Kripto Para Nasıl Alınır? Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır ve Satılır?

Bir kripto para birimi (veya “kripto”), mal ve hizmet satın almak için kullanılabilir

Kripto Para Cüzdanı

Bir kripto para birimi (veya “kripto”), mal ve hizmet satın almak için kullanılabilir. Aynı zamanda kripto para, çevrimiçi işlemleri güvence altına almak için güçlü kriptografiye sahip çevrimiçi bir hesap defteri kullanan dijital bir para birimidir. Bu düzenlenmemiş para birimlerine olan ilginin çoğu, kâr için ticaret yapmaktır ve spekülatörlerin zaman zaman fiyatları tavan yapmasına neden olur.

İşte kripto para birimi hakkında en çok merak edilenler ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinin kısa bir özeti.

Kripto Para Birimi Nedir?

Kripto para, mallar ve hizmetler için çevrimiçi olarak değiştirilebilen bir ödeme şeklidir. Birçok şirket, genellikle token adı verilen kendi para birimlerini çıkarmıştır ve bunlar, şirketin sağladığı mal veya hizmet için özel olarak takas edilebilir. Mal veya hizmete erişmek amacıyla kripto para birimi için gerçek para birimi takas etmeniz gerekir.

Kripto para birimleri, blok zinciri adı verilen bir teknoloji kullanarak çalışır. Blockchain (blok zinciri), işlemleri yöneten ve kaydeden birçok bilgisayara yayılmış merkezi olmayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin cazibesinin büyük bir kısmı çok fazla güvenli oluşundan kaynaklanmaktadır.

Kaç Tane Kripto Para Var? Değerleri Ne?

Bir pazar araştırma sitesi olan CoinMarketCap.com’a göre 8.700’den fazla farklı kripto para birimi halka açık olarak işlem görüyor. Ve kripto para birimleri, ilk kripto para teklifleri yani ICO’lar yoluyla para biriktirerek çoğalmaya devam ediyor. CoinMarketCap’e göre 13 Mart 2021’de tüm kripto para birimlerinin toplam değeri 1,8 trilyon dolardan fazlaydı.

Piyasa Değerine Göre En İyi Kripto Para Birimleri Hangileri?

Bunlar, bir kripto para birimi veri ve analitik sağlayıcısı olan CoinMarketCap tarafından izlenen piyasa değerine göre en büyük 10 ticaret kripto para birimidir.

Kripto para

Piyasa kapitalizasyonu

Bitcoin (BTC)

$ 1,313,842,535,889 Dolar

Ethereum (ETH)

$ 384,841,759,272 Dolar

Tether (USDT)

$ 109,933,091,419 Dolar

Binance Coin (BCH)

$ 10,327,730,504 Dolar

Cardano (ADA)

$ 18,433,296,698 Dolar

Polkadot (DOT)

$ 10,200,406,412 Dolar

Ripple (XRP)

$ 30,904,400,999 Dolar

Litecoin (LTC)

$ 6,401,923,150 Dolar

Chainlink (LINK)

$ 9,108,578,732 Dolar

Bitcoin Cash (BCH)

$ 10,327,730,504 Dolar

Kripto Para Birimleri Neden Bu Kadar Popüler?

Kripto para birimleri, çeşitli nedenlerle destekçilerine hitap ediyor. İşte bu kadar popüler olmalarının bazı sebepleri:

 • Destekçiler, Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görüyorlar ve muhtemelen daha değerli hale gelmeden önce şimdi satın almak için yarışıyorlar.

 • Bazı taraftarlar, kripto para biriminin merkez bankalarını para arzını yönetmekten alıkoyması gerçeğini seviyor. Çünkü zamanla bu bankalar enflasyon yoluyla paranın değerini düşürme eğilimindedir.

 • Diğer destekçiler, kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji olan blok zincirini çok fazla destekliyor. Çünkü merkezi olmayan bir işleme ve kayıt sistemi geleneksel ödeme sistemlerinden çok daha güvenli olabilir.

 • Bazı spekülatörler kripto para birimlerini seviyor çünkü değer artıyorlar ve para birimlerinin uzun vadede parayı hareket ettirmenin bir yolu olarak kabul edilmesiyle ilgilenmiyorlar.

Kripto Para Birimleri İyi Bir Yatırım Mı?

Kripto para birimlerinin değeri yükselebilir, ancak birçok yatırımcı bunları gerçek yatırımlar olarak değil, yalnızca spekülasyonlar olarak görüyor. Sebep? Tıpkı gerçek para birimleri gibi, kripto para birimleri de nakit akışı oluşturmaz, bu nedenle kar etmeniz için birinin para birimi için sizden daha fazla ödeme yapması gerekir.

Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görenler için bir para biriminin istikrara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

NerdWallet yazarlarının düşüncelerine göre, Bitcoin gibi kripto para birimleri o kadar güvenli olmayabilir. Yatırım topluluğundaki bazı önemli sesler, yatırımcılara onlardan uzak durmalarını tavsiye ediyor. Efsanevi yatırımcı Warren Buffett, Bitcoin’i kağıt çeklerle karşılaştırdı:

Bu, para aktarmanın çok etkili bir yolu ve bunu anonim olarak yapabilirsiniz. Çek de para aktarmanın bir yoludur. Çekler çok paraya değer mi? Sırf para aktarabildikleri için mi?

Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görenler için, yatırımcıların ve tüketicilerin mallar için adil bir fiyatın ne olduğunu belirleyebilmesi için bir para biriminin istikrara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, tarihlerinin çoğunda istikrarlı olmaktan başka her şey oldu. Örneğin, Bitcoin Aralık 2017’de 20.000 $ ‘a yakın işlem görürken, değeri bir yıl sonra yaklaşık 3.200 $’ a kadar düştü. Aralık 2020’ye kadar yine rekor seviyelerde işlem görüyordu.

Bu fiyat oynaklığı bir muamma yaratır. Bitcoinler gelecekte çok daha değerli olabilirse, insanların bugün bunları harcama ve dolaştırma olasılıkları daha düşüktür, bu da onları bir para birimi olarak daha az uygulanabilir hale getirir. Önümüzdeki yıl değerinin üç katına çıkabilecekken neden bir bitcoin harcayasınız?

Kripto Para Birimini Nasıl Satın Alabilirim?

Bitcoin dahil olmak üzere bazı kripto para birimleri ABD doları ile satın alınabilirken, diğerleri için bitcoin veya başka bir kripto para birimi ile ödeme yapmanızı gerektirir.

Kripto para satın almak için, para biriminizi tutabilen çevrimiçi bir uygulama olan bir “cüzdan” a ihtiyacınız olacak. Genellikle, bir borsada bir hesap oluşturursunuz ve ardından Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri satın almak için gerçek para aktarabilirsiniz.

Paribu, hem cüzdan oluşturabileceğiniz hem de Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini alıp satabileceğiniz popüler bir kripto para alım satım borsasıdır. Ayrıca, artan sayıda kripto para borsası arasında, BtcTurk ve Bitexen gibi değişim platformları kripto para birimleri sunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olduklarına şüphe yok, ancak Çin bunların kullanımını esasen yasakladı ve nihayetinde yasal olup olmadıkları her ülkeye bağlı.

Türkiye’de bitcoin ve benzeri kripto paraların alım veya satımlarının yasak olduğuna veya suç olduğuna dair bir mevzuat hükmü bulunmamaktadır. Türkiye’de bitcoin ticareti yapmak suç değildir.

Ülkemizde Türk Lirası ile Bitcoin alıp satma konusunda en sık kullanılan yöntem banka havalesi ve EFT (Elektronik Fon Transferi) ‘dir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi kanun dahilinde değildir, bu yüzden devlet düzenlemesi ve güvencesine tabi değildir.

BTC satın alma işlemleri kripto para borsaları aracılığıyla hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bunun için öncelikle bir kripto para borsasında hesap oluşturmalı ve hesabınızı doğrulamalısınız.

Bitcoin şu anda neredeyse 12 yaşında olmasına rağmen, birçok ülke hala kripto para birimini kısıtlayan, düzenleyen veya yasaklayan açık sistemlere sahip değil. Bitcoin’in merkeziyetsiz ve anonim yapısı, birçok hükümete, suç işlemlerini önlerken yasal kullanıma nasıl izin verileceği konusunda meydan okudu. Birçok ülke hala kripto para birimini düzenlemenin yollarını analiz ediyor. Genel olarak, Bitcoin dünyanın çoğu için yasal bir gri alanda kalıyor

Ayrıca, kripto para birimlerini yatırımcılar için bir fırsat olarak gören dolandırıcılardan kendinizi nasıl koruyacağınızı da mutlaka düşünün. Her zaman olduğu gibi, dikkatli olun!

Kripto Para Alım Satımı Yaparken Kendimi Nasıl Koruyabilirim?

Bir ICO’da bir kripto para birimi satın almak istiyorsanız, bu bilgiler için şirketin prospektüsündeki küçük yazıları okuyun:

 • Şirketin sahibi kim? Tanınabilir ve tanınmış bir sahibi var ise bu olumlu bir işarettir.

 • Buna yatırım yapan başka büyük yatırımcılar var mı? Diğer tanınmış yatırımcıların para biriminden bir parça istemesi yine iyi bir işaret.

 • Şirkette bir hisseye mi sahip olacaksınız yoksa sadece para birimi veya tokenlar mı? Bu ayrım önemlidir. Bir hisseye sahip olmak, kazancına katılmanız anlamına gelir (siz bir sahip olursunuz), ancak token satın almak, onları kullanmaya hakkınız olduğu anlamına gelir.

 • Para birimi zaten geliştirildi mi yoksa şirket onu geliştirmek için para toplamak mı istiyor? Ürün boyunca ne kadar uzaksa, o kadar az risklidir.

Bir prospektüsü taramak çok çalışma gerektirebilir; ne kadar fazla ayrıntıya sahipse, meşru olma şansınız o kadar artar. Ancak meşruiyet bile para biriminin başarılı olacağı anlamına gelmez. Bu tamamen ayrı bir soru ve bu soru çok fazla piyasa anlayışı gerektiriyor.

Ancak bu endişelerin ötesinde, yalnızca kripto para birimine sahip olmak, bilgisayar korsanları varlıklarınızı koruyan bilgisayar ağlarına girmeye çalışırken sizi hırsızlık riskine maruz bırakır. Yüksek profilli bir borsa, bilgisayar korsanlarının bitcoin cinsinden yüz milyonlarca doları çaldıktan sonra 2014 yılında iflas ilan etti.

Kripto Para Birimi Satın Almalı Mısınız?

Kripto para ticareti inanılmaz derecede spekülatif ve değişken bir satın alımdır. Yerleşik şirketlerin hisse senedi ticareti genellikle Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmaktan daha az risklidir.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Bitcoin’e yatırım yapmaya benzer şekilde, finans ve dijital varlıklar bireyleri, işletmeleri, şirketleri ve hatta hükümetleri çıkarabilecek veya bozabilecek hassas konular olduğundan, bazı ön koşulları yerine getirmelisiniz. Örneğin koşullardan biri; elektronik cihazınızda bir İnternet bağlantınız olmalıdır.

Kullanmak istediğiniz platform türlerine göre değişen, yerine getirilmesi gereken bazı ön koşullar vardır.

Bir Platforma Seçme ve Kaydolma

Bu adım, yeni başlayanlar için en yaygın ve güvenli yöntemlerden birini seçtiğiniz, ilk Bitcoin’inizi satın almak istediğiniz platformu seçtiğiniz noktadır.

Ticaret / yatırım yapmanın başka yolları da olsa da, kripto traderlarının ve yatırımcıların Dijital varlıklarını ‘Satın Aldığı’ ve ‘Sattığı’ Kripto Para Borsaları adı verilen birkaç tür ve sayıda platform olduğu belirtilmeliyiz.

Bitcoin satın almak için bir Kripto Para değişim hesabına ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Bu hesabı oluşturduktan sınsa değişim ağındayani borsada kimliğinizi doğrulamak için KYC platformlarını kullanmanız gerekir. Bu tür doğrulamalar çoğunlukla merkezi değişim platformlarında yaygındır.

Merkezi Borsalar (CEX) Nedir?

CEX’ler bir şirket veya kuruluş tarafından kontrol edilir ve merkezi bir defter tutulur. Bu borsaları kullanarak işlem yaptığınız dijital varlıklar size değil borsaya aittir. Bununla birlikte, bu borsalar likidite sağlar ve kullanıcı dostudur.

Merkezi borsalarda bir hesap oluştururken ihtiyaç duyabileceğiniz aşağıda listelenen temel ön koşullardan bazıları şunlardır:

 1. Hükümet tarafından verilmiş ve onaylanmış kişisel kimlik belgesi.
 2. Bir Banka hesabı ve ilgili tanınan ödeme seçenekleri (Kartlar / Paypal vb.)
 3. Kripto para cüzdanı
 4. Ayrıca bir e-posta kimliğine ve aktif bir telefon numarasına ihtiyacınız olacak

Bunlar popüler Merkezi borsalardır: Coinbase, Bithumb, Bitfinex, Bittrex, Gemini vb.

Şimdi devam ederek borsalardan birini seçebilir ve bunları cihazınıza indirebilirsiniz. Platforma kayıt zorunludur ve platformlara bağlı olarak KYC doğrulaması zorunlu olabilir.

Merkezileştirilmiş borsalar, iş modellerine göre gelecekte Merkezi olmayan değişim hizmetleri sunabilir.

Merkezi Olmayan Borsalar (DEX) Nedir?

Bu borsalar en yüksek seviyelere kadar otomatikleştirildiğinden, varlıkların eşler arası aktarımını sunduğundan ve genellikle açık kaynak olduğundan, merkezi bir defter temelinde yönetilmez. Merkezi bir defter tutmadıklarından, DEX’ler genellikle daha az işlem ücreti alır. CEX’in aksine, ticaret yaptığınız dijital varlıklara tamamen sahip olursunuz.

Not: Merkezi olmayan borsaların çoğu, ödeme şekli olarak Fiat para birimini kabul etmez. Fiat para biriminizi, çoğu DEX tarafından kabul edilen USDT (ABD Doları Tether) adlı bir tokena dönüştürmeniz gerekebilir.

Popüler DEX Platformlarından bazıları: Uniswap, Sushiswap, Pancakeswap, 1inch Exchange, Curve Finance vb.

Hibrit Borsalar Nedir?

Bu borsalar, merkezi olmayan ve merkezi defterlerin bir kombinasyonudur. Bunlar, müşterilerin gereksinimlerine göre çerçevelenebilir. Bu tür borsalar, hem CEX hem de DEX’in en iyi nitelikleri kullanılarak tasarlanabilir.

Kripto para borsaları, kullanıcıları için ticaret platformları sunar. Ancak, aldıkları işlem ücretlerine, güvenliğe ve dahili sigortalı cüzdan, likidite, İki Faktörlü kimlik doğrulama gibi özelliklere bağlı olarak, ihtiyaçlarınıza göre en uygun platformu seçme özgürlüğüne sahipsiniz.

Bitcoin’i Nasıl Satın Alırım?

 1. DEX platform uygulamalarının çoğu cihazınıza indirilebilir. CEX durumunda olduğu gibi katı ayrıntılar gerektirmezler, ancak bazı DEX’lerde bir şifre girerek bir hesap oluşturmanız veya sadece Bitcoin’inizi güvenli bir şekilde tutan cüzdanınızı bağlamanız gerekir.
 1. DEX hesabınızı kurarken, hesabınıza erişmek amacıyla bir yedek olduğu için not etmeniz ve güvenli hale getirmeniz gereken rastgele sözcükler görüntülenecektir. Bu cümle, Tohum Kelimeler adlı kelimeleri içerir. Bunu not ettikten sonra, uygulama sizden hesabınızı ve DEX hesabınızı güvenli bir yere yedeklemenizi isteyecektir.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra bir Ödeme seçeneği seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Bitcoin satın almak için diğer yöntemler

En çok takip edilen iki yöntem aşağıdadır:

 1. Bitcoin ATM’leri.

Bu Bitcoin ATM’leri, devlet tarafından verilmiş kimlik gerektirir ve bitcoin satın alma yöntemlerinden biridir. Eşdeğer miktarda Bitcoin’i makineye yatırmak ve cüzdan adresini veya Genel adresi onaylamak kadar basit. ATM, para birimi doğrulamasından ve Blockchain mutabakatından sonra bitcoin’i sağlanan cüzdan adresine / Genel adrese aktaracaktır.

 1. P2P – Eşler Arası

Bitcoin’in yaratıldığı nokta buydu, eşler arası bir işlem ekosistemi. Ancak maalesef, dünya çapında kabul edilen bir ödeme şekli olmadığı için bitcoin satıcılarını veya alıcılarını bulmak o kadar kolay değil.

Hesabınızın cüzdan adresini / Genel adresini verseniz de, bitcoin satmak isteyen bir kişi bunu yapabilir. Bu tür bir düzenlemeye DEX’te izin verilir.