Taproot Nedir ve Bitcoin’e Nasıl Fayda Sağlar?

GİRİŞ Taproot, Bitcoin kullanıcılarına birkaç yeni özellik ve fayda sağlayacak olan Bitcoin için önerilen bir yükseltmedir. Bitcoin topluluğu yakın gelecekte Taproot’u etkinleştirmeyi umuyor

Taproot-Nedir-ve-Bitcoin'e-Nasıl-Fayda-Sağlar

GİRİŞ

Taproot, Bitcoin kullanıcılarına birkaç yeni özellik ve fayda sağlayacak olan Bitcoin için önerilen bir yükseltmedir. Bitcoin topluluğu yakın gelecekte Taproot’u etkinleştirmeyi umuyor.

Taproot yükseltmesi aslında Bitcoin protokolüne üç farklı yükseltmeyi tanımlayan üç Bitcoin İyileştirme Teklifinden (BIP) oluşur:

1. Schnorr İmzaları, BIP340

2. Taproot, BIP341

3. Tapscript, BIP342

Bununla birlikte, bu üç yükseltme, Taproot yükseltmesi olarak bilinir. BIP 340, 341 ve 342 genellikle toplu olarak BIP Taproot olarak adlandırılır. Bu yükseltmeler birlikte, bitcoin aktarmanın daha yeni, daha verimli, daha esnek ve özel yollarını sunar.

  • Taproot, birkaç yeni özellik sunacak olan Bitcoin için önerilen bir yükseltmedir.
  • Taproot, Schnorr dijital imza şemasını Bitcoin’in temel kriptografisini yükselterek Bitcoin’e entegre edecek.
  • Taproot, Bitcoin’in gizliliğini iyileştirmek ve işlem ücretlerini düşürmek için SegWit yükseltmesine dayanıyor.
  • Taproot, Bitcoin’in betik dilini yeniden biçimlendirerek gelecekteki Bitcoin yükseltmelerini kolaylaştırır.

Schnorr İmzaları Nedir?

BIP 340, Bitcoin’de kullanılmak üzere Schnorr imzalarını sunar. Schnorr imzaları, Bitcoin kullanıcılarına üstün gizlilik, daha düşük ücretler ve daha esnek multisig (çoklu imzalar) dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sağlayacaktır. Bu BIP ayrıca Schnorr genel anahtarlarının ve imzalarının Bitcoin’de kullanılmak üzere nasıl kodlanacağını da belirtir.

Taproot Nedir?

BIP 340, Schnorr imzalarını ve genel anahtarları oluşturma ve kodlama özelliklerini tanımlarken, BIP 341 Bitcoin’in protokolünün Schnorr imzalarını nasıl entegre edeceğini tanımlar. Özellikle, Bitcoin Script’in Schnorr imzalarını değerlendirmek için güncellenmesi gerekir. Taproot ayrıca , kullanıcıların çıktıları birden çok komut dosyasına kilitlemesine olanak tanıyan Merkelized Alternative Script Types (MAST) entegre eder.

Taproot’a Ödeme (P2TR)

Taproot ayrıca, bitcoin harcamanın bir yolu olan yeni bir komut dosyası türü sunar. Pay to taproot (P2TR) bir Schnorr ortak anahtar birine ödeme yapmasını sağlar. Bu yeni komut dosyası türünü kullanarak bir kullanıcı, özel anahtarın sahibi veya Merkle ağacındaki herhangi bir komut dosyasının gereksinimlerini karşılayabilen herhangi biri tarafından kilidi açılıp harcanabilen bir UTXO oluşturabilir.

Tapscript Nedir?

P2TR işlemlerini uygulamak için, BIP 342 birkaç işlem kodu ekler ve günceller . Bu yeni komut dosyaları, Taproot harcamalarını ve Schnorr imzalarını doğrulamak için kullanılır ve toplu olarak Tapscript olarak bilinir.

Tapscript, henüz öngörülemeyen yükseltmelere izin vermek için P2TR harcamalarının gelecekteki esnekliğini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır.

Taproot’un Faydaları Nelerdir?

Taproot yükseltmesi, Bitcoin kullanıcılarına pek çok avantaj sunuyor. Schnorr imzalarının tanıtımı, gizlilik ve güvenlik için önemli faydalar sağlar, ancak Taproot ve Tapscript’in de kendilerine özgü avantajları vardır.

1. Yerden Tasarruf

Çoğu Taproot (P2TR) çıkışı, blok zincirinde normal P2PKH veya P2WPKH çıkışlarından daha az alan tüketir. Bunun nedeni, P2TR çıktılarının bitcoin’i açık anahtarın karması değil, doğrudan bir genel anahtara kilitlemesidir. Bu, Taproot çıktılarına göndermeyi biraz daha pahalı hale getirir çünkü genel anahtarlar, genel anahtar karmalarından daha fazla yer kaplar. Ancak, Taproot çıktılarını harcamak önemli ölçüde daha ucuzdur çünkü ortak anahtar scriptPubKey’e dahil edilir.

Taproot ayrıca Schnorr genel anahtarları ve imzaları için kodlama şemasını tanımlayarak, bunları ECDSA muadillerinden daha kısa hale getirerek ek ücret tasarrufu sağladı.

2. Gizlilik Avantajları

Taproot’un gizlilik etkileri belki de yükseltmenin en önemli parçasıdır. Schnorr imzaları ve anahtar birleştirme ile, çoklu imzalı sözleşmeler artık tek imzalı sözleşmelerden farklı görünmüyor ve tüm Taproot kullanıcılarına gizlilik sağlıyor.

Taproot ayrıca MAST’ın entegrasyonu yoluyla önemli gizlilik avantajları sunar. Yukarıda tartışıldığı gibi, Taproot, bitcoin’in aynı anda birçok komut dosyasına kilitlenmesine izin verir. Bununla birlikte, bir Taproot çıktısından bitcoin harcarken, harcayan kişinin bitcoin’in kilidini açabilecek olası her komut dosyasını açığa çıkarması gerekmez. Çoğu durumda, Taproot kullanıcıları  ortak anahtara ödeme seçeneğini kullanacak ve planladıkları herhangi bir yedekleme seçeneklerini gizli tutmalarına izin verecek.

3. Güvenlik Yükseltmeleri

Teknik, teorik düzeyde, Schnorr imzalarının ECDSA imzalarından daha güvenli olduğu düşünülmektedir çünkü Schnorr imzaları daha az varsayım kullanılarak kanıtlanabilir şekilde güvenlidir. ECDSA, güvenliğini garanti altına almak için ek varsayımlara güvenmektedir. Bununla birlikte, ECDSA’nın Bitcoin’in varlığı sırasında sistematik olarak tehlikeye atıldığına dair hiçbir örnek yoktur.

Taproot Aktivasyonu

Şu an itibariyle, Taproot hala önerilen bir yükseltmedir ve henüz Bitcoin ağında etkinleştirilmemiştir. Bitcoin’e yükseltme önerildiğinde, ilk olarak geliştirici topluluğu tarafından tartışılır. Teklif resmileştirildikten sonra, ona bir BIP numarası atanır. Kod yazıldıktan, incelendikten, test edildikten ve birleştirildikten sonra, Bitcoin düğüm operatörleri yükseltmeyi nasıl ve ne zaman etkinleştireceklerine karar vermelidir.

Schnorr, Taproot ve Tapscript yükseltmelerine 2020 yılının Ocak ayında BIP 340, 341 ve 342 verildi ve o zamandan beri tartışma ve geliştirme altında. 2020’nin sonlarında, üç yükseltmenin tümü için kod uygulaması tamamlandı, test edildi, gözden geçirildi ve Bitcoin Core ile birleştirildi.

Şu anda olduğu gibi, Taproot’u güncel bir Bitcoin düğümünde uygulamak için gerekli tüm kodlar mevcuttur. Şimdi, topluluk Taproot’u etkinleştirip etkinleştirmeyeceğine ve nasıl etkinleştirileceğine karar vermeli ve yeni fikir birliği kurallarını uygulamaya başlamalı. Bitcoin’e yükseltmeleri etkinleştirmek için birkaç yöntem vardır, bu nedenle topluluk önce bir yol seçmeli ve sonra onu çalıştırmalıdır.