Unifi Protocol Nedir?

Unifi Protocol, geliştiricilerin ve ekiplerin çeşitli blokzincirlerinde benzersiz DeFi ürünlerini oluşturmaları için çok zincirli ve birlikte çalışabilir yapı taşları sağlayan bir akıllı sözleşme platformudur

unifi protocol

Unifi Protocol, geliştiricilerin ve ekiplerin çeşitli blokzincirlerinde benzersiz DeFi ürünlerini oluşturmaları için çok zincirli ve birlikte çalışabilir yapı taşları sağlayan bir akıllı sözleşme platformudur. Unifi, tomurcuklanan DeFi ürün oluşturucularına yalnızca bir dizi blokzincir seçeneği sunmakla kalmaz, aynı zamanda DeFi ürünleri ve ilgili token’ları Unifi işlevlerine sahip diğer zincirlerde alınıp satılabildiğinden ve kullanılabildiğinden, protokol aynı zamanda çok zincirli erişilebilirliği de açar. Başlangıçta Ethereum üzerine inşa edilen Unifi, Binance Smart Chain, Harmony, Ontology, Tron, Avalanche, Polygon, IoTeX ve BitTorrent’i de piyasaya sürdü.
Unifi Protocol’ün arkasındaki ekip, 2018’den beri sürdürülebilir blokzincir çözümleri geliştiriyor. Deneyimleri, bizi bir blockchain’in ne olması gerektiğini yeniden düşünme konusunda uzman yaptı. Gaz tokenlerinin veya ağ sübvansiyonlarının neden enflasyonist para birimleri olması gerektiğine dair temel ilkeleri ortadan kaldırırlar.

Unifi Protocol Yol Haritası

  • 2018 – Staking topluluğu tabanlı teminatlandırılmış türev tokeni.
  • 2019 – Çoklu zincir staking tokenini desteklemek için bir köprü ve dex dağıtıldı.
  • 2020 – Unifi Protocol, sürdürülebilir UP ödülleriyle AMM’yi başlattı.
  • 2021 – Daha fazla blockchain ortağı ve UNIFİ DAO yönetişime katılıyor.
  • 2022 – Gelişmiş DeFi stratejileri ve merkezi olmayan arbitraj çözümleri.

Unifi Protocol Tarihi

Unifi protokolünün arkasındaki fikir, Kasım 2020’de piyasaya sürülmesine rağmen birkaç yıl önce, Juliun Brabon’un Nisan 2018’de SusamSeed’i başlatmasıyla ortaya çıktı. çok zincirli bir DeFi evreni için çok ihtiyaç duyulan yapı taşlarını sağlayacak bir ekosistem geliştirmeye karar vermeden önce dijital varlık staking topluluğu. Ekip, tek bir çatı altında, katılımcıların küresel DeFi ekosisteminden maksimum değer elde etmesini sağlayan birlikte çalışabilir, merkezi olmayan ve çok zincirli ürünler oluşturur. Şu anda protokolün en büyük ürünlerinden ikisi uTrade ve Seed Bridge.

Unifi Protocol – uTrade

uTrade, Unifi’nin bir Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) tarafından desteklenen özel ticaret platformudur. uPairs adı verilen bir grup akıllı sözleşme, çoklu token ticaretinin yürütülmesini sağlayarak kullanıcıların sınırsız bir token kombinasyonu ile ticaret yapmasına ve likidite sağlamasına olanak tanır. Likidite sağlayıcıları, ticaret ücretlerinden elde edilen platform gelirinin bir kısmını paylaşarak uygun şekilde teşvik edilir.

Unifi Protocol – Seed Bridge

Başlangıçta bir SesameSeed ürünü olan Seed Bridge, Unifi ortak blok zincirleri arasında belirteçlerin transferine izin veren güvenilir bir zincirler arası köprüdür. Unifi ekosistemindeki katılımcılar, EVM tabanlı ve NVM tabanlı (Neo Virtual Machine) DeFi ürünlerine bağlanmak için köprüyü kullanabilir ve birden çok zincirde ticaret fırsatlarından yararlanabilir.