EtherDelta Merkezsiz Kripto Para Borsası Nedir?

Zack Coburn tarafından 2017‘de piyasaya sürülen Etherdelta DEX, birçok kişinin Iconomi, Augur, 1ST ve diğerleri dahil olmak üzere ERC-20 uyumlu token ticareti yaptığı bir yerdir.

EtherDelta Borsası bir merkezi olmayan ticaret platformudur. Merkezi olmayan bir borsa olduğu için yatırımcıların bu borsaya kaydolmasına gerek yoktur. Sadece cüzdanlarını DEX borsasına bağlamaları ve ticarete başlamaları gerekiyor.

DEX’in akıllı sözleşmeleri, diğer DEX’lerde olduğu gibi, Ethereum cüzdanınıza erişmek ve böylece işlemlerinizi gerçekleştirmek için özel anahtarlarınızı kullanır. Aksi takdirde, kullanım tam kontrol altındadır, bir EtherDelta hesabına ihtiyaç duymaz ve karşı tarafla doğrudan ilgilenirler.

Merkeziyetsiz Borsa (DEX), insanların büyük borsalara girmeden önce ICO’lardan çıkan token ticareti yapabilecekleri bir yer olduğu için seçildi. Bu durum, günlük işlem hacimlerinde 10 milyon dolar kazandırdı. O zamandan beri rekabet arttıkça hacim azaldı.

EtherDelta Merkezsiz Kripto Para Borsası’nın Temel Özellikleri

Kayıt Gerektirmez!
Yatırımcıların merkezi olmayan bir değişim olduğu için bu borsaya kaydolmaları gerekmez. Sadece cüzdanlarını platforma bağlamaları ve ticarete başlamaları yeterlidir.

Kolay Cüzdan Entegrasyonu!
Borsanın resmi web sitesi, cüzdan ve takas platformunun nasıl bağlanacağına dair adım adım talimatlar veriyor.

Mevduat Yok!
Yatırımcılar harici cüzdanları radar uygulamasına bağladıkları için, tokenlerinin tam velayetine sahipler. Ayrıca bu durum işlem süresini ve ücretlerini azaltır.

Desteklenen Cüzdanlar!
Şu anda EtherDelta hesabı, MetaMask, EtherDelta’nın tarayıcı cüzdanı veya Parity gibi cüzdanları desteklemektedir. Satın almanıza, satmanıza, pazarlamanıza, emirleri sınırlandırmanıza ve bir emri paylaşmanıza olanak tanır.

EtherDelta Ticaret Görünümü

Bu noktaya kadar, EtherDelta incelemesi giriş ve özellikleri üzerinde durduk. Şimdi EtherDelta’da nasıl ticaret yapılacağına bakalım.

Borsa, kullanımı kolay bir ticaret platformuna sahiptir. EtherDelta’da nasıl ticaret yapılacağının cevabı basit. Hesap platforma bağlandıktan sonra, yatırımcılar kolaylıkla ticarete başlayabilir.

İlk olarak, sadece ön sayfadaki web sitesine erişerek her bir token için günlük hacimleri de izleyebilirsiniz. Sol alt tarafta, “Hacim” düğmesini bulun ve ardından istenen tokenın hacim düzeyini bulmak için kaydırın. Ayrıca, web sitesinin sağ üst köşesini kontrol ederek işlemleri veya son işlemleri takip edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak; Para yatırma, çekme, takas ve ticaret dahil işlemler, kişisel bir cüzdan entegre edildiğinde akıllı sözleşmeler yoluyla yapılır.

EtherDelta Borsası Nasıl Çalışır?

EtherDelta, kullanıcıların MetaMask ve diğer çözümler aracılığıyla cüzdanlara bağlanmasını sağlar. Alım satım yapmak için bir hesap açmanıza gerek yok, sadece cüzdanınızı siteye entegre etmeniz gerekiyor.

Siteye girdikten sonra, ticaret için gereken çoğu düğmeye erişebilirsiniz: cüzdan, emirş defteri ve fiyat tablosu.

Mevcut bir Ethereum hesabını bağlamak veya borsayla bir tane oluşturmak için sitedeki “Hesap Seç” düğmesine tıklayın. Alternatif olarak, bir Meta Mask hesabını veya bir Ledger Nano S hesabını senkronize edebilir ve herhangi bir cüzdanı veya anahtarı siteye aktarabilirsiniz. Bunu yapmak için, “Hesap Seçmenize” olanak tanıyan bir açılır menü gördüğünüz sağ üst köşeye gitmeniz yeterli olacaktır.

EtherDelta Araçları

Ticaret faaliyetlerinizi ve fonlarınızı takip etmek için genel araçları da kullanabilirsiniz. Örneğin, bunlar şunları içerir:

  • İşlemlerinizi kontrol etmek için Etherescan.io,
  • Ağ yükünüzü kontrol etmek için ethgasstation.info,
  • Bekleyen işlemlerin sayısını kontrol etmek için etherescan.io/txs,
  • Token bakiyelerinizi kontrol etmek için Ethplorer.io
  • İşlemlerinizi kontrol etmek için Etheredelta.com/trades.html.

Etherdelta Borsası’nda İşlem Ücretleri Nedir?

Etherdelta değişiminde minimum para yatırma veya çekme ücreti vardır. Yatırımcıların ödediği tek ücret, işlem gerçekleştiğinde Gas ücretleridir.

Etherdelta ücretleri

  • ETH yatırmak 0.0003 ETH’dir,
  • para çekme işlemi ~ 0.0001 ETH ile token yatırmakla aynıdır ve para çekme işlemleri, sipariş iptaliyle aynı ~ 0.0002 ETH’ye mal olur.
  • Ticaret maliyetleri ~ 0.0003 ETH’dir.

Etherdelta, diğer bazı DEX’lerden daha az maliyetlidir ve sadece %0,3 alıcı ücreti ile para çekme, para yatırma ve üretici işlemleri için ücretsizdir.

Dahası, EtherDelta’nın benzersiz bir özelliği vardır. Sipariş vermek bir Ethereum işlemi değildir. Yani bu işlemi Gas ücreti ile ücretlendirmiyorlar. Gas ücretleri yalnızca siparişin yerine getirilmesi durumunda uygulanır.

EtherDelta Borsası’nın Faydaları

Merkeziyetsiz olmanın yanı sıra, borsa ticaret için çok çeşitli token seçenekleri sunar. Ayrıca, gerekli ayrıntıları ve tokenları girerek siteye hızlı ve kolay bir şekilde token ekleyebilirsiniz.

EtherDelta ayrıca, deneyimli bir DEX olmanın yanı sıra diğer borsalarda listelenmeden önce ICO’lar aracılığıyla piyasaya sürülen tokenları da listeler ve takas için çok çeşitli token seçenekleri sunar.

EtherDelta Geliştirici Takımı Kimlerden Oluşuyor?

Zach Coburn’e ek olarak Tina Trinh da projeyi yürüten ekibin bir parçası ve Ethereum topluluğunda etkili insanlardan biridir.  Zach, bir sosyal ve pazar yeri olan Subvert and Profit’in önceki kurucularından biridir. EtherDelta geliştirici takımın üyeleri arasında bir üniversite seri ilanlar sitesi olan DormItem ve bir reklam pazarı olan Madhens da yer alıyor.

EtherDelta Müşteri Desteği

Müşteri desteği temeldir. EtherDelta DEX ekibinin tüm sorgulara ve sorunlara yanıt verdiği bir sohbet özelliği vardır. Web sitesinde bir dezavantaj olan ayrıntılı bir SSS bölümü yoktur.

EtherDelta Borsası’nın Sorunları ve Endişeleri

EtherDelta borsası yeni tokenları kabul etmeyi durdurdu. Yatırımcılar bunun son Ethereum Fork’un bir sonucu olduğunu düşünüyor. Ek olarak, EtherDelta UI, Şubat 19’dan beri siparişleri ve işlemleri güncellememiştir. Dahası, şikayetlerden bazıları karmaşık bir arayüz, yavaş alım satımlar ve yalnızca ETH tabanlı tokenları desteklediği gerçeğini içeriyor.