Uniswap (UNI) Nedir?

Uniswap merkezi olmayan finans tokenlerinin otomatik ticaretini daha kolay hale getirmesiyle bilinmektedir


Uniswap merkezi olmayan finans tokenlerinin otomatik ticaretini daha kolay hale getirmesiyle bilinmektedir. Popüler merkezsiz ticaret protokolleri arasında en ünlüsüdür. AMM yani otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısının bir örneği olan Uniswap 2018 yılının Kasım ayında piyasaya sürüldü. DeFi protokollerindeki artan popülerliği ve buna bağlı olan token ticaretindeki yükselmenin sayesinde 2018 yılı içinde kayda değer boyuta bir ilgi topladı. 


Uniswap geleneksel ticaret borsalarındaki benzerlerine kıyasla token ticaretindeki verimlilik boyutunu artırması ile biliniyor. Bunun yanı sıra Uniswap token sahibi herekes tamamiyle açık bir platform sunmayı ve işlemlerin otomatik bir şekilde gerçekleşmesini amaçlıyor. 

Uniswap otomatik hale gelen çözümlerde likidite problemlerini çözümleyerek daha fazla verim alınmasını sağlıyor. Bu özelliği sayesinde erken dönem merkezi olmayan borsalarda meydana gelen problemlerden kendini kolay bir şekilde sıyırıyor. 

Uniswap 2020’nin Eylül ayında kendi yönetişim token’larından bir tanesi olan UNI’yi geliştirdi. Bununla da kalmayıp Uniswap protokolünün eski müşterilerine bu yeni tokenleri ödül olarak dağıtmaya başladı. Bu hamle Uniswap tokenin daha ileri gitmesini sağlarken kullanıcılarına da kar potansiyeli sağlamış oldu. Tüm bu hamle sonucu merkezi olmayan varlıkların çekici olmasını sağlayan protokolünün gelecekteki yol haritasını belirlemede yardımcı oldu.

Uniswap Kurucusu Kim?

Uniswap başlangıçta Ethereum üzerinde bulunan geniş kullanıcı kitlelerine AMM’leri tanıtmak için ortaya çıkan bir borsa planı olarak açılmıştı. Uniswap platformunu hayata geçiren isim Ethereum geliştiricisi ile aynı kişi olan Hayden Adams.

Adams Uniswap token’a bugünkü son şeklini verirken farklı token projelerinde de çalışmalarına devam etti. Adams Uniswap token platformu için nereden ilham aldınız sorusuna ise Vitalik Buterin blog gönderilerinden yanıtını verdi. Ethereum token ağına odaklanma fikrinin 2017 senesinde yakın arkadaşının protokolü anlamak için ikna çalışmaları neticesinde kafasında canlandığını vurguladı.

Uniswap Yorum

Uniswap token bugüne kadar ki en yüksek değerini 3 mayıs 2021’de gördü. Bu değer yaklaşık olarak 44.95 dolardı. Eğer Uniswap momentumu yeteri kadar güçlü olursa 2022’nin Mayıs ayında bütün zamanların en yüksek değerini görebilir. 2022 senesinin üçüncü çeyreğinde Uniswap tokenin değerinin 15 dolar civarında olabileceği uzmanlar tarafından yapılan tahminler arasında.


Uzun Vadeli Uniswap Fiyat Tahmini 

Uniswap token fiyat tahmini uzun vadeli olarak değerlendirildiğinde oldukça iyimser bir tablo çiziyor. Bunun nedeni halihazırdaki finansal ekosistem önümüzdeki 10 yıl içerisinde işlemlerini merkeziyetsiz bir şekilde sürdürme yoluna gidecek gibi görünüyor. Bu yerleşik merkeziyetsiz borsa tokenlerinin yüksek talep görmeleri için en büyük nedenlerden bir tanesi.