Ubiq (UBQ) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Ubiq (UBQ) Nedir

Ubiq-UBQ-coin-nedir-yeni-baslayanlar-icin-temel-rehber

Ubiq (UBQ) Nedir?

Ubiq, Ethereum ekosisteminden tamamen ayrı bir Ethereum sert çatalıdır. Ethereum blok zincirinin biraz değiştirilmiş bir sürümünü çalıştırır ve akıllı sözleşmeler ve DApp’ler için Ethereum Sanal Makinesi’ni uygular.

Ubiq, kararlılığa ve metodik, hatasız yükseltmelere öncelik verir. Bu, sürekli değişen bir platformun teknoloji riski oluşturduğu kurumsal uygulamalar için önemlidir. Ubiq akıllı sözleşmelerini kullanan şirketler, yeni yükseltmeler üretime girdiğinde sözleşmelerinin düzgün şekilde işlemeye devam edeceğinden emin olabilme avantajı sağlar.

Ubiq: Temel Bilgiler

Ubiq, Ethereum projesinin hard fork’u olarak inşa edilmiş, merkezi olmayan bir blockchain platformudur. Akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini ve konuşlandırılmasını kolaylaştırır.

Ubiq blockchain, Ethereum sanal makineleri için merkezi olmayan dağıtılmış bir defter ile bir ana bilgisayar görevi görür. Bu da geliştiricilerin genellikle üçüncü taraflarca gerçekleştirilen birçok görevi yerine getirmek için otomatik akıllı sözleşmeler oluşturmasına olanak tanır.

UBQ tokenı, temelde tüm Ubiq ağını çalıştıran gaz olan Ubiq platformunun yerel kripto para birimidir. Bitcoin’e benzer şekilde Ubiq, UBQ’nun enflasyon oranını yerleşik bir para politikası ile kontrol eder.

Ubiq (UBQ) Geliştirme

Ubiq projesinin başlangıcında token satışı yoktu, bu yüzden resmi bir geliştirme bütçesi yok. Her şey açık kaynak ve topluluk odaklı. Kurucu ekip, herhangi bir yatırımcı gibi UBQ satın almak zorunda kaldı.

Ubiq’in ana şirketi (UBiq Technologies Inc.) dört geliştiriciden oluşan bir ekip tarafından kuruldu. Takım Julian Yap, Luke Williams, Kris Hansen ve Alex Sterk’ten oluşuyor.

Ubiq ekibinin tüm üyeleri daha önce birkaç önemli projede yer aldı. Ubiq projesinin şu anki başkanı Julian Yap, Bittrex, Blocktech ve Decred ile çalıştı.

Ubiq, Eylül 2014’te coinmarketcoin olarak başladı ve ardından Ekim 2014’te projenin Jumbucks olarak yeniden markalaşması izledi. 28 Ocak 2017’de şirket Jumbucks projesini durdurdu ve proje Ethereum tabanlı Ubiq blockchain’e taşındı. Projenin blockchain teknolojisindeki değişimle birlikte UBQ token’ı da ortaya çıktı.

Ubiq’in Faydaları Nelerdir?

Ubiq Teknolojisi

  1. Ubiq, Ethereum blok zincirinden sert bir şekilde çatallanmıştır ve kodu, fikir birliği seviyesine değiştirilmiştir. Bununla birlikte, işlevselliği hala ana blok zinciri Ethereum’a benziyor. Ubiq platformu, Ethereum blok zincirinin yaptığı gibi akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını ve yürütülmesini kolaylaştırır.
  2. Ubiq platformu, ortalama blok süresi 88 saniye olan bloklar oluşturarak UBQ madenciliğine izin verir. Ubiq blockchain, blokları oluşturmak için Dagger Hashimoto algoritmasıyla bir Proof of Work fikir birliği kullanır. Aynı mekanizma Ethereum blockchain tarafından da kullanılıyor. Bununla birlikte, DAG boyutunun büyümesi, daha uzun blok süreleri ile azalır. Bu, alt uç grafik kartlarının 6 yıldan uzun bir süre madencilik yapmasına izin verir.

Yukarıda belirtilen teknolojilere ek olarak Ubiq, Flux zorluk ayarlama algoritmasını kullanır.

  1. Flux zorluk algoritması, önceki Ethereum çatallarında bulunan sorunlara çözüm olarak oluşturulan Ubiq Ağı tarafından geliştirildi. Spesifik bir problem, hash oranını dinamik olarak ayarlamak için verimli zorluk ayarlama algoritmasının olmamasıydı.
  2. Ubiq kodundaki değişiklikler, Flux zorluk algoritmasının ortalama 88 saniyelik blok süresine ulaşmasını sağlar. Algoritma, son iki saat içinde hash rate zaman damgalarındaki değişiklikleri analiz ederek bunu başarır.

Ubiq Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

Ubiq (UBQ) Satın Alma

Kullanıcılar, UBQ madenciliği yoluyla Ubiq kripto para birimini elde edebilir, ancak madencilik herkes için ideal olmayabilir. Elbette, UBQ bir kripto para borsasında satın alınabilir. Çeşitli küresel kripto para birimi borsaları UBQ ticaretine izin verir, bazı popüler seçenekler Bittrex, Cryptopia, Upbit ve LiteBit.eu’dur. Çoğu piyasa, UBQ’yu BTC ile eşleştirdi.

Ubiq (UBQ) Depolama

Ubiq, UBQ tokenlarını saklamak için resmi cüzdanlarını sağlar.

Pyrus (MyEtherWallet’in bir çatalı olan Ubiq’in resmi web cüzdanı) Fusion (Ethereum’un Mist cüzdanının çatalı olan Ubiq tarafından sağlanan resmi masaüstü cüzdanı) Resmi Ubiq Cüzdanlarının yanı sıra, Ledger Nano S gibi donanım cüzdanı da UBQ’yu depolamak için mükemmel bir seçimdir.

Ubiq (UBQ) Diğer Kripto Para Birimlerinden Nasıl Farklıdır?

Bitcoin’in aksine, Ubiq’in işlevselliği eşler arası işlemlerle sınırlı değildir. Ubiq platformu içerisinde işlem ücretlerinin ödenmesi için kullanılır.
Ubiq projesi Ethereum’a dayanmasına rağmen, yerleşik bir para politikası aracılığıyla UBQ’nun enflasyon oranını kontrol ediyor. Ubiq blockchain, blok zincirine dayalı merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştıran bir platformdur.
Ubiq’in sahip olduğu bir diğer önemli fark, 88 saniyelik sabit blok süresini koruyan benzersiz Flux zorluk ayarlama algoritmasıdır.

Ubiq’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

Ubiq, 2014’ten beri piyasada ve yeniden markalanana kadar bazı dalgalanmalarla istikrarını korudu. Bununla birlikte, performansa, mevcut enkarnasyonuna bakarsak, performansında çok fazla dalgalanma fark edilebilir. Yeniden markalaşmadan önce Ubiq, 07 Eylül 2014 tarihinde kripto para piyasasında 0,029035 $ başlangıç fiyatıyla coinmarketcoin olarak işlem görmeye başladı. Gerçek UBQ, Ocak 2017’de ortaya çıktı.
Ubiq, bazı benzersiz gelecek vaat eden özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, çoğu kripto para biriminden daha uzun sürmesine rağmen, henüz bazı önemli ortaklıklar kazanmadı. Dolayısıyla henüz kesin olarak geleceğine dair herhangi bir öngörüde bulunulamaz.