Borsalar Nedir & Nasıl

Yeni Başlayanlar İçin Synthetix Rehberi: Synthetix Merkezsiz Kripto Para Borsası Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Synthetix-merkezsiz-borsası-nedir-temel-rehber
İlknur Özer

GİRİŞ

DeFi alanında, kriptolarınızı alıp satabileceğiniz en eşsiz platformlardan biri Synthetix Borsası’dır. Synthetix Borsası, bir bükülme ile merkezi olmayan bir finans borsasıdır ve bükülme, onu piyasadaki diğerlerinden biraz özel kılar.

Bu yazımızda Synthetix Borsası’nı diğerlerinden ayrı bir sınıf yapan özel özelliği de tartışacağız. Bu makale, borsa, kriptoların bu platformda nasıl işlem gördüğü, cüzdanı, ücretleri, desteklenen kriptoları ve kripto yatırımcıları için çok önemli olan diğer bilgileri nasıl bağlayacağınız hakkında size kapsamlı bir şekilde rehberlik edecektir.

Genel Bakış

Tam İsim Synthetix Exchange
Merkez Avustralya
Kurucusu Kain Warwick
Kuruluş Yılı 2017
Borsa Türü Merkezi olmayan
Ücretler % 0.30
Para Yatırma Yöntemleri Kripto para
Desteklenen Kriptolar Bitcoin, Ethereum, USD, XAG, diğerleri
Fiat Yok
Müşteri servisi E-posta adresi
Ticaret Seçenekleri Kripto Ticareti, Takas, Stake Etme

Synthetix Borsası Nedir?

Synthetix Exchange, kripto para ticareti yapabileceğiniz merkezi olmayan bir finans borsasıdır. Ancak, burada yaptığınız tek şey bu değil. Bu platform sentetik varlıkların ihracı için kullanılır ve onu diğerlerinden farklı kılan da budur.

Platform, kendisi tarafından desteklenen kripto varlıklarını alıp satabileceğiniz ve aynı zamanda bunları çıkarabileceğiniz iki seçeneğe de sahiptir. Burada ayrıca kripto varlıklarınızı riske atabilir ve likidite sağlayabilirsiniz. Likidite sağlayarak bundan da ekstra gelir (teşvik) elde edebilirsiniz.

Platform, 2017 yılında Kain Warwick tarafından kuruldu, ancak 2018 yılında gün ışığına çıktı. Bu platform, geleneksel finans kurumları gibi kayıt olmak için herhangi bir KYC gerektirmez.

Burada, kripto para birimleri, fiat, hisse senetleri ve diğerleri gibi gerçek varlıklar olan temel varlıklarla sentetik varlıklar oluşturabilir ve sonra bunlar üzerinde spekülasyon yapabilir ve aynısından kazanabilirsiniz. Bu işlem, Oracle Beslemeleri kullanılarak yapılır.

Yine bu borsayı özel kılan başka bir şey de, bu platformun katlanarak değerindeki varlıkları çekmek için kullanılabilmesi ve ardından bunları Ethereum ağına getirmesidir.

Platformun ayrıca Synthetix Network Token (SNX) adlı bir tokenı var. Synths adı verilen sentetik varlıklar oluşturmak için zorunludur. Bu Token, farklı kripto para borsalarından getirilebilir ve ardından bunları cüzdanda saklayabilir ve Synthetix platformuna bağlayabilirsiniz.

Synthetix Borsası Özellikleri

Gelin bu platformu bu kadar özel kılan özellikleri aşağıda görelim:

 • Sonsuz Likidite: Synthetix Platformunda işlem yaptığınızda, likidite oranı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu platformda sonsuz likidite var. Böylelikle herhangi bir kayma olmaz ve herhangi bir emir defteri olmasa bile istediğiniz kadar işlem yapabilirsiniz.
 • Teminat Havuzu: Bu platformda işlem yaptığınız kripto, yalnızca kripto varlıklarından oluşan teminatlarla desteklenir. Bu, işlemlerinizi çok daha güvenli hale getirir. İşlemlerinizi desteklemek için kullanabileceğiniz dağıtılmış bir kripto teminat havuzu vardır.
 • Eşler Arası Sözleşmeli Ticaret: Platformda, herhangi bir güçlük çekmeden alınıp satılabilen birden fazla varlık, sentetik varlık vardır.
 • Varlıklarınızın Tam Kontrolü: Ticarette üçüncü taraf yoktur. Varlıkları bu platformda doğrudan satın alabilir veya satabilirsiniz.
 • Kişisel bilgi gerekmez: KYC gereksinimi olmadığından, bu platforma kişisel bilgilerinizi girmenize gerek yoktur.
 • Etkili Güvenlik önlemleri: Bu platformdaki güvenlik oldukça etkilidir ve platform, bilgisayar korsanlarının saldırılarına karşı son derece korunaklıdır.

Synthetix Network Token (SNX) Nasıl Çalışır?

Synthetix Network Token (SNX) bir DeFi projesidir. Geleneksel finans sistemlerinin günümüz teknolojiye adapte edilmesi ve bir merkezden yönetilmemesi amaçlanır. Geleneksel finans dünyasının en önemli enstrümanları, hisse senetleri, ulusal para birimleri, değerli madenler ve değerli metallerden oluşmaktadır. Bu enstrümanlar ile işlem yapmak istediğinizde bir şekilde merkezi yapıya bağlı bir kurum üzerinden yapabilirsiniz.

Synthetix Network Token (SNX) burada devreye girerek geleneksel finans dünyasının enstrümanlarının reel değerleri üzerinden bir sentetik varlık olarak, kendi deyimleri ile “Synths” olarak, kripto para varlıkları ile alış-satış yapılabilmesini sağlamaktadır.

Tüm bu işlemleri ERC-20 ağı üzerinden blockchain teknolojisi ile gerçekleştirmektedir. İşlemlere bir merkezin müdahalesi bu şekilde engellenmiş ve varlıklar güvence altına alınmıştır.

Synthetix Borsa Ücretleri ve Limitleri

Bu platformda ödemeniz gereken ücretler sabittir. Bir ticaret iki partiden oluştuğundan biri ‘yapıcı’ ve diğeri ‘alıcı’ olan her ikisinin de ticaret değerinin %0,30’unu ödemesi gerekir. Bu ücret, diğer platformlara göre oldukça yüksektir.

Gerçek anlamda para çekme olmadığı ve her şey cüzdandan cüzdana olduğu için para çekme ücreti yoktur.

Synthetix Exchange Tarafından Desteklenen Para Birimleri

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • USD
 • EUR
 • Defi
 • XTZ
 • XAG
 • LINK
 • Ve diğerleri

Cüzdan ile Synthetix Borsası’na Nasıl Bağlanılır?

M-cüzdanı bağlamak için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 1. ‘Cüzdanı Bağla’ seçeneğini bulacağınız Synthetix Exchange Web Sitesinin en sağ köşesine tıklayın.
 2. Ardından tıkladığınızda bu sayfa açılacaktır.
 3. Daha sonra Synthetix Platformuna bağlamak istediğiniz cüzdana tıklayabilirsiniz.
 4. Cüzdandaki tüm varlıklarınızı bağladığınızda, Synthetix Platformunda işlem yapmak ve stake etmek için kullanılabilir.

Synthetix Borsası Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Artıları

 • Sentetik varlıkların ihracı
 • Çoklu kripto para birimleri
 • Yüksek güvenlik
 • Kullanıcı dostu arayüz
 • Dağıtılmış bir teminat havuzu

Eksileri

 • Hiçbir fiat kabul edilmez

Son Düşünceler

Sonuç olarak, Synthetix’in kripto para birimleri ticareti ve stake etmek için benzersiz bir platform olduğunu söyleyebiliriz. DeFi alanındaki en ilginç platformlardan biri olarak, biraz daha yüksek ücretler alsa da, buna karşı harika özellikler sunar. Platform, güvenli olan ve bunun genelinde kullanılan Ethereum Blockchain’e dayanmaktadır.Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap