VeriCoin (VRC) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

VeriCoin (VRC) Nedir

veriCoin-nedir-temel-rehber

VeriCoin (VRC) Nedir?

VeriCoin (VRC), benzersiz Proof-of-Stake-Time (PoWT) konsensüsüne sahip bir kripto para birimidir. Dışarıdan bakıldığında başka bir kripto para birimi gibi görünebilir, ancak tamamlayıcı dijital ürünü olan VeriumReserve (VRM) ile VeriCoin, dünyanın ilk ikili blok zinciri protokolüne sahiptir. İki farklı protokolün bu benzersiz kombinasyonuna İkili Zincir denir.

VeriCoin’i destekleyen bir blok zinciri protokolünün yanı sıra, Verium Rezervi, dijital varlıkları depolamak için bağımsız bir sistemdir. Ayrıca, yeni bir değişken blok süresi sunarak blok zinciri ölçeklendirme sorunlarına çözüm sağlayan kendi benzersiz fikir birliğini kullanır.

VeriCoin, Bitcoin’in sağlayamayacağı ek işlevler sağlamayı amaçlamaktadır. Bitcoin’den 10 kat daha hızlı işlem hızı sağlar ve geliştirme ekibi, Verium Blockchain’in konuşlandırılmasıyla işlem hızının daha da artırılabileceği konusunda güvence verir.

VeriCoin Geliştirme

VeriCoin, iki blok zinciri geliştiricisi Douglas Pike ve Patrick Nosker tarafından oluşturuldu. Her ikisi de VeriCoin projesinin başlangıcı sırasında Rutgers Üniversitesi’nde doktora öğrencisiydi.

VeriCoin’in geliştirilmesi Mart 2014’te başlamış olsa da proje resmi olarak 10 Mayıs 2014’e kadar başlatılmadı.

VeriCoin’in gelişimi, çoğunlukla dünyanın dört bir yanından gönüllülerden oluşan merkezi olmayan bir ekip tarafından yapılır. Temmuz 2018 itibariyle, ekip blok zinciri geliştiricileri David Boehm ve HD4R, Philipp ten Brink (Altyapı ve Arka Uç Mühendisi / Geliştirici), Miles (Ön Uç / Web Geliştiricisi) ve diğer dört üyeden oluşuyor.

Başlangıçta VeriCoin, Proof-of-Stake’i kullandı, ancak daha sonra, resmi lansmanından tam bir yıl sonra VeriCoin’in kendi Proof of Stake Time mutabakatıyla değiştirildi.

VeriCoin’in Avantajları Nelerdir?

VeriCoin, ölçeklenebilir, hızlı ve güvenli bir kripto para birimi yapmak amacıyla oluşturuldu. Birincil amaç, işlem ücreti almamak veya neredeyse sıfırlamaktı. Kripto para birimleri, hem verimli hem de hızlı bir para birimi sağlama gibi neredeyse imkansız bir görevle karşı karşıyadır. VeriCoin ve Verium, protokollerini sağlam bir İkili zincir halinde birleştirerek bu sorunlara en çok ihtiyaç duyulan çözüm olarak kendilerini sundular.

İkili Zincir: İkili Zincir veya daha yaygın olarak ikili blok zinciri olarak bilinen VeriCoin (Proof-of-Stake-Time) ve Verium (Proof-of-Work-Time) gibi iki tamamlayıcı teknolojinin avantajlarını birleştirir. VeriCoin ve Verium ağlarının güvenliğini arttırırken aynı zamanda daha yüksek işlem hızları sağlar.

Proof of Stake Time: PoWT, Proof-of-Stake’in verimliliklerini korurken fikir birliği sisteminin güvenliğini artıran doğrusal olmayan bir fikir birliğidir. PoST, popülerlik kazanan Proof of Stake modelinin bazı önemli dezavantajlarını ele alıyor.

PoST’ta, daha büyük ödüller almak için en zengin sahiplerin küçük sahiplerden daha sık pay alması gerekir. Bunun nedeni, fikir birliği modelinin, orantılı ödüller almak için kripto para başına belirli bir etkinlik miktarını zorunlu kılmasıdır.

Bunun iki sonucu vardır:

– Birincisi, ana zincirin derinliği artmaya devam ettikçe, daha az coin’e sahip olan sahiplerin zamanla stake etmeye daha fazla katkıda bulunabilmesidir.

– İkincisi, daha büyük sahipleri modelde kripto para miktarlarıyla orantılı olarak daha büyük bir oy hakkına sahipken, aynı zamanda optimum güven puanını sürdürmek için bu yeteneği kazanmaları gerekir. Basitçe ifade etmek gerekirse, ne kadar az token tutarsanız, başarılı bir şekilde bahis yapmak için gereken yaş o kadar büyük ve boşta kalma süresi o kadar az olduğu anlamına gelir.

VeriCoin Ana Özellikleri

  • Şu anda VeriCoin, Bitcoin’den 10 kat daha hızlı işlemlere izin veriyor. VeriCoin ve Verium’un eşleştirilmesiyle bu hız daha da artırılabilir.
  • VeriCoin neredeyse sıfır işlem ücretine sahiptir; bu ücret yalnızca 0.0001 VRC’dir.
  • VeriCoin, madencilerin daha fazla blok ödülü almasına olanak tanıyan kendi Proof of Stake Time fikir birliğini kullanır ve bu da güvenli ve merkezi olmayan bir ağ sağlar.
  • VeriCoin, VRC token sahiplerinin VRC tokenlarını stake ederek yıllık faiz kazanmalarına izin verir. Kazanılan maksimum faiz %10’dur.
  • VeriCoin, projenin şeffaflığını teşvik eden açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Ekip, ICO yok, ön madencilik, adil stake protokolü ve geliştirme ekibi için kripto para payı rezervi olmaması ilkesini izledi.

VeriCoin Nasıl Satın Alınır?

Kullanıcılar VRC tokenı üç şekilde elde edebilir:

Birincisi, kripto paralarını stake ederek ve blok ödülleri alarak VRC madenciliği.

İkinci yol, Verium’un VeriCoin ile birleştirme madenciliğidir ve bu da ücretsiz VRC paraları verir.

Üçüncü yol, elbette bir kripto para birimi borsasında VRC parasının alım satımıdır. Şu anda VeriCoin itibari para birimi ile satın alınamamaktadır. Sadece Bitcoin ile ticaret yapılarak elde edilebilir. VeriCoin, Bittrex, Upbit, Poloniex, Livecoin, Bleutrade, Cryptopia ve CoinEgg gibi büyük kripto para borsalarında işlem yapmak için kullanılabilir.

VeriCoin Nasıl Saklanır?

VeriCoin ekibi, VRC tokenlarını saklamak için kendi resmi VeriCoin Cüzdanını sağlar. Bu cüzdan Windows (64 Bit), Mac OSx (64 Bit) ve Linux (32 Bit ve 64 Bit) için mevcuttur.

VeriCoin ayrıca, kullanıcıların web sitesinde kağıt cüzdanlar oluşturmasına da olanak tanır. Şimdiye kadar donanım cüzdanları için destek yok.

VeriCoin’in Diğer Kripto Para Birimlerinden Farkı Nedir?

VeriCoin, İkili Zincir adı verilen dünyanın ilk ikili blok zinciri protokolünün bir parçasıdır. İkili Zincir, Bitcoin veya çoğu kripto para biriminin sunmadığı birçok avantaj sağlar. Bitcoin’in Proof of Work’ünden farklı olarak VeriCoin, ağın güvenliğini ve aktif stake etme süresiyle orantılı olarak ödül alma şansını daha da artıran kendi benzersiz Proof of Stake Time fikir birliğini kullanır.

VeriCoin, Bitcoin’den daha ucuz ve daha hızlıdır. Halihazırda 10 kat daha hızlı işlem hızları sağlıyor ve neredeyse sıfır işlem ücreti alıyor.

VeriCoin’e Yatırım Yapmalısınız?

VeriCoin, 2014’ten beri kripto para piyasasında yer alıyor ve son derece değişken senaryolarda kendini başarıyla sürdürmeyi başardı.  VeriCoin ve Verium İkili zincir protokolü büyük ilgi gördü. Hem VeriCoin hem de Verium’un yeteneklerini katlanarak artırması gereken çığır açan ve yenilikçi bir finansal araçlar seti vaat ediyorlar.

VeriCoin’de eksik olan bir şey varsa, bu muhtemelen halkla ilişkilerdir. İmajını güçlendirmek için hiçbir önemli ortağı çekemedi. Pazarlama eksikliği, projenin hala geliştirme aşamasında olması olabilir. Ancak, merakla beklenen İkili Zincir protokolünün başlatılması bazı şeyleri değiştirebilir.