Altcoin Kripto Para Nedir & Nasıl

PIVX (PIVX) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

PIVX-nedir-temel-rehber

PIVX (PIVX) Nedir?

Private Instant Verified Transaction veya PIVX (eski adıyla DNET), gizlilik odaklı bir kripto para birimi olan DASH’dan bir kod olarak ortaya çıkan eşler arası açık kaynaklı bir kripto para birimidir.

PIVX, bir manifesto tarafından yönlendirilen ve büyük ölçüde merkeziyetsiz, mahremiyet ve gerçek dünyadaki kullanımına odaklanan bir kripto para birimidir.

Tüm ağın bireylere ödeme yapmasına ve işletmelerin ağa bir miktar değer katmak için faaliyetler gerçekleştirmesine olanak tanıyan kendi bütçe finansmanını ve yönetim modelini çalıştırır. PIVX, SwiftX olarak temsil edilen anlık işlemlerle zPIV işlemleri olarak kategorize edilen özel işlemler sunar.

PIVX: Temel Bilgiler

PIVX, gizlilik ve güvenlik odaklı, açık kaynaklı, merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Sunduğu temel özelliklerden bazıları şunlardır:

Özel İşlemler: Yaptığınız işlemler, kimliğinizi, tuttuğunuz tutarı ve işlem yaptığınız kişiyi başka hiç kimsenin takip edememesi için özel olarak yapılır.

Anında İşlemler: PIVX’teki SwiftX teknolojisi, satış noktası koşullarında kullanılmasına izin verir. Burada, kilitli bir ödeme teslim edilir ve ardından bir saniyeden daha kısa bir süre içinde beş kez onaylanır. Bu, diğer kripto para birimlerinin duyarlı olduğu çifte harcamalara bu şekilde maruz kalmaz.

Değiştirilebilir: PVIX’teki kripto paralar izlenemedikleri için kara listeye alınamaz. Ayrıca, harcama yapmadan önce her PIVX işleminin geçmişini siler.

Kendi Kendine Finanse: Kripto para biriminin, projeyi iyileştirmek ve sürdürmek için ödüllendirilen teklifler için fon tahsis eden kendi sabit bütçesi vardır ve bu da %100 kendi kendine yeterlidir.

Kendi Kendini Yöneten: PIVX, bir PIVX’e sahip olan herkesi içeren bir oylama ve teklif sistemine sahiptir ve manifesto tarafından yönlendirilen madalyonun daha fazla gelişimine ve genel bir yönüne rehberlik eder.

Düşük Ücretler: İşlem ücretleri, işleminizi ağ yardımı ile ne kadar hızlı teslim etmek istediğinize bağlı olarak değişir. PIVX blok ödüllerinin doğası ve kendi kendini finanse eden bir yönetim modeli nedeniyle, PIVX işlem ücretlerinin kullanılmasını gerektirmez. Bu, toplam PIVX coin arzını da azalttığı için PIVX kullanıcılarının faydalarına katkıda bulunuyor.

Merkezi olmayan: PIVX’in merkezi olarak yöneten herhangi bir yetkisi yoktur. Küresel olarak dağıtılır ve başarısızlık noktası yoktur.

Topluluk Odaklı: Kullanıcılarını dahil olma ve bir fark yaratma konusunda güçlendirmek için Swarm Metodolojisini kullanan küresel bir topluluktur. Swarm zekası olarak da bilinen Swarm Metodolojisi, doğal veya yapay olabilen, kendi kendini organize eden ve merkezi olmayan sistemlerin kolektif bir davranışıdır.

Sabit Arz: Her yıl 2.629.743 yeni PIVX coin’i yaratılır ve ağın Masternode’ları çalıştırma ve stake etme yoluyla güvence altına alınmasına yardımcı olanlara ödenir. Ek PIVX, herhangi bir grup veya birey tarafından oluşturulamaz.

PIVX (PIVX) Geliştirme

PIVX, ilk olarak Ocak 2015’te DarkNet (DNET) olarak piyasaya sürüldü. DarkNet, 1 Ocak 2017’de PVIX olarak yeniden markalandı ve Private Instant Verified Transaction’ın kısaltması oldu.

PIVX kripto para, Bitcoin çekirdeği 0.10.x ve DASH’ın tamamen özelleştirilmiş kod tabanıdır. Altı kişiden oluşan tam zamanlı çekirdek geliştirici tarafından sürdürülür. Bunlar arasında profesyonel / akademik bir kriptograf ve çeşitli gönüllü ve yarı zamanlı çalışanlar bulunmaktadır.

PIVX’in Faydaları Nelerdir?

PIVX Teknolojisi

  1. Ana Düğümler: PIVX teknolojisi, çok sayıda önemli işlevle birlikte gelen bir ana düğüm ağı kullanır. Ana düğümler, saldırıları önlemek için teminat olarak 10.000 PIVX gerektirir. Bu teminat, herhangi bir zamanda harcanabilir olsa da, bu işlem ilgili ana düğümleri tüm ağdan kaldırır. Blok ödülleri, masternodlar ve stake’ler arasında bölünmüştür. PIVX, %60’ının masternodlarda kilitlendiği veya stake edildiği için dengeli bir ekosisteme sahiptir.
  2. Staking: Proof of Stake olarak da bilinen Staking, Proof of Work protokolünde kullanılan bir miktar elektrik kullanarak işlemleri doğrulamak için kullanılan bir protokoldür. Onaylanmış işlemler için ödül olarak stake sahiplerine dağıtılan PIVX’in oluşturulmasında PoS kullanılır. PIVX, masternodlar ve stake etme düğümleri arasında ödül boyutunu %90 oranında bloke eden değişken bir ödül mekanizması ile birlikte bloklar için sabit ödüllü PoS 3.0 protokolünü kullanır. Blok ödülünün diğer %10’u, merkezi olmayan yönetişim için masternod ağını kullanan bütçeleme sisteminde kullanılır.
  3. zPIV: PIVX, PoS’ye dayalı ilk kripto para birimidir. İşlemlerin anonim olmasını sağlar. PIVX, Zerocoin olarak bilinen yüksek derecede incelenmiş protokolü de uyguladı. PIV’i PIVX ve z’yi Zerocoin olarak ifade eden zPIV olarak bilinen yeni ikinci kademe kripto para yardımıyla işlemlerin bağlantısını kaldırarak her işlemin kişisel olmasını sağlar. zPIV, verimli bir kontrol noktası sistemi kullanır.  zPIV, tüm kripto para piyasasında en hızlı özel transferler yapabilecek minimum kaynaklara ihtiyaç duyar.
  4. SwiftX: PVIX kripto paralar, çifte harcama zorluklarının üstesinden gelmeye çalışırken neredeyse anında işlemlerin onayını almak için SwiftX teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji, PIVX token işlemlerinin anında yayınlanmasına yardımcı olur. PIVX swiftX’in maliyeti 0,01 PIV’dir ve 1 saniyeden önce 5 kez onay verir.
  5. Sonsuz Arz: Her yıl basılabilen 2.34-2.6 milyon PIVX sınırlaması vardır. Basılan kripto paraların neredeyse %90’ı, ağı güvence altına aldıkları ve işlemlerini gerçekleştirdikleri için masternod sahiplerine ve stake sahiplerine ödüllendiriliyor. Basılan kripto paraların yaklaşık %10’u PIVX iyileştirme önerilerini finanse etmek için kullanılıyor. Tüm PIVX sahiplerinin, blok ödülleri kazanmak için ağa katkıda bulunmalarına izin verilir.
  6. Ölçeklenebilirlik: PIVX şu anda Bitcoin’e kıyasla 10 kat daha fazla işlem kapasitesine sahiptir.
  7. Finansman: PIVX token, %100 kendi kendine finansman yardımı ile inşa edilen ve geliştirilen tamamen operasyonel, merkezi olmayan bir hazine sistemine sahiptir. ICO için çeşitli web projeleri PIVX’i kabul etti. Yaklaşık %10 blok ödülü şu anda teklifleri ve projeleri finanse etmek için mevcut olup, kullanım için her 30 günde bir mevcut olan ve PIVX’in oylama ve teklif sistemi aracılığıyla dağıtılan yaklaşık 21.6k PIVX tutarındadır.

PIVX Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

PIVX (PIVX) Satın Alma

PIVX kripto para, küresel olarak çeşitli ticaret borsalarında işlem yapmak için listelenmiştir ve BTC, ETH, BNB, KRW ve USDT gibi birkaç büyük kripto para birimi ile eşleştirilmiştir.

PIVX kripto para birimi için ticaret borsalarının tam listesi UPbit, Binance, Bittrex, Coinbe ve daha fazlası gibi büyük küresel borsaları içerir.

PIVX (PIVX) Depolama

PIVX token aldıktan sonra, güvenli bir şekilde saklamak için bir PIVX cüzdanına ihtiyacınız olacaktır. Aşağıdakiler gibi birkaç depolama seçeneği vardır:

PIVX GIU, PIVX’in resmi masaüstü cüzdanıdır. Tüm blok zinciri ile senkronize edildiğinde yeni bir cüzdan oluşturmanıza izin veren bir GUI cüzdanıdır. Ayrıca tohum anahtarınızla yedekler. PIVX GIU cüzdanı, PIVX’inizi ona yatırmanıza izin vererek temettü kazanmanıza yardımcı olur. Ayrıca bu cüzdan yardımıyla anonim işlemler de yapabilirsiniz. Bu işlemler zorunlu Zerocoin protokolünden geçecektir. Şu anda bu cüzdan Mac, Linux ve Windows işletim sistemleri için mevcuttur.

Ledger Nano S, elbette, güvenli dijital ödemeler ve kriptografik varlıkları depolamak için sağlam güvenlik özelliklerine dayalı bir donanım cüzdanıdır. USB aracılığıyla herhangi bir bilgisayara bağlanabilir ve yan düğmelere tek bir dokunuşla yaptığınız her işlemi kontrol etmek ve onaylamak için güvenli bir OLED ekran yerleştirir.

PIVX Mobil Cüzdan: Bu cüzdan 2017 Temmuz ayında kullanıma sunuldu. PIVX tokenı saklayabilir, gönderebilir ve alabilir. 24 kelimelik tohum anahtarı yardımıyla sorunsuz adresler oluşturmanıza olanak sağlar. PIVX cüzdanını herhangi bir cihazdaki tohum anahtarının yardımıyla geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca, paranızın güvenliğini artırmak için bir PIN kodu seçeneğine sahiptir ve cüzdanınızı başlatmak için herhangi bir kimlik veya e-posta doğrulaması istemez.

Coinomi: Coinomi mobil bir cüzdandır. Birden fazla kripto para birimi için bir cüzdandır. Yalnızca Android cihazlar için değişim işlevlerine izin veren bir kripto cüzdanıdır. Güvenli ve farklı kripto paralar arasında anında alışverişe izin veren gizliliğe odaklanıyor.

Kağıt Cüzdan: Elbette, PIVX’te çevrimdışı olarak saklamak ve işlem yapmak için soğuk saklama kağıt cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Bu, daha sonra kullanıcı için güvenli ve emniyetli bir yerde saklanan bir kağıda genel ve özel anahtarların yazdırılmasını içerir. Bu anahtarlar, gelecekteki işlemleri gerçekleştirmek için taranabilen QR kodları biçiminde yazdırılır.

Yorum Yap