Nedir & Nasıl

Unifi Protocol DAO (UNFI) Nasıl Alınır? UNFI Satın Alma Rehberi

Unifi Protocol DAO Nedir?

Unifi protokolü web sitesinde “birden fazla blockchain’i tek bir büyük DeFi pazarına bağlayan, gözetim altında bulunmayan, birlikte çalışabilir akıllı sözleşmeler grubu” olarak tanımlanmaktadır. Protokol üzerine inşa edilen ilk ürün, otomatik bir piyasa yapıcı ve ticaret platformu olan uTrade’dir.

Protokol, merkezi olmayan özerk organizasyon (DAO) olarak tasarlandı. UNFI, Unifi Protocol DAO’nun yönetim tokeni olarak belirlendi. Protokol içerisinde kullanıcılar protokolün proof of stake ekosisteminde topluluk konseyi temsilcisi olarak seçilmek için kampanya yürütebiliyor. Eğer seçilirlerse ardından DAO’daki değişiklikleri önerebiliyor veya oylayabiliyorlar. Tokenlere sahip olanlar ayrıca ödül kazanmak için UNFI tokenlerini de kullanabilirler. Token, Ethereum’da ve Binance Akıllı Zincirinde bulunuyor ve her iki ağda da işlemlerini gerçekleştiriyor.

Bu yazımızda Unifi Protocol DAO coin nasıl alınır, nereden alır inceleyeceğiz.

UNFI Nasıl Satın Alınır?

Protokolün kendine has tokeni UNFI birçok popüler borsada listelenmiş vaziyette. Yine de tokenin fiat para birimleriyle eşleri bulunmuyor. Bu yüzden yerel borsalarda çoğunlukla yer almıyor. UNFI tokenlerini almak isterseniz bir altcoin borsasında hesabınızın olması gerekiyor. Alım yapacağınız borsaya seçtikten sonra giriş borsanız ve altcoin borsasında işlem gören bir kripto parayı bulup kripto paralarınızı altcoin borsasına transfer etmelisiniz. Transfer işlemi sırasında işlem ücretlerine dikkat etmeniz tavsiye edilir.

UNFI Listeleyen Bir Borsada Hesap Açın

UNFI tokenlerini hangi borsadan alacağınıza karar verdiyseniz o borsada üyeliğiniz olması gerekiyor. UNFI’nin işlem gördüğü borsaları görmek için aşağıdaki tablomuza göz atabilirsiniz.

Alım yapacağınız borsayı seçtikten sonra borsaya üye olunuz. Artık birçok borsa kripto para alanına girişin önündeki engelleri kaldırmak adına hesap açama gibi aşamaları oldukça hızlı gerçekleştiriyor. Birkaç adımda kimlik bilgileriniz, e-posta ve telefon numarası gibi bilgilerle üyeliğe sahip olabilirsiniz.

Satın Alma İşlemini Gerçekleştirin

Merkezsiz borsalar (DEX) da dahil olmak üzere genellikle borsalarda alım yapmak adına birkaç seçenek bulunur. Örneğin “Limit” seçeneğinde fiyatı siz belirlersiniz, o fiyattan satıcı bulunduğunda işleminiz gerçekleştirilmiş olur. “Piyasa, Kolay Al” gibi seçenekler de anında satın alım işlemi gerçekleştirirsiniz ancak borsa fiyatı ortalama bir fiyattan seçer ve bunun için yüksek işlem ücreti alabilir. Yüklü miktarda alım yapmayacaksanız yine de bu işlem ücreti sizi üzmeyecektir.

Borsaların arama kısmına tokenin sembolünü yazarak işlem çiftlerini bulabilirsiniz.

Nereden Alınır?

UNFI tokenlerinin listelendiği en popüler borsalar ve likiditelerine göre sıralamaları aşağıdaki gibidir:

Borsa İşlem Çifti Toplam Yaklaşık İşlem Hacmi
Binance UNFI/USDT UNFI/BUSD UNFI/BTC %80,69
BKEX UNFI/BUSD %1,60
KuCoin UNFI/USDT %0,61

Genel Bakış

UNFI tokenleri hakkında 2021 Temmuz ayına ait bilgileri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Token piyasa değeri olarak 551. sırada bulunuyor.

Coin Sembolü UNFI
Toplam Arzı 10,000,000
Dolaşımdaki Miktarı 4,159,090
En Yüksek Fiyatına Ulaştığı Tarih 1 Mart 2021
En yüksek Fiyatı $42.82
Endüstri DeFi
Token kullanım alanı Yönetim tokeni
Bulunduğu Ağ Ethereum, Binance Smart Chain

UNFI Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto para birimleri değişken ve spekülatif varlıklardır ve kripto para alıp – satmak yüksek düzeyde risk içerir. Satın almadan önce kripto para birimleriyle ilişkili riskleri anladığınızdan emin olmanızda fayda vardır. UNFI satın alırken göz önünde bulundurulması gereken faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Tokenlerin temin edilmesi: UNFI tokenlerinin toplam arzı 10 milyondur. Bunların %55’i protokolün likidite sağlayıcıları ve ekosistemin daha da geliştirilmesi için teşvikler olarak ayrılmıştır. İlk bakışta bu oran biraz fazla görünüyor.
  • Belgeler: Unifi Protokolünün nasıl çalıştığının ayrıntılı bir özeti için teknik incelemeye bakabilirsiniz. Sadece önemli detayları istiyorsanız, litepaper’ı da bir göz atmaya değer.
  • Geliştirici ekip: Unifi Protokolünün arkasındaki ekip hakkında daha fazla bilgi edinmek için topluluk staking platformu Susameseed’i araştırmaya değer. CEO Juliun Brabon liderliğindeki Susameseed’in arkasındaki ekip protokolü geliştirmeye devam ediyor.

Yorum Yap