Borsalar Nedir & Nasıl

Yeni Başlayanlar İçin Stellar Lumens Rehberi: Stellar Lumens Merkezsiz Kripto Para Borsası Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Stellar-lumen-merkezsiz-borsası-nedir-temel-rehber
İlknur Özer

GİRİŞ

Stellar platformu bankaları, ödeme sistemlerini ve insanları birbirine bağlar. Parayı hızlı, güvenilir bir şekilde ve neredeyse hiçbir ücret ödemeden taşımak için entegre olur.

Platform, temel para birimi olarak yerel XLM’si ile farklı blok zincirlerinden birden fazla kripto para birimi sunar. Ancak, tüm işlemler aracı olmadan eşler arası düzeydedir. Stellar Merkezi Olmayan borsa, kendi cüzdanınızdan işlem yapmanıza olanak tanır. Ayrıca, anahtarlarınız ve dijital varlıklarınız üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar.

SDEX 114,292 dolarlık bir dijital varlığa sahip ve 27 işlem çifti sunuyor. USD, Stellar Network için açık kaynaklı bir istemcidir. Stellar projesi ile ağ üzerindeki varlıkları kolayca gönderebilir, alabilir ve takas edebilirsiniz.

SDEX veya Stellar Lumens Merkezsiz Kripto Para Borsası ile, USD kredi bakiyenizi kullanarak arkadaşınıza EUR kredileri gönderebilirsiniz. Ayrıca StellarTerm, web cüzdanı SDEX hesabını yönetmenize izin verir. Giriş yaptıktan sonra, doğru web sitesinde olduğunuzu kontrol edersiniz.

Stellar Lumens Borsası Nasıl Çalışır?

Temel olarak, Stellar Lumens Merkezsiz Kripto Para Borsası, herkesin varlıkları ihraç etmesine ve taşımasına izin verir ve bakiyeler, kullanıcıların varlıkları alıp satmasına izin veren kullanıcı hesapları tarafından tutulur. İlk olarak, herhangi bir merkezi olmayan ağ, birbirleri için bağımsız olarak çalışabilen eşlere izin verir.

Genellikle, Stellar ağına katılan birçok bağımsız sunucu vardır. Ağ, sahip olduğunuz herhangi bir para birimini platform aracılığıyla farklı bir para biriminde başka birine göndermenize izin verecektir. Alıcılar ekledikleri bir çapa aracılığıyla herhangi bir para birimini alabilirler.

SDEX borsasında, hesap, varlıkları satmak veya satın almak için bir teklifte bulunmak için Teklifi Yönet işlemini kullanabilir. Hesap, kullanıcının satmak veya satın almak istediği varlıkları tutmalıdır. Ek olarak, hesabın, kullanıcının satmayı veya satın almayı hedeflediği varlıkları ihraç edene güvenmesi gerekir.

Bir kullanıcıdan bir teklif geldiğinde, SDEX sistemi varlığı söz konusu varlık çifti için mevcut sipariş defterine göre kontrol eder. Talep bir teklifle eşleşirse, teklif alınır ve mevcut teklifin fiyatı üzerinden sipariş tamamlanır.

Aksi takdirde, eşleşen teklif yoksa sistem teklifi sipariş defterine kaydeder. Bir teklif gelene kadar, bir ödeme alındığında veya aynı teklifi sunan kullanıcı iptal edene kadar sipariş defterinde kalır. Sistem, yeni gelen tekliflerden önce mevcut teklifleri doldurur.

Stellar DEX Çapraz Ödeme

Stellar ağında varlıklar arası ödemeler yapmak çok kolay olduğundan, kullanıcıların varlıklarını seçtikleri para biriminde tutmalarına izin verir. Kullanıcı yalnızca satış noktasında kripto para birimini takas etmek zorunda kalacaktır.

Varlıklar arası ödeme özelliği, kullanıcının varlıkları için en iyi dönüşüm oranını sunan en iyi yolu aramasına olanak tanır.

Bunlara ek olarak Stellar, Lightning Network desteği için de destek ekliyor.

Stellar DEX Ücretleri

Burada herhangi bir para yatırmadan önce ve sizin için en iyi kripto para birimi değişim sitesi olduğu sonucuna varmadan önce Stellar DEX’teki işlem ücretlerini kendi analizinizi yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Stellar DEX herhangi bir para çekme ücreti almaz. Bu, piyasadaki güçlü noktalardan biridir ve bu, Stellar DEX’i diğer en iyi kripto borsalarından ayırır.

Stellar Lumens Merkezsiz Kripto Para Borsası İle İlgili En Son Güncellemeler 

11 Ağu 2019 : Stellar Development Foundation (SDF) stellar.org web sitesini yeniledi. Yeni özellikler uygulanmaktadır.

20 Mayıs 2019 :Stellar Monthly Roundup yayınlandı. Öne çıkan konular arasında en son sürümler, platform güncellemeleri ve en son Meetup etkinliklerinin özetleri hakkında bilgiler yer alıyor.

17 Mayıs 2019 : Stellar ağı için yeni Go SDK yayınlandı.

10 Mayıs 2019 : Stellar test ağı 13 Mayıs 2019 Pazartesi günü saat 09: 00’da Stellar Protokolü 11’e yükseltildi. Tüm geliştiricilere, SDK’larını ve diğer bağımlılıkları testnet üzerinde Protokol 11’i desteklemek için yükseltmeleri tavsiye edildi.

23 Temmuz 2019 : StellarX Android ve iOS cüzdan uygulamaları piyasaya sürüldü.

Son Düşünceler

Genel olarak, Stellar DEX iyi bir platformdur. Stellar’ın XLM kripto para birimi, dünyadaki en iyi 10 kripto para biriminden biridir. Platform, kullanıcılar için çeşitli özellikler sunar, ancak yine de platformu iyileştirmek, daha fazla varlık eklemek ve yeterli likidite oluşturmak için daha fazla kullanıcı getirmek için yapılması gereken çok şey var.

Uzun vadede, Stellar DEX umut verici görünüyor ve merkezi olmayan borsa ekosistemine hoş bir katkı sağlıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Stellar DEX’in USP’si nedir? 

Stellar DEX’te gerçekleşen tüm işlemler, aracı olmadan eşler arası düzeydedir. Stellar Merkezi Olmayan borsa, kendi cüzdanınızdan işlem yapmanıza olanak tanır. Ayrıca, anahtarlarınız ve dijital varlıklarınız üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı da sağlar.

Stellar DEX’te hangi ödeme yöntemleri kabul edilmektedir?

Şu an itibariyle Stellar DEX, Fiat mevduatlarını kabul etmemektedir. Yalnızca BTC, ETH ve XLM kripto para yatırma işlemlerini kabul eder.

Stellar DEX’in minimum bakiyesi var mı?

Evet, platform bir hesap açmak için minimum 1 lümen bakiye gerektirir. Her yeni varlığı eklemek için, hesapta 0,5 lümen tutulmalıdır.

Stellar DEX’te işlemler ne kadar sürede gerçekleşir?

Stellar’ın blockchain ağı, işlemleri ortalama 5 saniyede halleder ve tüm işlemler maksimum 10 saniye içinde gerçekleştirilmiş olur.

Yorum Yap