Yeni Başlayanlar İçin Poloniex Rehberi: Poloniex Borsası Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Poloniex Nedir

Kripto Para Cüzdanı

Poloniex Nedir?

Poloniex Borsası, Tristan D’Agosta tarafından 2014 yılında kuruldu ve Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteriyor. 2018’de, devasa bir Goldman-Sachs şirketi olan Circle, Poloniex’i 400 milyon dolar değerinde olduğu bildirilen bir anlaşmada satın aldı.

Poloniex ayrıca kripto piyasasında bulunan en aktif işlem platformlarından biridir. Kullanıcıların yalnızca kripto para birimi alışverişine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda marj üzerinden işlem yapmalarına da izin verir.

Poloniex’in Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Artıları

 • Ticaret hacmine göre önde gelen Ethereum borsalarından biri
 • Veri analizi için ayrıntılı grafikler ve araçlar sağlar
 • Yüksek hacimli marj ticareti ve borç verme hizmetleri sunar
 • Ücretler nispeten daha ucuzdur
 • 50’den fazla kripto para birimini ve 100’den fazla ticaret çiftini destekler.

Eksileri

 • Kullanıcının borsa ile para çekme sorunları var
 • Kullanıcı Fiat para birimlerini kullanamaz
 • Kısmen yetersiz müşteri desteği
 • Yatırımcıların, yöneticilerin ve sahiplerin bilinmeyen kimliği
 • Mobil uygulama bir sorun gibi görünüyor
 • Cüzdanı bulunmuyor

Poloniex’i Diğer Borsalar Arasında Öne Çıkaran Nedir?

Kullanımı kolay arayüz

Borsa, basit bir ticaret platformuna sahiptir. Borsa, günlük işlem hacminde ve yüksek hızlı eşleştirme motorunda 10 milyon dolardan fazla destekliyor. Sonuç olarak, platformda gerçekleştirilen işlemler daha hızlı gerçekleşir.

Ploniex, ABD dışındaki müşterilerinin çeşitli kripto para birimi çiftleri arasında marj ticareti yapmasına izin veriyor. Ayrıca, kullanıcılarının alım satımları hakkında bilinçli seçimler yapmalarına yardımcı olmak için çok çeşitli grafik seçenekleri, göstergeler ve teknik analiz araçları sağlar.

Mobil uygulama

Borsa, Temmuz 2018’de hem iOS hem de Android için bir mobil uygulama tanıttı. Bu mobil uygulama, döviz çevrimiçi arayüzü ile aynı güvenlik kontrollerine sahiptir ve böylece paranızın eşit derecede iyi korunmasını sağlar.

API

Borsa, üçüncü taraf web sitelerinin doğrudan borsaya erişmesine izin veren sağlam bir API’ye sahiptir.

İkincil bir seçenek de mevcuttur, yani bir kullanıcının sahip olabileceği herhangi bir sorguyu ele alan canlı sohbetler. Poloniex web sitesi, kullanıcıların daha iyi bir ticaret deneyiminin keyfini çıkarabilmesi için yeni revizyonlarla birlikte gelir.

Platform itibari para birimini, yani banka kartları, kredi kartları, IMPS, NEFT vb. dahil geleneksel ödemeleri kabul etmemektedir. Dolayısıyla, bir kullanıcı yalnızca kripto para birimi aracılığıyla çevrimiçi para yatırabilir.

Poloniex Borsası’nda Güvenlik Nasıl Sağlanır?

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Bir kullanıcı, hesabına ekstra bir güvenlik düzeyi katacak iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmelidir. Hesap, Google kimlik doğrulamasına bağlıdır. QR kodu, Google uygulamasında taranması gereken sağ tarafta gösterilir.

Diğer bir alternatif, sadece QR kodunun altında verilen 16 haneli bir kodu girmektir. Google altı basamaklı bir kod gönderir. E-posta kimliği ve şifre bölümünün altına girilir. Ardından 2FA’yı etkinleştir’e tıklanır. Poloniex’te iki faktörlü kimlik doğrulama ile hesabınız bozulmadan kalacaktır.

Poloniex Borsasında Doğrulama

Değişimin doğrulama sürecinin üç seviyesi vardır:

Seviye 1:

 • Bir kullanıcının, ad, e-posta, adres ve ikamet ettiği ülke dahil olmak üzere kayıt sayfasında kişisel bilgilerini girmesi gerekir.
 • Seviye 1, günlük minimum 2.000$ kripto para yatırma ve çekme limiti sağlar.
 • Ek olarak, takas etmek, ödünç vermek ve ticaret yapmak sınırsızdır

Seviye 2:

 • Bir kullanıcı günlük limitlerini artırmak istiyorsa, bu seviyeye başvurabilir.
 • Telefon numaralarını, fiziksel adreslerini, posta adreslerini, doğum tarihini ve pasaport kimliklerini sağlamaları gerekir.
 • Kullanıcının ayrıca kimlik fotoğrafı ile birlikte pasaport boyutunda bir fotoğraf yüklemesi gerekir.
 • Talep onaylandıktan sonra, kullanıcının 25.000$ kripto para yatırma ve çekme limiti vardır.

3. seviye:

 • Bir kullanıcı bu seviyeye ancak limitleri 25.000$ değerindeki kriptoyu aşarsa başvurabilir.
 • Kullnıcının değişim destek ekibiyle iletişime geçmeleri gerekir.
 • Ayrıca, en yüksek limit diğer borsalara kıyasla oldukça yüksektir.

Sonuç olarak, Poloniex bugün müşterileri için sağlam güvenlik protokollerine sahiptir. Çoğunlukla mevduatlar çevrimdışı olarak istiflenir. Borsa aynı zamanda bir denetim programı da yürütüyor. Şimdi, şüpheli etkinliği bildirmek ve ortadan kaldırmak onların sorumluluğunda.

Kullanıcı hesabı güvenliğini teşvik etmeye uygun bir şekilde yardımcı olan 2 faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirir. Gizlilik konusu büyük tartışmalara tabidir, bu nedenle bir kullanıcının Seviye 2 doğrulamasına geçerken birçok kişisel bilgiyi açığa çıkarması gerekir.

Poloniex’te Müşteri Desteği

Platform, özel müşteri desteği sunmayı söylese de, destek ekibi geri bildirimleri o kadar olumlu değil. Ayrıca, geri dönüş yapma sorunları ile ilgili şikayetler var ve yanıt süresi biraz uzun görünüyor.

Poloniex’te Yeni Hesap Nasıl Açılır?

Poloniex Exchange’de yeni hesap kurulumu sorunsuz bir süreçtir. Yeni bir kullanıcının resmi sitesinde, yani “www.poloniex.com” sitesinde oturum açması gerekir.

Ana sayfasına gidin ve yeni bir pencere açacak olan “Hesabınızı oluşturun” sekmesine tıklayın. Daha sonra kullanıcının aşağıdakiler dahil temel bilgilerini girmesi gerekir:

 • İsim Soyisim
 • Email kimliği
 • Telefon numarası
 • Parola

E-posta kimliği, güvenlik amacıyla doğrulanmıştır. Ardından iki faktörlü kimlik doğrulama etkinleştirilir.

Telefon numarası isteğe bağlıdır, ancak kullanıcının girmesi gerekir. Hesap kurtarma durumunda faydalı olabilir. Parola alfasayısaldır ve en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır. Parola benzersiz olmalı ve başka herhangi bir hesaptan tekrarlanmamalıdır.

Poloniex Borsasında İşlem Yapmak Bu Kadar Basit mi?

Evet! Kesinlikle, kullanıcı arayüzünde gezinmek kolaydır, ayrıca yeni başlayanlar ve profesyoneller bu değişimi yapılandırabilir. Nitekim, Poloniex’te kripto ticareti için dijital platforma değer kılan bazı özellikler vardır.

Gerçekleştirdiğiniz her işlemi izlemek için bir denetim programı sunar. Poloniex denetim hizmeti, müşterilerin borsadaki paralarını güvence altına almalarını sağlayan 7 gün 24 saat mevcuttur. Tüm hesapların güvenliğini sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulamaya ek olarak erişilebilir.

Poloniex, hava boşluklu soğuk depolamayı kullanarak tüm işlem parasını çevrimdışı modda depolar. Ticaret amacıyla çevrimiçi olarak yalnızca minimum miktarda kripto kaydedilir. Bu özellik, bir çevrimiçi platformda açığa çıkma nedeniyle oluşabilecek riskleri en aza indirir. Denetim herhangi bir şüpheli etkinliği izlerse, hemen engellenir ve ayrıca ana sunucuya bildirilir.

Bankalar gibi merkezileştirilmiş kuruluşlar kısmi rezervlerle çalışır, ancak ticarette durum böyle değildir. Poloniex’teki bir kullanıcı bir miktar yatırdığında, yalnızca kişisel ticaret için kullanılacaktır. Böylelikle Poloniex’in büyük likiditesi vardır ve kullanıcılar 50’den fazla kripto para birimi ile işlem yapabilirler.

Son Düşünceler

Sonuç olarak, Poloniex zorlu bir geçmişe sahip ancak buna rağmen iyi bir üne sahip olmayı başarmıştır. Poloniex, çok çeşitli özellikler, mükemmel hacim ve varlık çeşitliliği sunar. Ancak zorlu müşteri hizmetleri ve fiat seçeneklerinin eksikliği, birçok kullanıcının kabul etmesi dezavantaj olabilir.

SSS

Poloniex Borsası’nın ücretleri nelerdir?

Alım satım ücretleri %0,1 ile %0,2 arasında değişmektedir. Bununla birlikte, yüksek hacimli yatırımcılar için ücretler %0,02 kadar düşük olabilir.

Borsa, Fiat ödemelerini kabul ediyor mu?

Şu an itibariyle, borsa yalnızca bir kripto-kripto ticaret platformudur. Fiat ödemeleri kabul edilmez.

Polonix müşteri desteğiyle nasıl iletişime geçebilirim?

Poloniex değişiminin e-posta desteği vardır. Ancak, müşteri sorunlarını çözmek için harcanan zamanla ilgili bazı olumsuz görüşler vardır.