ZRX Coin Nedir? ZRX Coin Yorum ve Geleceği

ZRX, bir kullanıcı ağını geleneksel finansal aracılara dayanmayan yeni tür pazarlar yaratmaya ve işletmeye teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır

ZRX Coin Nedir? 0x Nedir?

ZRX, bir kullanıcı ağını geleneksel finansal aracılara dayanmayan yeni tür pazarlar yaratmaya ve işletmeye teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır.

0x ile kullanıcılar, herhangi bir değer biçimini temsil eden kripto varlıkları için pazarlar oluşturabilirler, bunlar arasında fiziksel gayrimenkulü temsil eden tokenler, hisse senetleri ve tahvillerin paylarını temsil eden tokenler ve diğer kripto varlıklarını temsil eden tokenler yer alabilir.

Gelişmekte olan bir merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri grubundan biri olan 0x, yönetimini ve işleyişini dağıtmak için ZRX ve Ethereum blok zinciri adı verilen özel bir kripto varlığı kullanır.

ZRX, kullanıcıları 0x pazarları için sipariş defterlerini barındırmaya ve sürdürmeye teşvik etmek için kullanılır. Bu temel hizmet karşılığında, 0x kullanıcıları, tüccarlar platformda varlık alıp sattığında ödenen ücretlere maruz kalır ve ZRX cinsinden ek ödüller kazanabilirler.

Bu şekilde, varlığı elinde tutanlar yazılımdaki değişiklikleri oylama yeteneğine sahip olduğundan, ZRX protokolün yönetişim sistemi için gereklidir. (Örneğin, token sahipleri, kullanıcıların ödediği ve kazandığı ücretleri artırmak veya azaltmak için oy kullanabilir.)

Projeye ayak uydurmak istiyorsanız, 0x, resmi web sitesi ve blogu aracılığıyla kullanıcıları yol haritasının durumu hakkında güncel tutar.

ZRX’i Kim Kurdu?

ZRX protokolü, 2016 yılında Will Warren ve Amir Bandeali tarafından ortaklaşa kurulan ZeroEx Inc adlı bir şirketin ürünüdür.

Temmuz 2017’de ZeroEx Inc, ZRX jetonları karşılığında 24 milyon dolar değerinde Ether topladığı bir halka açık satış gerçekleştirdi. Projeye destek, diğerleri arasında Polychain Capital, Blockchain Capital ve Pantera Capital dahil olmak üzere girişim şirketlerinden geldi.

Şirketin danışmanları arasında Coinbase kurucu ortağı Fred Ehrsam, Augur kurucu ortağı Joey Krug ve Scalar Capital kurucu ortağı Linda Xie yer alıyor.

ZRX Nasıl Çalışır?

ZRX, kullanıcıların özel kripto varlık pazarları oluşturmasına olanak tanıyan bir yazılımdır.

0x protokolünü kullanarak, kullanıcılar hem varlıkları belirtebilir hem de Ethereum blok zincirinde çalışan token’ları alıp satabilir.

Herhangi bir 0x pazarını işletmek için iki tür kullanıcı gerekir:

  • Yapıcılar: Sipariş defterine likidite sağlayanlar. Yapıcılar, borsada hemen işlem görmeyen emirler verirler; bunun yerine eşleşmesini beklerler.
  • Alıcılar: Sipariş defterinden likidite alanlar. Alıcılar, mevcut siparişlerle anında eşleşen siparişler verir.

0x sipariş defteri, protokolün aktarıcıları tarafından korunur. Aktarıcılar, 0x sipariş defterleri ile bir blok zincirine yerleşen işlemler arasındaki iletişimi kolaylaştırmakla görevlendirilir.

Bir kullanıcı bir ticaret yaptığında, yapımcılar kriptografik olarak imzalanmış emirleri bir aktarıcıya gönderir ve daha sonra bu emirleri bir işlem ücreti karşılığında emir defterine gönderir. Bu emirler, işlem gören token’ı, istenen fiyatı ve son kullanma tarihini içerebilir.

Bir sipariş yürütülmeye hazır olduğunda, 0x, bir alıcının talebini bir üreticinin siparişleriyle eşleştirmek için Ethereum üzerinde çalışan akıllı sözleşmeleri kullanır ve belirteçleri kullanıcılar arasında aktarır.

Unutulmaması gereken nokta, işlemler blok zincirinde gerçekleştiğinden, aktarıcıların herhangi bir ticarette varlıkların velayetini almamasıdır.

ZRX’in Tarihi

Will Warren ve Amir Bandeali, Ekim 2016’da 0x’i birlikte kurdu. İlk niyetleri, blok zincirinde herhangi bir Ethereum token ticareti için standart bir yöntem sağlamaktı.

Vizyonları, fiat para birimleri ve hisse senetlerinden altın ve dijital oyun öğelerine kadar her varlığın Ethereum blok zincirinde bir token olarak temsil edilebileceği bir dünyaydı.

İkili, büyük kullanılabilirlik boşluğunu çabucak fark etti ve bunun yerine projeyi merkezi olmayan bir değiş tokuşa dönüştürdü. 0x, ZRX tokeni için ICO’da 24 milyon dolar topladı.

Bu yeni protokolle, merkezi olmayan borsalar, kullanılabilirlik açısından önemli ölçüde iyileştirildi. Bunun nedeni, 0x’in Ethereum token’larının protokolü kullanarak herhangi bir merkezi olmayan değişim üzerinden değiştirilmesine izin vermesidir.

Kuruluşundan bu yana, Nuo, Zerion, DeFi Saver ve Radar Relay dahil olmak üzere birkaç merkezi olmayan borsa 0x’in üzerine inşa edildi.

0x Hakkında Endişeler

0x’in uzun vadeli sürdürülebilirliği ile ilgili en büyük endişe, diğer işlevsel merkezi olmayan borsalardan gelen yoğun rekabetle karşı karşıya kalmasıdır. Ek olarak, 0x itibari para birimi ile etkileşime girmez, yani kullanıcıların borsayı kullanabilmeleri için Ethereum’a sahip olmaları gerekir.

Ayrıca, 0x, tutarsız likidite ve merkezi bir borsaya göre yavaş işlem süreleri de dahil olmak üzere, merkezi olmayan borsalarda ortak olan birçok eleştiriyle karşı karşıyadır.

ZRX Coin Yorum ve Geleceği

0x protokolü, endüstride en yaygın kullanılan merkezi olmayan protokollerden biridir.

Sürdürülebilirliği ile ilgili sorular hala devam ederken, kullanıcıların yalnızca merkezsizliğe ve ileriye dönük güvenliğe giderek daha fazla önem vermeleri muhtemeldir. Bu nedenle, 0x önemli uzun vadeli potansiyel sağlar.

0x’in Normal Bir Ticaret Modelinden Ne Kadar Farklıdır?

Çoğu kripto para borsası, yerleşik merkezi ticaret modelini takip eder.

Bu paradigmada, taraflar arasındaki ticareti açıklığa kavuşturmak ve kolaylaştırmak için altyapıyı sağlayan ve bağlantı aracıları olarak hareket eden kapı bekçileridir. Kuzey Amerika’nın en büyük kripto para borsası Coinbase, bu yaklaşımın en iyi örneğidir.

Bu model, müşterilerin borsalarla fonlarına güvenmelerini gerektirir. Model hisse senedi piyasaları için işe yaramış olsa da, borsalarda artan sayıda hack, kripto para piyasalarındaki geleceğini bir bulutun altına yerleştirdi. Merkezi olmayan ticaret bunu ele almaya çalışır.

0x Hedefleri

0x’in hedefleri arasında “altyapı oluşturmak, varlıkları daha erişilebilir, daha likit hale getirmek ve dünya çapındaki girişimci ekipleri yeni bir finansal sistem inşa etmeleri için güçlendirmek” yer alıyor.

0x, tarihteki en verimli, şeffaf ve adil finansal sistemi kurmak istiyor.

Misyonu “tüm değerlerin serbestçe akabileceği tokenize bir dünya yaratmak“tır.

Neden ZRX’i Kullanmalısınız?

Kullanıcılar, daha geleneksel merkezileştirilmiş değişim platformlarına bir alternatif sağlama misyonuna dayalı olarak 0x protokolünü çekici bulabilirler.

Bugüne kadar, kullanıcıların kendi ekosistemlerinde kripto para ticareti yapmalarına izin vermek için 0x’i entegre eden çeşitli cüzdanlar var.

Yatırımcılar ayrıca, çok çeşitli kripto varlıklarına maruz kalmak için merkezi olmayan borsaların gelecekteki rolüne inanmaları durumunda, ZRX satın alıp portföylerine eklemeye çalışabilirler.