Stratis (STRAT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Stratis Nedir

stratis-nedir-temel-rehber

Stratis Nedir?

Stratis, kurumsal işletmelerin belirli, özel blok zincirlerinde kolayca uygulamalar oluşturmasına yönelik bir blok zinciri geliştirme platformudur. Stratis API çerçevesi, kuruluşların blok zinciri oluşturmalarını hızlandırmalarına ve bununla ilgili geliştirme sürecini basitleştirmelerine olanak tanır.

Şirket öncelikli olarak finansal kurumları hedef alsa da, blockchain’i dahil etmekle ilgilenen herhangi bir işletme projeden yararlanabilir. Hatta bir deniz ürünleri şirketi olan Earth Twine ile de ortaklıkları vardır.

Stratis, uygulamaya yönelik diğer benzer blok zinciri projelerine göre daha uygulamalı bir yaklaşım benimsiyor. Ekip, platformu oluşturmanın ötesinde , teknolojileriyle çalışırken rehberliğe ihtiyaç duyan işletmelere danışmanlık hizmetleri sunuyor. Ayrıca, akıllı sözleşme ihtiyaçlarını tam olarak anlayabilmeleri için merkezi olmayan uygulamaların oluşturulması ve barındırılması konusunda müşterilerle birlikte çalışıyorlar.

Stratis Nasıl Çalışır?

Stratis bir kripto para değildir. Blockchain tabanlı uygulamaların geliştirilmesini kolaylaştıran bir blockchain-based (BaaS) platformudur. Stratis lite istemcileri, yan zincirler ve sağlam API’leri kullanarak, tüm bir blok zinciri ağını desteklemek zorunda kalmadan bir blok zincirinin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

1.Blockchain-as-a-Service (BaaS)

Bir BaaS platformu olarak Stratis, bulut üzerinden ağ üzerinde çalışan blok zincirlerini barındırır. Belirli blok zincirinize erişmek veya onunla çalışmak için tam bir istemci düğümüne sahip olmanıza gerek yoktur. Bu, aksi takdirde önemli miktarda zaman ve kaynak harcayacak olan kuruluşlar için kaynakları serbest bırakır.

2.Tek Tıkla Dağıtım

Ark’a benzer şekilde, Stratis, tek tıklamayla bir blockchain dağıtıcısının uygulanması yoluyla kullanım kolaylığına odaklanır. Ana zincirde bulunan kullanıma hazır birçok özelliğe sahip özelleştirilebilir bir yan zinciri hızlı bir şekilde dağıtabilirsiniz.

Şirket içinde yerel olarak sunulmayan özelliklerden yararlanarak Bitcoin, Ethereum, Lisk ve BitShares gibi diğer büyük platformlara bir yan zinciri dağıtabilirsiniz.

3.Yan Zincirler (Sidechains)

Stratis’i kullanarak yerleştirdiğiniz her blok zinciri özel bir yan zincirdir. Yan zincirler, üst zincirin güvenli altyapısından yararlanmaya devam ederken özelleştirilebilirliğe izin verir.

Ek olarak, ağdaki diğer zincirleri etkilemeden belirli blok zincirinizde değişiklikler yapabilirsiniz.

4.ICO Platformu

Kurumsal geliştirmenin biraz dışında kalan ekip, bir ICO platformu da oluşturdu. ICO platformu ile kendi ICO’nuzu Stratis blok zinciri ağında barındırabilirsiniz.

Stratis, her ICO için KYC kontrolleri sağlamak için Onfido ile ortaklık kurdu ve size 50’den fazla farklı para birimini ICO katkıları olarak destekleme yeteneği sağlamak için Changelly’yi entegre etti.

Stratis Token (STRAT) Nedir?

Stratis token (STRAT), ağın likidite para birimidir. Ağda ara değer transfer para birimi görevi görür.

Stratis Takımı ve Rekabet

Stratis ekibinin genel merkezi Birleşik Krallık’tadır ancak tüm dünyaya yayılmış üyeleri vardır.

Kurucu ve CEO Chris Trew, kurumsal BT alanında 10 yıldan fazla deneyime sahip ve Blitz projesi için gönüllü bir geliştiriciydi.

Ekip, platformun 2016 ICO’sundan bu yana aktif kaldı. ICO platformunu Mayıs 2018’de, Stratis Identity’yi  Temmuz’da piyasaya sürdüler ve Ekim’de sertifikalı bir Microsoft ortağı oldular.

Stratis, giderek daha doygun hale geliyor ancak devasa bir alanda diğer BaaS projelerine karşı rekabet ediyor.

Lisk, işletmeler için yan zincirler sunan en büyük doğrudan rakip olabilir. Ancak Lisk, Javascript ile yazılmıştır ve daha halka açık olan yan zincirlere sahiptir. Azalan gizlilik, kodlarını tescilli tutmak isteyen şirketler için bir sapma olabilir. Bu nedenle, her iki proje de ayrı pazarlarda nişler bulabilir. Lisk gibi, Ark da  Stratis ile rekabet ediyor.

Stratis, ağ fikir birliğine ulaşmak için bir Proof-of-Stake algoritması kullanırken, daha önce bahsedilen rakipler Delegated Proof-of-Stake oylama algoritması kullanır.

Bazı insanlar , projenin dapp yetenekleri nedeniyle Ethereum’u bir rakip olarak görebilir. Ancak, ekibin özellikle kurumsal müşteriler ve onların danışmanlık hizmetleri için yazılım oluşturmaya odaklanması bu karşılaştırmayı azaltır.

STRAT Nereden Alınır?

STRAT’ı birkaç farklı platformda satın alabilirsiniz: en önemlileri Bittrex ve Binance. Bu borsaların ikisi de STRAT’ı Bitcoin ve Ethereum ile ticaret çifti olarak destekliyor. Ancak, Bitcoin ticareti genellikle daha fazla hacme sahiptir.

Bu platformlarda işlem yapmadan önce Ethereum veya Bitcoin satın almanız gerekir. Bunu GDAX veya Gemini gibi başka bir borsada yapabilir ve ardından STRAT’ınızı almak için tokenlarınızı aktarabilirsiniz.

STRAT Nerede Saklanır?

STRAT’ınızı saklarken kullanabileceğiniz üç harika seçeneğiniz var :

  1. Stratis Core
  2. Breeze Cüzdan
  3. Ledger Donanım Cüzdanı
  • Stratis Core

Stratis Core, STRAT’ınızı saklamanız için önerilen seçimdir . Platformdan ‘temettü’ almak için paralarınızı yatırmanıza izin veren tek cüzdandır. Stratis, ağ geçerliliğini korumak için bir PoS mutabakat algoritması kullanır, bu da STRAT’ı cüzdanınıza koyduğunuzda ek STRAT alacağınız anlamına gelir.

  • Breeze Wallet

Blockchain’i stake etme cüzdanıyla senkronize etmek, özellikle zayıf bir internet bağlantınız varsa zaman alıcı bir süreç olabilir. Sadece para gönderip almak istiyorsanız, Breeze Cüzdanına bakmalısınız. Bitcoin bakiyelerini de destekler.

Bu seçenek Windows, Mac ve Unix sistemlerinde mevcuttur.

Ek olarak, Breeze Cüzdan, gizlilik işlevselliği ile bir varyasyona sahiptir. Breeze Gizlilik Protokolü, işlemlerinize anonimlik katmak için coin karıştırma ve takas teknolojisini içerir. Standart Breeze Wallet ile aynı platformlarda mevcuttur.

  • Ledger Donanım Cüzdanı

Birincil endişeniz fonlarınızın güvenliğiyse, bir Ledger cüzdanı düşünmelisiniz. Herhangi bir bilgisayar korsanlığı veya tehdit edici yazılım riskini azaltan bir Ledger kullanırken paralarınız çevrimdışıdır.

Sonuç: Stratis

Stratis, diğer saygın projelerle sıkı bir rekabet içinde olan ilginç bir Blockchain-as-a-Service platformudur. Şirket, temel protokol mimarisi hakkında derin bilgi birikimine sahip sağlam bir yönetim ekibine ve aynı zamanda kurumsal müşterilerle çalışma deneyimine sahiptir. Kurumsal pazar, bu BaaS projelerinin birçoğunun başarılı olması için uygun olacak kadar büyüktür.

Diğer blok zincirleri için tek tıklamayla dağıtım desteği ile kuruluşlar, Stratis geliştirme platformunu kullanırken diğer benzersiz özelliklerden yararlanabilir.