Terra (LUNA) Ekosisteminde Hangi Coinler Var?

2018’de kurulan Terra, en büyük blok zinciri ağlarından biri haline geldi


2018’de kurulan Terra, en büyük blok zinciri ağlarından biri haline geldi. Terra (LUNA) ekosistemi algoritmik ve yükseltilebilir stabil paralara dayanmaktadır. Stabil paralar “Terra ekosisteminin coinleri” olarak kabul edilir. Ağın yerel kripto para birimi ise LUNA’dır.

Terra temel olarak, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin istikrarsız doğasını azaltmak üzere tasarlanmıştır. Projenin geri planında Do Kwon ve Daniel Shin tarafından kurulan Terraform Labs (TFL) bulunmaktadır. Terra aynı zamanda 13 DeFi protokolüne sahip bir DeFi ekosistemidir.

Terra (LUNA) ekosistemindeki ürünler, başta Güney Kore olmak üzere Asya pazarlarında büyük popülerlik kazanmıştır. Özellikle Doğu Asya’da gelişen perakende pazarı Terra’nın arkasındaki itici gücü oluşturmuştur.

Terra ekosisteminde şu coinler bulunmaktadır:

Terra (LUNA), Mirror (MIR), Anchor (ANC), TerraUSD (UST), TerraKRW (KRT), StarTerra (STT), Pylon Protocol (MINE), Spectrum Token (SPEC), Valkyrie Protocol (VKR), Mirrored SPDR S&P 500 (MSPY), Allbridge (ABR), Mirrored Galaxy Digital Holdings Ltd (MGLXY), Terra SDT (SDT), Terra Land (TLAND), Digipharm (DPH)

Terra (LUNA)

Terra (LUNA), dolar karşısında 1:1 sabit değerini korumaya odaklanan bir stabil coindir. LUNA, tüm Terra ağı ve ekosistemi için temel bir varlık olarak hizmet eder.

Mirror (MIR)

Mirror (MIR), Terra kripto topluluğundaki en popüler olan coinlerdendir. Mirror (MIR) protokolü 2021’in başında başlatıldı. ABD dışındaki yatırımcıların ABD borsasına erişimde sorun yaşamaları sık karşılaşılan bir durumdur. Mirror kullanıcılara, ABD borsasında meydana gelen fiyat hareketine katılma fırsatı sunar.

Anchor (ANC)

Anchor protokolü, stabilcoin mevduatlarında %20 getiri sunarak dalgalanmalara karşı fiyat istikrarını koruma işlevi görmektedir. Belirli bir getiri oranının varlığı, kripto piyasalara adım atma konusunda yeni yatırımcılara güvence sağlamaktadır.

TerraUSD (UST)

TerraUSD, Terra blok zincirine dayanan bir stabil paradır. Stabilcoinlerin çoğunun ölçeklenebilirlikten yoksun olması TerraUSD’nin doğmasına yol açmıştır. Ölçeklenebilir bir stablecoin olarak pazar lider DAI’ye rakip olma iddiasıyla piyasaya girdi. TerraUSD, Terra’nın yerel para birimi LUNA’dan yedek varlık olarak yararlanır. TerraUSD basmak için, Terra’nın LUNA tokeni yakılır.

TerraKRW (KRT)

TerraUSD (UST), Terra stabil para birimleri arasında ABD dolarını izlerken TerraKRW (KRT), Güney Kore wonunu izleyen stabil coindir.

StarTerra (STT)

StarTerra (STT), Terra ekosistemindeki IDO (Initial DEX Offering) platformudur. Terra (LUNA) ekosisteminin ekonomisine likidite sağlaması için tasarlanmıştır.

Pylon Protocol (MINE)

Pylon Protocol, Anchor Protocol’ü üzerine kurulmuştur. Temel amacı, mevduat sözleşmeleri ve getiri yönlendirmesi gibi araçlarla ödeme seçeneklerini ve karmaşık DeFi ödeme altyapısını düzenlemektir. MINE, Pylon Protocol’ün yerel yönetim belirtecidir.