En Popüler Gizlilik Odaklı Coin’ler

Gizlilik odaklı coinler tıpkı Bitcoin ve diğerleri gibi, blokzincirler üzerinde çalışırlar ve anonim doğrulayıcılardan oluşan bir ağ tarafından korunurlar


Gizlilik odaklı coinler tıpkı Bitcoin ve diğerleri gibi, blokzincirler üzerinde çalışırlar ve anonim doğrulayıcılardan oluşan bir ağ tarafından korunurlar. Ancak gizlilik odaklı paralar, mevcut şifreleme yöntemlerinin daha üstünde bir gizlilik tekniği kullanırlar. Bu teknikler, blokzinciri üzerinden işlem yapan kullanıcılar için ek anonimlik katmanları sağlar.

Kripto piyasasının sahip olduğu şeffaflık bazı kullanıcılar için ideal değildir. Geleneksel bankacılık sisteminin merkezi yapısından kaçan bazı yatırımcılar kripto işlemlerin daha anonim olması beklentisindedir. Bu bakımdan izlenemez işlemlere olanak tanıyan kripto varlıklara yönelim giderek artmaktadır.

Bytecoin (BCN)

Bytecoin, CryptoNote teknolojisine dayanan izlenemez para birimleri arasındadır. 2012 gibi erken bir tarihte piyasaya girmiştir. Bytecoin ilk günden itibaren kullanıcıların kişisel bilgilerini korumaya odaklanmıştır.

Monero (XMR)

Monero, en güvenli ve gizli kripto para birimlerinden biridir. Gizliliği ve anonimliği en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır. CryptoNote şifreleme protokolünü temel almakla beraber karmaşık şifreleme teknolojilerini kullanmaktadır.

ZCASH (ZEC)

Zcash, Zerocoin Electric Coin Company (ZECC) tarafından geliştirilmiştir. ZCash, anonim işlemler için özel olarak geliştirilmiş bir gizlilik odaklı coindir. ZCash, Bitcoin gibi açık kaynak koduna sahiptir. Ancak takas edilebilirlikleri ve gizlilik seviyeleri aynı değildir. ZCash’in blok zinciri, kullanıcılara anonimlik sunmak amacıyla inşa edilmiştir. zk-SNARK’lar olarak adlandırılan sıfır bilgi kanıtları işlemlerin gizliliğini artırmaktadır.

Komodo (KMD)

Komodo, 2016 yılında jl777 takma adı olan bir kullanıcı tarafından geliştirildi. Delayed Proof of Work (dPoW), Komodo’nun şifreleme protokolüdür. KMD, dışarıdan sızmanın ve hacklenmenin neredeyse imkansız olduğu bir sistem üzerine inşa edilmiştir.

Verge (XVG)

Wraith ve Tor gibi şifreleme protokolleri üzerine inşa edilmiştir. Kullanıcı bilgilerinin ve işlemlerin tam anonimliğini sağlamak için Tor ve I2P uygulamalarından yararlanmaktadır. Tor, Verge cüzdanlarının tamamına entegre edilmiştir. Ayrıca Wraith Protokolü sayesinde hiçbir işlem dışarıdan izlenemez. Verge hızlı işlemler sunmasıyla da öne çıkar. Bitcoin işlemleri en az 10 dakika sürerken Verge aynı işlemleri 30 saniye içerisinde gerçekleştirir.

Dash (DASH)

Başlangıçta bir Bitcoin çatalı olan Dash, kripto paraların anonimlikten yoksun olduğu iddiasıyla öne çıktı. Bitcoin’e yeni özellikler eklemesine rağmen çoğu kripto para gibi Bitcoin’in gölgesinde kalmıştır. İki katmanlı bir ağ çalıştırması işlemleri daha hızlı hale getirmektedir. Dash işlemleri anlıktır ve izlenmesi hemen hemen imkansızdır. Kullanıcı hareketlerinin izlenemez hale gelmesi için tüm işlemler parçalara ayrılır ve karıştırılır.