Kripto Para Nedir & Nasıl

Audius Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Giriş

Artık insanlar, günümüz teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, istediği ücretli veya ücretsiz yazılımı kullanarak kendi evlerinde müzik kariyerlerine başlayabiliyor. Ve bu müziğin dağıtımı artık fiziksel kayıtlar veya CD’ler ve karmaşık bir ilişkiler ağı ve dağıtım kanalları da gerektirmiyor. Sanatçılar, şarkılarını veya eserlerini hayranlarının ve dinleyicilerinin kulaklarına yerleştirmek için dijital kanalları kullanarak artık kendi şarkılarını özgürce dağıtabiliyorlar. Ama yine de tüm müzik stüdyoları, ses üreticileri, aracılar, dağıtım ve diğer aracı ağı hâlâ var, sanatçıların ve yaratıcıların tüm emeğinin karşılığını alıyorlar. 2017’de müzik endüstrisinin yaklaşık 43 milyar dolarlık satış yaptığı söyleniyor, ancak bunun sadece %12’si sanatçılara gitti. Bu durum, oyuncuların, liglerin kazandığı gelirin ortalama %47 ila %51’ini elde ettiği NFL ve NBA ile karşılaştırıldığında bir hayli dikkat çekici ve iç karartıcıdır. 

Ancak artık müzik sanatçılarının kendilerini uzun süredir soyan eski kurumlardan kurtulmalarına izin verecek bir alternatif var: Audius.

Audius Nedir?

Şimdiye kadar sizlere anlattığımız dApp’lerin neredeyse tamamı oyun, veya merkezi olmayan finans alanında olup çok azı sanatsal içerikleri kapsıyordu. Ancak yaratıcı ekipler dApp’lerin kullanımıyla bu alanların dışındaki sorunları çözmeye çalışırken bu durum değişmeye başlıyor ve bizde bu rehberimizde kendisine müziği ödev edinmiş bir projeyi siz değerli okurlarımıza aktarıyoruz.

Bu yeni ve yaratıcı proje, kendisini “dünyanın ilk merkezi olmayan müzik platformu” olarak ilan eden Audius’un yaratıcılarından geliyor. Audius, müzisyenlere ve diğer yaratıcılara kendi müzik eserleri ve onları çevreleyen hayran toplulukları söz konusu olduğunda daha fazla özgürlük, kontrol ve esneklik sağlamak için sıfırdan tasarlandığını iddia eden bir platform. 

Bu platformun en önemli parçalarından biri ise, Ekim 2020’de ana ağ ile birlikte piyasaya sürülen yardımcı program Token, AUDIO. AUDIO Token, müzisyenlerin ve diğer yaratıcıların hem geleneksel hem de yeni yollarla kendi kreasyonlarından para kazanmalarına olanak tanıması adına geliştirildi. 

Ayrıca, token sahiplerinin Blockchain’ini güvence altına alıp ve bunu yapmak için bir teşvik olarak ağ ücretlerinin bir kısmını alarak ağa katılmalarına izin veriliyor. Token sahipleri de gelecekte özel özelliklere erişim elde ederken platformun yönetimine de katılacaklar.

Herkes bir Audius hesabı oluşturmak ve projeye dahil olmakta özgür. Bu, platforma yeni ses dosyaları yükleyen içerik oluşturucularının yanı sıra platformdan sevdikleri içeriği dinleyerek, beğenerek ve yeniden yayınlayarak katılan hayranları içerir. Audius mobil cihaz, tarayıcı veya PC uygulaması aracılığıyla erişilebilir durumda. Gelin biraz detaylardan bahsedelim.

Audius Nasıl Çalışır

Platformun kullanımını teşvik ederken yüksek kaliteli ses sunmak için protokol, birlikte çalışan beş bileşenle birlikte tasarlandı:

pastedGraphic.png

 1. AUDIO Token: Ekosisteme güç verecek platforma destek olur. Ekosistemdeki tüm katılımcıların faaliyetlerini uyumlu hale getiren teşvikler, yönetişim, güvenlik ve erişim sağlar.
 2. İçerik Node’ları: Bunlar, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin barındırıldığı ve bu içeriğe erişim izninin verildiği, kullanıcı tarafından işletilen “node” bölümleridir.
 3. İçerik Defteri: İçerik defteri, Audius protokolünde depolanan ve erişilebilen tüm verilerle ilgili tek bir doğruluk kaynağı sağlar. Birincil rollerinden biri, referansları içerik node’ları tarafından barındırılan tüm içeriğe bağlamaktır.
 4. Keşif Node’ları: Bu, meta verileri almak adına ekosistemi kolayca sorgulamak için bir arayüz sağlamak üzere tüm Audius içerik defterini indeksleyen, kullanıcı tarafından işletilen başka bir node ağıdır.
 5. Yönetişim mekanizması: Audius’ta gelecekteki değişiklikleri yapmak ve ekosisteme iyileştirmeler önermek ve oy vermek için bir yol sağladığından, beş bileşenin en önemlisi olabilir. Yönetişim, AUDIO Token’ların kullanan herkes tarafından sağlanır. Bu şekilde Audius’un yönü ve başarısı doğrudan platformun müzik yaratıcılarının ve kullanıcılarının ellerine bırakılır.

Node’u nasıl Çalışır?

Audius’taki içerik Node’ları, meta verilerin ve platformdaki içeriğin kullanılabilirliğinin korunmasından sorumludur. Bunu yapmak için gezegenler arası dosya sisteminde (IPFS) Audius yerel uzantısı olan AudSP’yi kullanırlar. Bu düğümler, aktif olarak stake eden Node operatörleri tarafından çalıştırılır ve bu da onlara ağ ücretlerinin bir kısmını kazanma fırsatı verir.

pastedGraphic_1.png

Alternatif olarak, Node’lar, içeriklerini barındırmak ve sunmak için sanatçıların kendileri tarafından çalıştırılabilir. Bu kendi kendine barındırılan içerik node’larıyla, sanatçılara kendi içerikleri ve içeriğe erişme, dağıtılma ve teslim edilme yolları üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Bunu iki şekilde yapar:

 1. Sanatçının içerik şifreleme anahtarlarını kontrol etmesine izin verir;
 2. Audius protokolüne özgü olmayan özel izin uzantılarına izin verir.

AudSP: Merkezi Olmayan Depolama Protokolü

Audius tarafından dağıtılan tüm dosyaların her zaman yüksek oranda erişilebilir olması gerekir. Ek olarak, merkezi olmayan ve bağımsız olarak doğrulanmaları gerekir. Bu üç ilke, tüm kullanıcılar için platforma katılımın ve erişilebilirliğin demokratik kalmasını sağlamanın anahtarıdır.

Buna ses ve meta verilerini paylaşan sanatçılar, içeriği alan ve dinleyen hayranlar ve düğüm operatörleri dahildir. Her üç grup da bilgileri paylaşmak için protokolü kullanır ve verilere yapılan tüm referanslar Audius içerik defterinde saklanır. Ek olarak, depolama protokolünün mevcut herhangi bir merkezi çözüme eşdeğer bir kullanıcı deneyimi sunması beklenir ve ağ talebi arttıkça etkili bir şekilde ölçeklenmesi gerekir.

Teslimat için IPFS kullanımı, verilerin modüler nesne düzeyinde şifrelenmesine, genel dağıtım yeteneğine, nesne değişmezliğine ve güvenli içerik adreslemesine olanak tanır. Depolanan dosyaların yüksek oranda erişilebilir kalmasını sağlamak için AudSP, içeriği ağ üzerinde barındıran kullanıcılar için stake’e dayalı bir teşvik sistemi sağlar.

Audius içerik defterinde depolanan dosya referansları ve ilişkili meta veriler IPLD bağlantıları olacaktır. Merkezi olmayan depolama pazarı olgunlaştıkça, Audius protokolü FileCoin, Sia, Swarm veya diğerleri gibi diğer depolama çözümlerini içerecek şekilde genişletilebilir.

İçerik Defteri

Audius içerik defteri, Ethereum ağında, POA ağında barındırılan akıllı sözleşmelerden oluşur ve gelecekte Audius içeriğini barındırabilen diğer L1 ve L2 Blockchain ağlarını da içerebilir. Audius protokolünün farklı bölümleri, farklı Blockchain tabanlı platformlarda çalışmaya devam edecek veya ölçeklenebilirlik takaslarının bir modül ve alt protokole özgü temelde yapılabildiği zincir dışı ölçeklenebilirlik çözümlerinden yararlanmaya devam edecek.

Audius için içerik defteri şunları içerir:

 • Erişilebilirliği sağlamak için tutarlı bir ses içeriği ve meta veri formatı spesifikasyonu
 • Sanatçıların kontrol etmesi için merkezi olmayan bir süreç:
  1. İçeriği izlenimi
  2. Gelir bölmeleri
  3. İçerik sahiplik yapısı
 • Audius’ta ulaşılabilen tüm Node’ların kaydı
 • Audius ile etkileşimde bulunan tüm kullanıcıların sosyal grafiği
 • Token ve yönetişim sistemlerinin uygulamaları

İçerik Node’ları

Audius ayrıca, ağdaki içeriği keşfetmeleri için kullanıcılar tarafından verimli bir şekilde aranabilen tüm içeriği ve meta verileri endekslemek için bir mekanizma gerektirir. Bu, keşif node’u tarafından ele alınır ve projenin felsefesine ve misyonuna bağlı olarak, bu indeks aşağıdaki gereksinimlere sahiptir:

 • Merkezi olmayan olmalıdır;
 • Ayrıca, kullanıcı istemcilerin kullanması, içeriğin erişilebilirliğini ve tüketimini teşvik etmesi için verimli ve anlaşılır olmalıdır;
 • Kanıtlanabilir şekilde doğru ve şeffaf olmalı, kullanıcılara döndürülen sonuçları manipüle etmek için kar teşviklerini ortadan kaldırmalıdır;
 • Audius topluluğunun farklı sıralama ve arama metodolojilerini keşfedebilmek için genişletilebilir olmalıdır.

Audius Yönetişimi 

Topluluğun sahip olduğu ve işlettiği bir ağ oluşturmak için protokol içindeki tüm önemli aktörler (yaratıcılar, tüketiciler ve belirteç sahipleri), Audius protokolünü şekillendiren parametrelerde değişiklikler yaparak protokolü değiştirme ve iyileştirme yetkisine sahiptir. Bu değişiklikler şunları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Özellik entegrasyonları
 • Telif oranları
 • Token dağıtımı
 • Ücret havuzu tahsisi
 • Staking ödülleri

Audius’un Arkasındaki Ekip

Audius, girişimciler, mühendisler, ses meraklıları ve blok zinciri uzmanlarından oluşan bir ekipten oluşuyor. Projenin belirtilen misyonu, merkezi olmayan web üzerinde yeni nesil ses sanatçılarını güçlendirmektir. Proje, iki kurucu ortak Roneil Rumburg ve Forrest Browning tarafından yönetiliyor.

Nasıl AUDIO Alabilirim?

AUDIO şu anda işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance gibi borsalarda işlem görmektedir. İsterseniz hesabınızla AUDIO alabilir, satabilir veya elinizde tutabilirsiniz. 

Yorum Yap