Ardor (ARDR) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Ardor (ARDR) Nedir

ardor-coin-nedir-temel-rehber

Ardor (ARDR) Nedir?

Ardor: Temel Bilgiler

Ardor, NXT blockchain platformlarının oluşturulmasından sorumlu ana şirket olan Jelurida’da rekabetçi bir teknoloji meraklıları ekibi tarafından tasarlanan ve oluşturulan bir hizmet olarak blockchain platformudur.

Ardor, işletmelere blok zinciri kurmak için kodlamaya ihtiyaç duymadıkları bir çözüm sunar. Benzersiz bir ana-alt zinciri mimarisini izler. Şirketler önceden var olan herhangi bir ana zincir için bir alt zincir oluşturabilir ve güvenlik özelliklerini kullanabilir.

Ardor Geliştirme

Ardor’un kurucu şirketi Jelurida, 1 Ocak 2018’de Ardor’u kurdu. Kalabalık satış 15 Milyon Dolar kazandı. IGNIS’in kendisi sınırsız ve merkezi olmadığı ve NXT blok zincirinin tüm özelliklerine sahip olduğu için, şimdiye kadar oluşturulan tüm alt düğümler de bu özelliklere sahip olacaktır.

İkinci nesil bir kripto para birimi olan NXT, 2013 yılında piyasaya sürüldü. Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanan ilk blok zinciri protokolüydü.

NXT, JAVA üzerine kurulmuştur ve başlangıcından bu yana herhangi bir kesinti ile karşılaşmamıştır. Ardor’un lansmanından önceki üç yıl içinde NXT üzerinden çoklu endüstri çözümleri (veri bulutu, aşamalandırma, karıştırma, hesap kontrolü, dijital ürün deposu, oylama sistemi, para sistemi vb.) oluşturulmuştu.

Tüm bu çözümler Ardor’un tüm alt zincirlerinde mevcuttur. Whitepaper, hem Ardor hem de NXT platformlarının tüm özelliklerini açıklamaktadır. Ayrıca, siz (kullanıcı) onları kolayca anlayabilmeniz için platformlar hakkında karşılaştırmalı bir çalışma sunar.

Ardor’un Faydaları Nelerdir?

Ardor Teknolojisi

  1. Ardor’un ana-alt zincir mimarisi, onu son derece güvenli hale getirir ve her zincire birçok işlev sunar. Bu aynı zamanda işletmelerin birçok sorunu için hazır bir çözüme erişebileceği anlamına gelir. Yaygın olarak kullanılan Java programlama dili üzerine kurulduğundan, Ardor üzerinde topluluk çalışması da nispeten kolaydır.
  2. Ardour’un benzersiz tasarımı, tek bir ana zincir ve birden çok alt zincirden oluşur. Ana zincir ağ güvenliği ve işlemeden sorumluyken, alt zincirler varlık oluşturma, anketlerde oylama, mesaj gönderme vb. gibi operasyonel işlemlere bakar.
  3. Alt zincirlerin işlemlerinin üst zincire bildirildiği “gruplama” adı verilen yapılandırılmış bir süreç vardır. Bu paketler, birden fazla alt zincir işlemini, üst zincirdeki tek bir Alt Zincir Blok işlemi halinde paketler. Bunu daha sonra Ardor’daki işlem ücretlerinin alt zincir kripto parada işlem ücretlerini alan paketleyiciler tarafından ödenmesi izler.
  4. Ardor platformunun ilk alt zinciri olan “Ignis”, NXT blok zincirinde bulunan tüm özellikleri devralacak. Bu özellikler diğer alt zincirlerde de bulunacak olsa da, gerektiğinde belirli bir özellik değiştirilebilir veya bunlara kısıtlamalar uygulanarak kaldırılabilir. Ardor ağında, ana zincir ve IGNIS gibi alt zincirler aynı kaynak kodunu ve aynı güvenlik garantilerini paylaşır.
  5. Ardor ağında Proof of Stake (PoS) algoritmasının kullanılması enerji gereksinimini azaltır. Proof Of Work (PoW) algoritmasına bir alternatif olan PoS algoritması, bir kişinin sahip olduğu birçok paraya bağlı olarak blok işlemlerini mayınlayabileceğini veya doğrulayabileceğini belirtir.
  6. PoS, madencilik gücünü bir madenci tarafından tutulan kripto paraların oranına bağlayarak, bir madenciyi gücü kullanmak yerine mülkiyet hissesini yansıtan bir işlem yüzdesini madencilik yapmaya zorlar.
  7. Ayrıca, onaylanmış işlemler kaldırılabildiğinden zinciri hafif tutar. Bu aynı zamanda çekirdek ekibin tüm akıllı işlemleri doğrulamasına izin verir.

Ardor Temel Özellikleri

Ardor çerçevesine yerleştirilen birkaç özellik şunlardır:

Hizmet Olarak Blockchain (BaaS) Sunmak – Ardor, blockchain gelişimini dünyadaki kuruluşlara ve bireylere açtı. Bu nedenle ekip, teknolojilerini tanıtmayı ve öğrendiklerini çeşitli demografik gruplar arasında paylaşmayı planlıyor.

Yönetilebilir Blok Zinciri Boyutu – Ardor, ölçeklenebilirlik endişelerini ele almanın yollarını belirlemeye yatırım yaptı. Güvenliği etkilemeyen işlemleri ve verileri yapanlardan ayırır. Güvenliği etkilemeyen tüm işlemler alt zincirlere taşınabilir.

Merkezi Olmayan Varlık Değişimi – Ardor, NXT’deki Varlık Değişimi’ni kullanarak alt zincirlerin birbirleriyle etkileşime girmesine izin verecektir. Böylece, alt zincir tokenlarından herhangi biri için herhangi bir alt zincirdeki varlıkların ticaretini mümkün kılar. Bu, ağlar arasında işbirliğini kolaylaştıracak ve zincirler arası varlık ticaretine izin verecektir.

Merkezi Olmayan Oylama ve Yönetişim Sistemleri – Ardor, NXT platformunda olduğu gibi tüm alt zincirlerde yer alacak güvenli ve anonim bir oylama sistemi geliştirdi.

Aşamalı İşlemler – Minimum oy sayısı veya belirli bir süre gibi birden çok parametre kullanan Ardor, tamamen merkezi olmayan Akıllı İşlemleri kullanacaktır. Kullanıcıların bir işlemi tamamlamak için yalnızca gerekli parametreleri ve kullanmak istedikleri işlevin kimliğini sağlamaları gerekecektir.

Ardor Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

Ardor (ARDR) Satın Alma

Daha az bilinen kripto para birimlerinin çoğu, doğrudan fiat para birimleriyle (dolar, euro) satın alınamaz. Ardour (ARDR) da aynı listeye giriyor. ARDR satın almak için Bitcoin veya Ethereum gibi başka bir eşleştirme kripto para birimine sahip olmanız gerekir.

Ardor (ARDR) Depolama

Ardor’u borsanın kendisinde saklamak mümkün olsa da tavsiye edilmez. Ardour’un resmi Ardor Lite cüzdanı, para birimini saklamak için kullanılabilir. Çevrimdışı işlemlere ayrıca Ardor API veya Sigbro Çevrimdışı aracılığıyla izin verilir.

Ardor (ARDR) Diğer Kripto Para Birimlerinden Nasıl Farklıdır?

Bir Hizmet Olarak Blockchain (BaaS) platformu olan Ardor (ARDR), Jelurida Vakfı tarafından yönetilmektedir. Birkaç kullanım durumunu barındırabilirken, en önde gelen uygulaması, kendi ağına ek olarak diğer blok zinciri çözümleri oluştururken görülür.
Platform ayrıca Java’nın programlama dili olarak basit kullanımı nedeniyle bir ICO oluşturmanın ve çalıştırmanın en kolay yollarından birini sağlar. Bu aynı zamanda Ethereum gibi diğer blok zincirlerine kıyasla kodlamayı erişilebilir ve daha basit hale getirir.
Ardour’un benzersiz teknolojisi, onu yakın gelecekte zorlu bir rakip haline getiriyor. ARDR’yi ileriye dönük kazançlı bir yatırım seçeneği haline getiren benzersiz ve sağlam bir mimariye sahiptir.

Ardor’a Yatırım Yapmalı Mısınız?

Kripto paraya ilişkin piyasa tahminleri, ARDR’nin kripto para traderları için kârlı bir yatırım seçeneği olabileceğini gösteriyor. Ardour, geçmişte kaydettiği önemli büyüme ve nispeten istikrarlı trendler sayesinde yatırımcıların dikkatini çekti. Geçmişine bakıldığında yakın zamanda çökmesi beklenmiyor.