Internet of Things Nedir?

Internet of Things, kablosuz bağlantı özelliği bulunan cihazların bir ağ aracılığıyla birbiriyle bağlantılı olmasını hedefleyen yenilikçi bir teknolojidir


Internet of Things, kablosuz bağlantı özelliği bulunan cihazların bir ağ aracılığıyla birbiriyle bağlantılı olmasını hedefleyen yenilikçi bir teknolojidir. Güzel dilimiz Türkçeye “nesnelerin interneti” şekline çevirebildiğimiz bu teknoloji geleceğin en çok tercih edilecek teknolojileri arasında gösteriliyor. Kripto para piyasasındaki geliştiriciler de bu teknolojiyi göz ardı etmiyor. Konuyla ilgili hizmetler sunan çok sayıda platformun varlığından haberdarız. Kısaca IoT şeklinde ifade edilen bu teknolojinin hayallerimizdeki gelecek imajını oluşturmak adına büyük katkıları olacak. Okumayı sürdürdüğünüz bu yazı boyunca Internet of Things teknolojisi ile ilgili çeşitli inceleme ve değerlendirmelerde bulunacağız. Bu teknolojinin niçin bu kadar önem arz ettiğini bu yazıda irdeleyeceğiz. Üstelik IoT teknolojisi ile kripto para piyasasını konuşacağız. Yazının devamını okuyarak bahsettiğimiz konu başlıkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nesnelerin interneti (IoT), internet vasıtasıyla diğer cihazlar ve sistemlerle veri alışverişinde bulunmak amacına sahip bir teknolojidir. IoT cihazları bu hedefine ulaşabilmek için hem yazılım hem de donanım ürünlerinden faydalanıyor. IoT için sensörler, yazılımlar ve buna benzer diğer teknolojiler söz konusu hale geliyor. Bahsi geçen bu unsurlar kullanılarak bir nesneler ağı yaratılıyor. IoT destekli cihazlar bu ağda yer alıyor. Yazımıza konu olan teknolojiyi kullanan cihazlar, sıradan ev eşyalarından karmaşık endüstriyel araçlara kadar çeşitlilik gösterir. Bugün 7 milyardan fazla bağlı IoT cihazıyla uzmanlar bu sayının 2020’de 10 milyara ve 2025’te 22 milyara çıkmasını bekliyor. Bu potansiyeli göz önünde bulunduran teknoloji firmaları Internet of Things alanına yatırımlarda bulunuyor.

Internet of Things Neden Önemlidir?

Son birkaç yıl içerisinde Internet of Things 21. yüzyılın en önemli teknolojilerinden biri haline geldi. Artık günlük nesneleri (mutfak aletleri, arabalar, termostatlar, bebek monitörleri) bu teknoloji aracılığıyla internete bağlayara insanlar, süreçler ve nesneler arasında sorunsuz iletişim kurabileceğiz. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor. Bizler nesneler arasında iletişim kurulabilecek bir ağa ve teknolojiye niçin ihtiyaç duyuyoruz? Daha yüksek hayat standardı yakalamak, prospektif filmlerde tasvir edilen akıllı evlere erişmek için bu teknoloji önemli. İnsanın hayat standartlarını yükseltmesi ve normalde gerçekleştirmek için fazlaca vakit harcadığı bir şeyi daha kolay yapabilmesi mesafe kat etmek olarak değerlendirilebilir. Teknolojinin gelişmesinin dahi sonuçlarının tartışıldığını düşünürsek bu teknolojiye de elbette mesafeli yaklaşan kullanıcılar olacaktır. Ancak görünüşe bakılırsa Internet of Things gelecekte bir yerlerde kullanıcılarını bekliyor olacak.

Düşük maliyetli bilgi işlem, bulut, büyük veri (Big Data), analitik ve mobil teknolojiler sayesinde, fiziksel şeyler minimum insan müdahalesi ile veri paylaşabilir ve toplayabilir. Bu hiper bağlantılı dünyada, dijital sistemler bağlantılı şeyler arasındaki her etkileşimi kaydedebilir, izleyebilir ve ayarlayabilir. Yani Internet of Things sayesinde fiziksel dünya dijital dünyayla buluşuyor ve otonom bir şekilde işbirliği yapıyorlar. Tüm bu süreçlere kripto paraların da dahil edilmesi söz konusu. Bu konuyu da diğer başlıkta tartışacağız.

Internet of Things ve Kripto Paralar

Kripto paralar şifrelenmiş ve merkezi olmayan bir dijital para birimi biçimidir. En popüler kripto para birimi Bitcoin’dir ve diğer çoğu kripto para birimi gibi blok zinciri teknolojisini kullanır. Bu teknoloji hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak adına konuyla ilgili hazırladığımı içeriği ziyaret edebilirsiniz. Merkezi bankacılık ve hükümet düzenlemeleri, kripto para birimi üzerinde minimum kontrole sahiptir. Yani kripto paraları, Internet of Things işlemlerini gerçekleştirmek için kullanmak geleneksel para birimlerine göre daha kolaydır diyebiliriz İtibari para birimlerinin getirebileceği belirli sorunları kripto paralarla aşmak mümkün. Kripto para piyasasında Internet of Things teknolojisini hedefine almış belirli projelerin varlığından bahsedebiliriz. Blockchain teknolojisi ile nesnelerin internetini bir araya getirmek de ortaya dayanıklı ve kaliteli sonuçlar çıkarabilir.

Internet of Things Nasıl Çalışmaktadır?

Internet of Things teknolojisi belirli yazılım ve donanım unsurlarının bir araya gelmesiyle işlev gösteriyor. Kablosuz bağlantı kabiliyeti bulunan bütün cihazların kendi kendilerine birbirleriyle bağlantılı hale gelmesi bu teknolojinin temel hedefi. Herhangi bir yöneticiye ihtiyaç duymadan yalnızca yazılımlar aracılığıyla nesnelerin aralarında iletişim kurması okuduğunuz içeriğin bu başlığında yer alan soruyu yanıtlayıcı nitelikte. Nesnelerin interneti teknolojisinin gelecekte çok daha büyük bir sektöre sahip olacağı iddia ediliyor. Kripto para piyasasında da bu amaçla faaliyet gösteren projelerin bulunduğunu görüyoruz. Özellikle IoT için tasarlanmamış kripto paraların da bu teknolojiye uyarlanması elbette mümkün görünüyor. Böylesi bir uygulama kripto para piyasasına da yeni kullanım alanları oluşturabilir.

Internet of Things düşük ücretli ve daha az enerji tüketen sensör ürünleri geliştirilmesini sağlayabilir. Sektörde talep büyüdükçe üreticiler de harekete geçmekte gecikmeyeceklerdir. Bunun yanı sıra bağlanılabilirlik de gittikçe artacak unsurlar arasında yer alıyor. Bu sayede veri transferlerinin daha hızlı ve güvenli gerçekleşebileceği öngörülüyor. Böylesi bir imkanın ise kripto paraları da ilgilendiren farklı sonuçları olabilir. Internet of Things teknolojisi sayesinde bulut hash gücü sağlayan platformlara duyulan rağbet de yükselişe geçebilir. Bunların yanı sıra makine öğrenmesi ve bununla ilgili teknolojilerde IoT ile birlikte değer kazanacaktır. Son olarak yapay zekaların da birtakım gelişmeler yaşayacağını öngörebiliriz. IoT gibi bir teknolojinin amacına ulaşabilmesi için yapay zekaların daha da gelişmiş olması beklenen bir gelişme olur. Sonuç olarak nesnelerin interneti teknolojisi tahmin edildiği gibi gelişerek sektörleşirse bu durumun bu tür sonuçları doğabilir. Elbette kripto paralar da bu sonuçlardan nasibini alacaktır.