Ekonomi Nedir & Nasıl

MicroStrategy ve Bitcoin

microstrategy-Bitcoin-coin-bilgi
İlknur Özer

GİRİŞ

Bitcoin, öncelikle perakende yatırımcılar tarafından tutulan gelişmekte olan bir para biriminden büyük ve kurumsal yatırımcılara hitap eden stratejik bir finansal varlığa doğru bir faz kayması içindedir. Bu geçişte bir dönüm noktasına ulaşıldı.

Ne Oldu?

Bir iş zekası şirketi olan MicroStrategy, 2020’nin üçüncü çeyreğinde 250.000.000 dolar değerinde Bitcoin satın aldı. Birkaç hafta sonra 175 milyon dolarlık bir satın alma daha açıkladılar ve toplam yatırımlarını 425 milyon dolara çıkardılar.

MicroStrategy’nin tüm nakit rezerv bakiyesinin 500 milyon dolar olduğu göz önüne alındığında, şirket, sermayesinin yaklaşık %90’ını bu cesur tahsis üzerine etkin bir şekilde yatırdı.

Şirket, kamuya açık bir basın açıklamasında ,

“MicroStrategy, Bitcoin’i nakitten daha üstün olabilecek meşru bir yatırım varlığı olarak kabul etti ve buna bağlı olarak Bitcoin’i hazine rezerv stratejisinde ana holding haline getirdi”

dedi.

Basın bülteninin tamamını okumaya değer, ancak özü birkaç önemli noktaya indirgenebilir:

  • Amerika Birleşik Devletleri dolarının zamanla zayıflaması (şişmesi) muhtemeldir, bu da onu ideal bir değer deposu haline getirmez
  • Bitcoin, enflasyona karşı bir korumadır ve tarihsel olarak diğer yatırımlardan daha yüksek getiri sağlamıştır.
  • Bitcoin, altından daha iyi bir değer deposudur ve ağ etkisi büyüdükçe BTC’nin değeri artacaktır.

Boyutlandırma açısından, MicroStrategy’nin 425 milyon doları onlara 38.250 Bitcoin satın aldı. Henüz çıkarılmamış ( bugüne kadar yalnızca yaklaşık 18,5 milyon Bitcoin çıkarılmış ) kripto paraları hesaplarken , gerçekçi bir şekilde, MicroStrategy şu anda dünyada dolaşan tüm Bitcoin’in 1/900’ü gibi bir şey satın aldı. Bu gerçekten muazzam bir durum.

Peki Bu Nasıl Oldu?

Hiçbir şirket dışarı çıkıp neredeyse yarım milyar dolar değerinde Bitcoin satın almıyor. MicroStrategy’nin kararındaki kilit faktör, şirketin CEO’su Michael Saylor’du. Saylor, şirketin hisselerinin sadece % 23,7’sine sahip olmasına rağmen, oy gücünün % 72’sini kontrol etmektedir .

Bu durum, Saylor’un yönetim kurulu onayı almadan satın alma işlemini gerçekleştirebildiği anlamına geliyor. Bitcoin hala bir fikir birliği varlığından uzak olduğu için bu çok önemlidir. Çoğunluk oylama gücü olmadan, bir grup riskten kaçınan yönetim kurulu üyelerini veya hissedarları, bir şirketin rezervlerinin yarısını on bir yıllık bir kripto para birimine koyması gerektiğine ikna etmek zor olurdu.

Daha fazla şirketin rezervlerinin bir kısmını Bitcoin’e tahsis etmeye karar vermesini beklerken, bu tahsislerin rezervlerinin %90’ı değil %1 veya %2’si olacağını varsaymak mantıklı.

Bu Satın Alma İşleminin Önemli Olmasının Üç Nedeni

MicroStrategy’nin satın almasının nihai uzun vadeli etkilerinin ne olacağını söylemek imkansız görünüyor. Bununla birlikte, oracle yetkileri olmasa bile, bu satın alma işleminin neden etkili olacağına dair güvenilir bir şekilde yapabileceğimiz birkaç sonuç var.

1. Bitcoin Meşruiyet Kazanıyor.

Bitcoin’in derinliklerinde olanlar için, merkezi olmayan bir dijital varlığın değer önerisi o kadar açık görünüyor ki, dünyanın bunu görmediğine inanmak zor. On milyonlarca insan geçerken Bitcoin’i duydu ve BTC’nin ilişkili olması nedeniyle bir tür belirsiz olumsuz görüş oluşturdu.

MicroStrategy, çok fazla Bitcoin satın alarak varlığı daha da meşrulaştırıyor ve diğer işletmelerin de aynı şeyi yapma olasılığını ortaya çıkarıyor. 

2. Bitcoin’in Yasaklanması Zorlaşıyor.

Bitcoin ile ilgili endişelerden biri, hükümetlerin onu yasaklayacağıdır. Bunu 2013 veya 2014’te yapmak nispeten basit olsa da, bu noktada gemi yelken açmış olabilir. Büyük bir hükümetin, halka açık bir şirketin defterlerinde tutulan bir varlığı yasaklaması zor olacaktır.  

Bitcoin’e yönelik hükümet tehditlerine karşı geri adım atma ihtimalinde MicroStrategy gibi şirketler ve Paul Tudor Jones gibi yatırımcıların çok büyük etkisi var. Hükümetler kriptoyu ne kadar uzun süre görmezden gelir bilinmez ama kripto varlığı benimseyen kişi ve şirket sayısı arttıkça BTC’yi yasaklamak o kadar zorlaşır.

3. Bitcoin’in Fiyatı Yükseliyor.

MicroStrategy satın alımının Bitcoin’in fiyatını etkileyen iki yönü vardır. Birincisi, satın alma işleminin kendisidir. Bir yatırımcı bir seferde bir varlığın tüm arzının 1 / 900’ünü satın aldığında, fiyatı olumlu yönde etkilemesi muhtemeldir. Yatırımın kendisi sadece kısa vadeli bir artış. Uzun vadede daha büyük bir artış olması muhtemeldir.

MicroStrategy zayıf bir el değildir. Fiyat %50 düşerse Bitcoin satmayacak. Michael Saylor, Mart ayındaki büyük fiyat düşüşünü çoktan görmüştü, Bitcoin’in ne kadar değişken olabileceğini anlıyor ve bir düşüşte teslim olacaksa bu satın alma işlemini yapmazdı.

Dolayısıyla, bu 38.250 BTC’nin uzun vadede piyasadan çekildiğini güvenle söyleyebiliriz. Bu, Bitcoin’in fiyatı yükseldikçe ve piyasaya yeni alıcılar girdikçe, satın almaları için daha az Bitcoin olduğu anlamına gelir. Daha az BTC artı daha fazla talep, daha yüksek fiyatlara eşittir.

Uzun Vadeli Çıkarımlar

MicroStrategy, Bitcoin’e yaptıkları yatırımdan büyük ölçüde kâr elde etmeye devam ediyor. 5 yıl içinde 50.000 $ ‘lık bir Bitcoin fiyatı ( BTC’den USD’ye ) varsaysak bile, şirket, dolar tutmanın satın alma gücünde bir düşüşten kaçınarak 425 milyon doları 2 milyar dolara çevirmiş olacak.

Daha önce de belirtildiği gibi, en önemli uzun vadeli çıkarım, MicroStrategy’nin Bitcoin tahsisinin diğer şirketlere aynı şeyi yapma izni vermesidir. Yatırımı normalleştirir ve yeni bir emsal oluşturur.

Son bir düşünce, MicroStrategy çok fazla Bitcoin tuttuğu için, tıpkı bir altın madencisinin hisselerinin altın rezervlerinin değerini yansıtması gibi, hisse senedi fiyatlarının da Bitcoin fiyatını yansıtacağıdır. Bunun anlamı, Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kişilerin, mevcut finansal sistemin sınırları içinde Bitcoin için bir vekil olarak MicroStrategy’yi ($ MSTR) satın alabilmeleridir.

Yükselişteki Bitcoin

Beş yıl önce, Bitcoin, sözde sadece vergi hileleri ve darknet alıcıları tarafından kullanılan bir uç varlıktı. Anlatı ne kadar hızlı değişebilir, çünkü halka açık bir şirketin nakit rezervlerinin yarısını bu yeni varlığa yatırmak için iyi bir nedeni olduğuna inandığı noktaya geldi.

MicroStrategy satın alımı, Bitcoin’in artan meşruiyetinin bir işaretidir ve mevcut finansal sistemin doğasında bulunan zayıflığın da bir göstergesidir. Kontrol dışı merkez bankaları, zayıflayan para birimleri ve trilyonlarca teşvik, yatırımcıları basılamayan sert varlıklara doğru itiyor. Son yüz yıldır, bu altın anlamına geliyordu ancak önümüzdeki yüz yıl için bu sadece Bitcoin anlamına gelebilir.

Yorum Yap