En Popüler Meme Coinler – Meme Coin Nasıl Alınır?

Aralık 2013′te bir şaka olarak geliştirilen Dogecoin’in piyasaya girmesi, yeni bir kripto para türünü ortaya çıkardı


Aralık 2013′te bir şaka olarak geliştirilen Dogecoin’in piyasaya girmesi, yeni bir kripto para türünü ortaya çıkardı: Meme Coinler.

Meme coinler, sosyal medya ve pazarlama temaları kullanılarak tanıtılan bir kripto paralardır. Genellikle bir ironi veya şaka ile öne çıkarılırlar. Güçlü duygusal bağlarla kullanıcıların ilgisini çekme ve topluluk odaklı gelişme eğilimindedirler.

Meme coinler de bir tür kripto paradır. Ancak Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinden çeşitli hususlarda farklılaşmaktadırlar. Çoğu kripto para birimi, çeşitli sorunlara çözüm bulmak, Bitcoin gibi mevcut kriptoların açıklarını kapatmak gibi çeşitli projelerle piyasaya girmiştir. Arkalarında deneyimli kişilerden oluşan ekipler bulunmaktadır. Alanında uzman kişilerin geliştirdiği güçlü ve benzersiz teknolojik altyapıyla öne çıkmışlardır. Ancak meme coinlerin arkasında güçlü bir proje yoktur. Çoğu gerçek hayatta hiçbir amaca hizmet etmeseler de hızlı para kazanmanın bir aracı olarak görülmeleri popüler olmalarına yetmiş görünüyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, geçen yıl Dogecoin ve Shiba gibi köpek temalı tokenler hakkında tweetler attıktan sonra meme coinlere ilgi bir anda arttı. Özellikle Dogecoin’in hızlı yükselmesinden sonra yüzlerce meme coin piyasaya giriş yaparak kripto dünyasına katıldı.

Dogecoin (DOGE)

Meme Coinler arasında en çok bilineni ve en yaygın kullanılanı Dogecoin’dir. Bitcoin’in popülaritesinin ardından ortaya çıkan altcoinlerin hızla çeşitlenmesi üzerine bir şaka olarak tasarlanmıştır. Hızlı bir yükseliş göstermiştir. Şu an 10 milyar doların üzerinde bir piyasa değeriyle kripto para birimleri arasında 10. Sırada yer alıyor.

Shiba Inu (SHIB)

Dogecoin’in başarısından sonra piyasaya giren Shiba Inu bir ERC-20 tokenidir. Mütevazi bir başlangıçla piyasaya girmiş ve hızlı bir yükseliş sergilemiştir. Şu an 6 milyar doların üzerinde bir piyasa değeriyle kripto para birimleri arasında 16. Sırada yer alıyor.

Akita Inu (AKITA)

Bir grup meme coin meraklısı tarafından geliştirilmiştir.

Samoyedcoin (SAMO)

Solana üzerine inşa edilen ilk meme coindir.

MonaCoin (MONA)

Japonya’daki ünlü bir kedi memesinden doğmuştur.

Dogelon Mars (ELON)

Nisan 2021’de işlem görmeye başladı. Dogecoin ve Elon Musk’ın birleşimi olarak sunuldu.

SafeMoon Inu (SAFE)

SafeMoon Inu, topluluk odaklı bir meme belirtecidir. Mayıs 2021’de işlem görmeye başladı.

Hoge Finance (HOGE)

2021’de piyasaya sürüldü. Ethereum’un ERC 20 standardını temel almaktadır.

Meme Coin Nasıl Alınır?

Meme Coin’ler, Coinbase, Gemini ve Binance gibi kripto borsalarında alınıp satılabilir. Tek yapılması gereken bu borsalara girip kaydolmak ve hesap açmak. Hesapta bulunan bakiye üzerinden meme coin satın alınabilir.