Waves (WAVES) Nedir?

Waves (WAVES) blok zinciri teknolojisinden faydalanan ve kullanıcılarına merkezsiz açık kaynaklı teknolojiler sunan bir projedir


Waves (WAVES) blok zinciri teknolojisinden faydalanan ve kullanıcılarına merkezsiz açık kaynaklı teknolojiler sunan bir projedir. Waves platformunu kullanan kişiler ölçeklenebilir ve kullanıcı dostu uygulamalar geliştirebilecek. Merkezsiz uygulamalar (dApps) blok zinciri piyasasını bir hayli büyük bir yere getirdi. Geliştiricilerin Blockchain’i kullanarak kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik uygulamalar geliştirmesi oldukça önemli bir olanak olarak değerlendirilebilir. Waves projesi kripto para ekosistemine bu imkanı daha kaliteli bir şekilde vadediyor. Waves, merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) ve akıllı sözleşmeler dahil olmak üzere çeşitli kullanım durumlarını destekleyen çok amaçlı bir blok zinciri platformudur. Haziran 2016’da, kripto para piyasasına çıkan Waves, başlangıçta sadece Blockchain’i daha kullanışlı ve iyi hale getirmek için yola çıkmıştı. Daha sonra proje ekibi hedeflerini yeniden değerlendirdi. Waves artık blok zincirlerini hız, fayda ve kullanıcı dostu olma özellikleri bakımından geliştirmek istiyor. Bu amaçla merkezsiz uygulamalar gibi nispeten yeni olanakları da desteliyor. Platform çeşitli değişikliklerden geçti ve orijinal tasarımı üzerine inşa etmek için yeni özellikler ekledi. Waves’in yerel para birimi, blok ödülleri gibi standart ödemeler için kullanılan sınırsız bir arzlı bir kripto parası bulunuyor: WAVES.

Okumayı sürdürdüğünüz bu içerik boyunca Waves platformundan ve bu platformun kripto para ekosistemine neler kazandırdığından bahsediyor olacağız. Üstelik burada kullanılan kripto para WAVES coin’ler hakkında da bazı ilgi çekici gerçeklere bu yazıda yer vereceğiz. Blockchain teknolojisi her ne kadar kullanıcıların birçok ihtiyacına yanıt veren kaliteli bir yenilik olsa da halen geliştirilmeye muhtaç. Waves projesi gibi girişimler bu teknolojiyi daha iyi yapmak için yola çıktı. Bu sayede blok zinciri ekosisteminin de olduğundan daha iyi bir yere ilerlemesine imkan veriliyor. Yazının devamında yer alan başlıklarda platform hakkında daha detaylı bilgilere erişebileceksiniz.

Waves (WAVES) Ne Zaman Çıktı?

Waves (WAVES) projesi kripto para piyasasındaki ICO çılgınlığının yaşandığı yıllarda geliştirildi. Projenin ilk çalışmaları 2016 yılına dayanıyor. Bu yılın sonlarında artık piyasada dikkat çekici bir ilk coin arzı (ICO) patlaması yaşanıyordu. Waves projesi de bu şekilde ilk defa kullanıcılarıyla buluştu. ICO etkinliği neticesinde bir miktar fon toplamayı başaran proje ekibi yoluna emin adımlarla devam etti. Böylece proje için belirlenen hedeflere ulaşmak için gerekli çalışmalar yürütüldü. Waves, kurucusu Ukrayna doğumlu bilim adamı Alexander Ivanov (Sasha Ivanov olarak da bilinir). Ivanov, Waves’i yaratmadan önce kripto para alanında zaten aktifti. Girişimci isim piyasa takip platformu Coinomat’ı ve endeksleme sitesi Cooleindex’i piyasaya sürmüştü. Ayrıca Ivanov ABD dolarına bağlı bir stabilcoin olan CoinoUSD’nin erken bir versiyonunu yarattı. Ivanov, Waves’in tanıtımında halka açık bir şekilde rol aldı. Platformun daha iyi tanıtılması adına Ivanov sık sık röportajlar verdi.  Waves’in kendi verilerine göre, şirket şu anda Moskova ve İsviçre dahil olmak üzere toplamda 180’den fazla kişiyi istihdam ediyor.

Waves (WAVES) Fiyatı Nedir?

Waves (WAVES) coin fiyatı ile ilgili en güncel verilere aşağıda yer alan başlıklardan ulaşabilirsiniz. Waves ekibi, projelerinin kripto para topluluğuna en verimli şekilde tanıtılması adına bazı çalışmalar gerçekleştirdi. Bu doğrultuda ekip önce bilgilendirici bir web sayfası tasarladı. Daha sonra platforma yönelik merak edilen tüm soruların yanıtlanabileceği bir tanıtıcı evraka da bu sayfada yer verdi. Bahsi geçen türden evraklara whitepaper deniliyor. Whitepaper dosyalarında projeler hakkında hem sektörel hem de teknik veriler yer alıyor. Böylece o projeye yatırım yapacak kullanıcılar ve projeyle teknik anlamda ilgilenen geliştiriciler istedikleri bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyor. İyi tasarlanmış bir whitepaper dosyasına sahip projeler kripto para meraklıları tarafından güvenilir olarak yorumlanabiliyor. WAVES coin’in de iyi yazılmış bir whitepaper dosyası bulunuyor.

Waves coin projesinin whitepaper dosyasında yer alan veriler aracılığıyla bu kripto paralardan piyasaya en fazla ne kadar arz edileceğinin bilgisine erişiyoruz. Buna göre piyasadaki WAVES coin miktarı toplamda 107 milyon 304 bin 262 adeti geçmeyecek. Waves coin projesinin teknik olarak sınırlı arzlı olmadığını ifade edelim. Belirtilen toplam arz ekibin kendi ifade ettiği miktara karşılık geliyor. Dolaşımda bulunan WAVES coin’lerin sayısı bildirilen toplam arzın tamamına tekabül ettiğini görüyoruz.

Waves (WAVES) Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Waves coin 85,37 TL’den işlem görüyor. Waves coin fiyatı son 24 saat içerisinde -4.28% değişim gösterdi. Waves coin’in  son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 120,163,336 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 528,532,845 dolar seviyesinde.

Waves (WAVES) Kaç Dolar?                 

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Waves coin $ 5.29 dolardan işlem görüyor. 2022 yılının ocak ayı itibariyle Waves coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 36 dolarla kaydetti. Bununla birlikte Waves coin son bir yılın en düşük seviyesini ise 5,9 dolarla belirledi.

Waves (WAVES) Nasıl Çalışmaktadır?

Waves (WAVES) kullanıcılarına merkezsiz blok zinciri hizmetleri sunan bir ağdır. Ağın oldukça aktif ve dinamik bir yapıya sahip olduğu ifade ediliyor. Platformun en fazla öne çıkan hizmeti kullanıcılarına merkezsiz uygulama (dApp) geliştirme imkanı sunuyor oluşu. Buna benzer şekilde Waves kullanıcılarını çok sayıda hizmet ve avantaj bekliyor. Waves hızlı, düşük ücretli, ekoloji dostu bir yapıyla işlemlerine devam ediyor. Platformun kendi topluluğu tarafından yönetilen bir DAO (merkezsiz otonom organizasyon) olduğunu görüyoruz.

Waves (WAVES) Nasıl Satın Alınır?

Waves (WAVES) satın almak isteyen kullanıcılar kripto para borsalarını ziyaret edebilirler. Kullanıcılara WAVES satan borsalar arasında Binance, Huobi Global, KuCoin, Bithumb ya da Kraken gibi isimler yer alıyor.