Kripto Para Nedir & Nasıl

Toko Token (TKO) Nedir? Toko Token Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tokocrypto Platformu

Tokocrypto Endonezya’nın en hızlı büyüyen dijital değer borsalarından bir tanesidir. Şirket 2018’de kuruldu ve kurulmasının ardından kısa süre geçmesine rağmen büyük ses getirdi. Tokocrypto geliştiricileri ekosistem yaratmak adına Binance Smart Chain’i kullanıyor. Binance Smart Chain sayesinde daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlanması hedefleniyor. Aynı zamanda Binance’i kullanarak daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

Tokocrypto Endonezya’nın en büyük pazarlarından birine gözünü dikti. Bu yüzden öncelikli hedef olarak mobil kullanıcılara ulaşılması düşünülüyor. Endonezya’da yaklaşık 345 milyon akıllı telefon kullanıcısı var. Tokocrypto bu kullanıcılara ulaşarak kripto paraları Endonezya’da ana akım haline getirmek istiyor.

Proje ortakları arasında SafePal bulunuyor. SafePal bir kripto para değer yönetim platformu ve alanında oldukça başarılı. SafePal sayesinde Tokocrypto daha geniş kitlelere ulaşabileceğine inanıyor. BakerySwap ise Tokocrypto’nun bir diğer ortaklarından. Tıpkı Tokocrypto gibi Binance Chain üzerinde kurulan BakerySwap merkezsiz bir borsa ve kendi kendine piyasa yaratabilen bir platform. Tokocrypto geliştiricileri BakerySwap sayesinde TKO ekosistemini kripto para dünyasına daha hızlı adapte etmeyi planlanıyor. Çünkü BakerySwap sayesinde takas işlemleri hızlanıyor ve herhangi bir kripto para sahibi yatırımcıya erişim sağlanmış oluyor.

Tokocrypto Geliştiricileri

Pang Xue Kai Tokocrypto’nun CEO koltuğunda oturuyor. National University of Singapore’dan mühendis olarak mezun olan Kai hiç zaman kaybetmeden teknoloji endüstrisine adım attı. 2015’te TechnipFMC’de tasarım mühendisi olarak kariyerine başladı. Bu şirket için 2 yıl çalışan Kai bir taraftan da Tokocrypto planlarını yürütüyordu. 2. yılın sonunda işinden ayrılan Kai Tokocytpro’yu resmi olarak 2018’de kurdu. Kai aynı zamanda Singapur’da girişimcilere yardım eden gönüllü bir kurumun yönetici üyelerinden biri.

Teguh Kurniawan Harmanda Tokocrypto’nun COO konumunda bulunuyor. Harmanda UGM üniversitesinde 2016 yılında ekonomi ve gelişim alanında master yaptı. 2012 yılında ürün geliştiricisi olarak Blaast’ta kariyerine başladı. 2016 yılında Amazara’nın finansal yöneticisi oldu. Ardından 2018 yılında Tokocrypto’ya iş geliştirme yöneticisi olarak katıldı. 2018 yılından bu yana Tokocrypto için ter döken Harmanda, basamakları bir bir çıkarak COO konumuna geldi.

Bu iki isim dışında Tokocrypto bünyesinde mühendisler, blockchain üzerine araştırma yapan akademisyenler ve projeye tavsiyeleriyle destek olan iş adamları bulunuyor.

Tokocypto Özellikleri

Geliştiriciler hedeflerini gerçekleştirmek ve Endonezya’daki geniş kullanıcı kitlesine hizmet etmek adına bir platform oluşturdu. Oluşturulan platformun özelliklerini ve kullanıcılara sunduklarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Tokocypto sayesinde kullanıcılara kripto para borsası hizmeti sunuluyor.
 • Endonezya pazarındaki yatırım fırsatlarına erişim fırsatı sağlanıyor.
 • Potansiyel olarak oldukça geniş bir kitleyi kullanıcı yapmak bununla alakalı iş kollarını da etkileyerek bir endüstri yaratılmasına yol açıyor.
 • Merkezsiz borsa ve teklifler platform içerisinde yer alıyor.
 • Birden fazla değerle zincirler arası düzenli gelir elde edilebiliyor.
 • Endonezya’da ilk dijital koleksiyon pazarı Tokocrypto tarafından kuruluyor. Bu değerler ve NFT’ler TKO kullanılarak alını satılabiliyor.

Tokocrypto Yol Haritası

2021’in 1. ve 2. Çeyreğinde Toko Token için belirli hedefler mevcuttu ve bu hedeflere ulaşıldı. TKO Token piyasaya sürüldü ve NFT ile yardım işleri yapılması için platform oluşturuldu. 2021’in kalan yarısında Tokocrypto NFT pazaryerini açmak istiyor. Bu sayede hedef sanatçılar ve sanat sever alıcıları buluşturacak. Ardından TKO tokenlerinin stake edilebilmesi adına havuzlar oluşturulacak. Böylece diğer projelerin tokenleri de TKO stake edilerek kazanılabilecek. Ayrıca TKO token stake edilerek belli oranda TKO kazanılabilecek. 2022 sonuna kadar tamamlanması planlanan geliştirmeler sonunda da TKO borç verme sistemi geliştirilecek ve krediler için TKO teminat olarak kullanılabilecek.

Toko Token

Toko Token (TKO) Tokocypto sisteminde kullanan ana kripto para birimidir. Ekosistem içerisinde birçok kritik işlem TKO ile gerçekleştiriliyor. TKO’nun kullanım alanlarını şöyle listeleyebiliriz:

 • Tokocrypto platformlarında TKO çeşitli faydalar sağlıyor. Token bir borsa platformu tokeni olduğu için yatırımcılara yönelik avantajları bulunuyor. TKO tokenini sahip olan herkes işlem ücretlerinde indirim alıyor.
 • TKO tokenine sahip olanlara belirli aralıklarla airdrop ile yeni basılan tokenler dağıtılıyor. Ayrıca Tokocrypto ürünleri TKO ile satın alınabiliyor.
 • Tokocrypto platformunda gelecekte açılacak olan hizmetler de bulunuyor. Bunlardan biri platformlar arası DeFi işlemleri. TKO tokenin DeFi alanında kullanılması planlanıyor. DeFi alanında kullanıcılar TKO’lar ile havuzlara katılabilecek. Ek olarak TKO ile kredi alımları ve diğer işlemler yapılabilecek.
 • TKO Token merkezi finans işlemlerinde kullanılacak. Bu işlemler arasında yatırımların TKO olarak saklanması TKO birikim ve TKO cashback fırsatları gibi kullanıcılara faydalı uygulamalar yer alacak.

Öte yandan TKO NFT piyasasında kullanılacak. TKO tokenleri NFT piyasasının belkemiği olacak. TKO piyasadaki alıcı ve içerik üreticiler için bir köprü görevini görecek. TKO’nun kullanım alanının genişlemesiyle birlikte Tokocrypto Endonezya NFT pazarının önde gelen isimlerinden olacak. NFT marketinin 2021 sonuna kadar açılması planlanıyor.

TKO Token Dağılımı

Geliştiriciler şu ana kadar toplanan fonların yaklaşık 21.68’ini çeşitli amaçlar için kullanmış durumda. Basılan TKO tokenleri şu şekilde dağıtıldı:

 • %15 Halka arz
 • %2.13 Ürün ve Pazarlama
 • %2.13 Ortaklıklar ve Ekosistem
 • %2  Danışmanlar
 • %0.10 Madenci ödülleri
 • %0.33 Topluluğa airdrop olarak dağıtıldı.

TKO Fiyatı

TKO token 2021 Nisan ayında yaklaşık 3 dolardan piyasaya sürüldü. Binance tarafından desteklenen ve Asya’daki potansiyelden etkilenen tokenin ilgi görmesi uzun sürmedi. Nisan ayının sonlarına doğru yükselişe geçen TKO fiyatı, Mayıs aynının sonunda 4.7 dolar kadar ulaştı. Ardından yatay hareket etmeye başlayan TKO şu anda Binance borsasında birçok paritede ve Gate.io’da listelenmiş durumda.

Yorum Yap