Stellar Coin (XLM) Nedir?

Stellar (XLM), kripto varlıklarını anında takas etme ve komisyonlarda para kaybetmekten kaçınma yeteneği sağlayan benzersiz bir teknoloji ve halka açık dağıtılmış bir ödeme sistemidir


Stellar (XLM), kripto varlıklarını anında takas etme ve komisyonlarda para kaybetmekten kaçınma yeteneği sağlayan benzersiz bir teknoloji ve halka açık dağıtılmış bir ödeme sistemidir. Kripto para, dünyadaki en popüler on kripto para birimi arasındaki konumunu bugüne kadar korumuştur. Stellar ağının kurucuları Jed McCaleb ve Joyce Kim’dir. Stellar, açık kaynak kodu içeren dağıtılmış bir ödeme altyapısıdır. Platform, havale ödemeleri gibi uluslararası para transferlerine daha akıcı bir yaklaşımı kolaylaştırmak amacıyla pazara girdi. Bugün, Stellar ekosistemi uygun fiyatlı, hızlı ve güvenilir aktarım yetenekleriyle tanınmaktadır. Özellikle platform, sorunsuz sınır ötesi işlemleri kolaylaştırır.

Stellar Lumens nedir?

Başlangıçta Stellar, Stellar adlı bir kripto para birimi kullandı. Ancak, 2014 yılında büyük ölçekli bir yeniden markalaşma gerçekleştirildi. Madeni paranın adı Lumen (XLM) olarak değiştirildi. Kripto para birimi ilk olarak 2014 yılında çıkarılmış olmasına rağmen, 2017 yılında borsalarda listelenmiştir.

Piyasadaki ana rakibi Ripple’ın aksine Stellar, büyük finansal kurumlardan ziyade bireyin ihtiyaçlarına odaklanmaktadır. Böylece platform, dünyadaki bireyleri, kurumları ve ödeme sistemlerini sorunsuz bir şekilde birbirine bağlayabilir. Bugün platform, her bölgede yer alan kişi ve kuruluşlardan oluşan uluslararası bir konsorsiyumdan oluşmaktadır.

Stellar’ın Fiyatı Nedir?

31 Mart 2022 itibariyle Stellar, 0,23 dolar fiyatla satılmaktadır. Stellar’ın Türk Lirası cinsinden değeri ise 3.49 TL’dir. 24,71 Milyar Dolarlık dolaşım arzı ve 50 Milyar Dolarlık toplam arzla kripto piyasasında 31. sırada yer alıyor. Maksimum arzı 50 Milyar Dolar, piyasa değeri 5.75 Milyar Dolar ve tamamen seyreltilmiş piyasa değeri 11.63 Milyar Dolar’dır.


Fiyat Tahminleri

WalletInvestor’ın algoritmaları, Lümen oranının hızlı büyümesini tahmin ediyor. 2022 yılı sonunda maksimum fiyat 0,65 dolar seviyesine ulaşabilir. Ortalama olarak, XLM oranı 2022 yılı boyunca 0,3 ABD Dolarından 0,6 ABD Dolarına değişebilir. Government Capital’e göre, XLM madeni paranın fiyatı önümüzdeki yıllarda kademeli olarak artabilir ve 2022’de 0,5 dolar seviyesine ulaşabilir. Gov Capital analistleri, Lumens’in karlı bir yatırım olabileceğini düşünüyor.

TradingBeasts’in tahminine göre, XLM fiyatı önümüzdeki üç yıl içinde yaklaşık %110 oranında artarak 2022’nin sonunda 0,67$’a ve 2023’ün sonunda 1,3 dolara yükselebilir.


Yukarıdaki grafikte Digital Coin Price’ın fiyat tahmin sisteminde XLM’nin fiyatının 2030’a kadar 1,25’in üzerine çıkacağı görülüyor.