Icon (ICX) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Icon (ICX) Nedir

icon-nedir-yeni-baslayanlara-temel-rehber

Icon (ICX) Nedir?

Icon, kripto para birimleriyle desteklenen merkezi olmayan bir ağ ağı kurmayı amaçlamaktadır. Bu şekilde Icon, amacını, kendi değer biçimlerini belirleyebilecekleri ve kontrol edebilecekleri bir “dijital ulus” kurmak olarak tanımlıyor. Tasarımın ardındaki ilham, işletmelerin, kâr amacı gütmeyen kuruluşların ve kamu kurumlarının hepsinin ortak bir değer aracından (ulusal bir para birimi) yararlandığı, ancak birbirinden farklı fakat birlikte çalışabilir ekonomik aktörler olarak kaldığı gerçek dünya ekonomilerinin yapısıdır.

Başka bir deyişle, fikir, bilgisayar uygulamalarının Icon yazılımını kendi para birimlerini ve ekonomilerini oluşturmak için altyapı olarak kullanabilmesidir. Yazılımı (düğümleri) çalıştıran bilgisayarlar, ilgi alanlarına göre Icon ekosistemindeki ekonomileri desteklemeyi seçebilirler.

Icon Republic, her blokta yeni ICX kripto para biriminin basılması sürecini yönetir ve Icon blockchain operasyonunun merkezi olarak hareket eder.

Icon Nasıl Çalışır?

Icon blok zinciri, blok zincirine hangi düğümlerin yeni bloklar ekleyebileceğini belirlemek için delegated proof of stake fikir birliği algoritması kullanır. Tron ve EOS gibi diğer büyük kripto para birimleri tarafından kullanılan bu konsensüs mekanizması, rekabet yoluyla blokları belirlememekle (madencilik gibi) ağın daha hızlı bir şekilde fikir birliğine varabilmesidir.

Özellikle Icon’ın blok zinciri, beş ana bileşen arasında işbirliğini sağlar. Bunlar şunları içerir:

  • Icon Republic – Ağın yönetim yapısı ve blockchain operasyonları için karar komitesi. Icon Republic, Icon topluluklarının düğümlerinden oluşur.
  • Icon Toplulukları – Tek bir yönetişim sistemi içindeki bir düğüm ağı olan Icon toplulukları, kendi kural kümeleri ve fikir birliği algoritmaları ile çalışabilir.
  • Topluluk Temsilcisi (C-Rep) – Her topluluktan seçilmiş düğümler, Icon Republic ile iletişim kurmaya güvenir. C-Temsilcileri çalışmaları için ICX token alır.
  • Topluluk Düğümleri (C-Düğümleri) – Her topluluk için altyapı görevi görür ve bir topluluğun blok zincirini yönetmek ve sürdürmekten sorumludur.
  • Vatandaş Düğümleri – Oylama gücüne sahip değildir, ancak bir topluluk içinde, diğer topluluklarla ve Icon Republic ile işlem yapma olanağına sahip olur.

Loopchain Nasıl Çalışır?

Loopchain, Icon Republic’i oluşturan tüm düğümler arasında mesajlaşmayı entegre eden, Icon blockchain’e güç veren algoritmadır. Bunu başarmak için Loopchain, Loop Fault Tolerance (LFT) algoritması adı verilen bir şey kullanır. Diğer delegated proof of stake  (DPoS) algoritmalarına benzer şekilde, Loopchain, işlemleri bloklar halinde gruplamak için düğümler atar. Ardından bu blokları blok zincirine ekler ve bu blokları diğer ağ düğümlerine dağıtır.

Doğrulama düğümleri, sırayla, bloğun oluşturulmasını onaylar, blok özetinin doğru olup olmadığını kontrol eder ve blok verilerini onaylar. Icon’un geleneksel bir DPoS blok zincirinden farkı, fikir birliği süreci için gereken adım sayısını azaltmasıdır. Daha spesifik olarak, LFT, blokları kimin oluşturabileceğini ve bunları onaylayan onaylayıcı düğümleri seçmek için kullanılan algoritmayı basitleştiren Spinning adlı bir teknik kullanır.

ICX’in Neden Bir Değeri Vardır?

Icon’un ekonomisinin özü, ekosisteme katkıları ölçmek ve ICX’i dağıtmakla görevlendirilmiş bir algoritma olan “Icon Incentives Scoring System” (IISS) adlı bir kavramdır. Bu model, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’da (ETH) yaygın olarak uygulanan modelden farklıdır; burada tek bir grubun (madenciler) özel bilgisayar donanımı satın alması ve ürettiği yeni kripto para birimi için rekabet etmek için enerji yakması gerekir.

ICX Staking

Her ICX kripto para birimi, çeşitli varlıkları desteklemek için devredilebilecek bir oylamayı temsil etmek için kilitlenebilir veya “stake” edilebilir. Bunlar şunları içerir:

  • Temsilciler – Kamu ve topluluk temsilcilerinden oluşan, Icon Republic’teki blok üreticileri ve onaylayıcılar
  • Dapps – Bir veya daha fazla akıllı sözleşmede çalışan merkezi olmayan uygulamalar
  • EEP’ler – Icon blockchain tarafından finanse edilen ve ekosistemin büyümesini ve genişlemesini teşvik etmeyi amaçlayan projeler

ICX’i, sahipleri ve tüzel kişiyi stake ederek, küçük bir ödül almak için oy verirler. IISS, bir kullanıcının ağa katkısını ölçmek için kullanılan bir birim olan I-Puanını belirlemek için stake etme kullanır.

ICX Ödülleri Nedir?

IISS, Topluluk Temsilcisi oyları (C-Reps), bir bloktaki işlem ücreti miktarı ve yatırılan toplam ICX miktarı gibi değişkenleri kullanarak blok başına ödülleri ve ihraç oranlarını dinamik olarak belirler. Bu değişkenler ayrıca I-skor hesaplamasında da kullanılır. Yeni ICX kripto para birimi her blokta basılır ve katılımcıların I-Puanlarına göre ICX talep edebilecekleri bir kamu hazine sözleşmesine gönderilir. Basılan ICX miktarı, her bloktaki işlem ücreti miktarına göre belirlenir. Bir blok içindeki işlem ücretlerinin miktarı gerekli ICX düzenlemesine eşitse, yeni ICX kripto para birimi basılmayacaktır.

Icon’u Kim Geliştirdi?

2017 yılında kurulan Icon, proje için geliştirmeyi yönlendiren Güney Kore merkezli bir organizasyon olan Icon Foundation tarafından piyasaya sürüldü. Eylül 2017’de, Icon’un kripto para birimi ICX için ilk para teklifi (ICO), Icon’un token arzının yüzde 50’sini içeren bir satışta 150.000 ETH (kabaca 43 milyon dolar) yükseltti.

Resmi Icon blockchain lansmanı Ocak 2018’de gerçekleşti ve ICO katılımcıları ICX kripto para birimini o yılın Haziran ayında aldı. 2019’da Icon, kullanıcıların tokenize edilmiş varlıklar ve menkul kıymetler ihraç etmelerine olanak tanıyan kendi token standardı IRC16’yı yayınladı.

Neden ICX Kullanmalıyım?

Icon, çok sayıda işlemi gerçekleştirme yeteneği sunan halka açık bir blok zincirinde uygulamalar oluşturmak isteyen geliştiricilerin ilgisini çekebilir. Örnek olarak, Icon Foundation, teknolojisinin tıbbi kayıtları güvence altına almak ve diğer kullanım durumlarının yanı sıra sigorta sektöründe talep ve ödemeleri hızlandırmak için kullanıldığını söylüyor. Icon’un Güney Kore pazarındaki stratejik konumu da ilgi çekebilir, bu da ilgi ve ortaklıklar oluşturmada bir avantaj olabilir.