Türkiye’de En Çok Yatırımcısı Olan Coin’ler

Fiyatlarında büyük dalgalanmalar olmasına rağmen, insanlar kripto para birimlerine ilgi göstermeyi sürdürüyor


Fiyatlarında büyük dalgalanmalar olmasına rağmen, insanlar kripto para birimlerine ilgi göstermeyi sürdürüyor. Bitcoin, birçokları için ana kripto para birimi olmaya devam ediyor. Ancak blok zincir teknolojisine dayanan kripto para birimleri için pazar çok daha büyük. Şu anda piyasada Bitcoin ve Ethereum’dan Dogecoin ve Tether’e kadar binlerce farklı kripto para birimi vardır. Bu kriptoların birçoğunun ticaret hacmi çok düşük olmasına rağmen, bazıları kripto yatırımcıları arasında muazzam bir popülerliğe sahiptir.

Bitci.com ve Future Bright tarafından 2021’in son aylarında yayınlanan bir araştırma Türkiye’de en popüler kripto varlıklarını ortaya çıkardı. Buna göre, Türkiye’de en çok yatırımcısı olan coinler Bitcoin, Dogecoin, Ethereum ve Litecoin.

Bitcoin, kripto paralar arasında en çok öne çıkan para birimi olmayı sürdürüyor. Görünen o ki yatırımcılar Bitcoin’i bir değer deposu olarak görmeye devam ediyor. Dogecoin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de özellikle son 1 yılda popülaritesini artırdı. Ethereum, değer olarak Bitcoin’in çok gerisinde olsa da diğer kripto paraların çok önündedir. İsim-marka tanınırlığı Ethereum’u ileriye taşımaktadır. Litecoin’in Bitcoin’den daha gelişmiş özelliklere sahip olması yatırımcıları cezbeden hususların başında geliyor.

1. Bitcoin

Popülaritesini halen sürdüren Bitcoin, gündemden hiç düşmüyor. Son aylarda önemli oranlarda kayıplar yaşadı. Yine de çoğu insanın kripto para birimi kelimesini duyduğunda aklına gelen para birimi olmaya devam ediyor. Bitcoin’in sınırlı arzının olmasının gelecekteki fiyatı üzerinde büyük belirleyiciliği var.  21 milyon Bitcoin çıkarıldıktan sonra, bir daha asla yeni token oluşturulmayacak.

2. Dogecoin

Dogecoin projesi 2013 yılında bir ironi ve şaka olarak başladı. Dogecoin’e olan ilgi esas olarak Tesla CEO’su Elon Musk ve yatırımcı Mark Cuban’ın tweetlerinden sonra arttı. Projeyi geliştiren ekip bile Dogecoin’in bugünki yükselişi karşısında şaşkınlığını gizlemiyor.

3. Ethereum

Ethereum, ilk olarak 2015’te piyasaya sürüldü. 2015’ten 2022 yılına kadar en çok işlem gören birkaç kripto para biriminden biri oldu. Ether para birimi, akıllı sözleşmeler yürüten Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilmiştir.

4. Litecoin

Litecoin’in, altyapısı Bitcoin’e çok benzer. Litecoin’in çıkarılabilen madeni paralarda 81 milyon dolarlık bir arz sınırı var. Fiyatı gelecekteki talebe bağlı olarak değişecek ama arzının sınırlı olması Litecoin fiyatı üzerinde temel belirleyici olacak.