güvenliği vadeden VestUp, Coinover ile tüm cüzdanları sigortalıyor. Ek olarak platformun 7/24 Türkçe olarak müşteri hizmetleri desteği verdiğini belirtelim.