Aurora (AOA) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Auroracoin, İzlanda’da geliştirilen eşler arası bir kripto para birimidir. 2014 yılında sahte yaratıcısı Baldur Friggjar Óðinsson tarafından piyasaya sürüldü


Auroracoin, İzlanda’da geliştirilen eşler arası bir kripto para birimidir. 2014 yılında sahte yaratıcısı Baldur Friggjar Óðinsson tarafından piyasaya sürüldü.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Auroracoin, 2008 mali krizine yanıt olarak İzlanda’da kurulmuş bir kripto para birimidir.
  • 2014 yılında piyasaya sürüldü ve kısa bir süre sonra bir başarısızlık olarak kabul edildi.
  • Para birimi, Auroracoin Vakfı tarafından 2015 yılında yeniden canlandırıldı.

Aurora (AOA) Nedir?

Aurora, oyun, büyük veri, yapay zeka gibi sektörleri birbirine bağlamak için yıldırım hızında sözleşmeler oluşturma umuduyla iki farklı fikir birliği mekanizmasını, Delegated Proof of Stake (dPoS) ve Bizans Hata Toleransı (Byzantine Fault Tolerance-BFT)’nı birleştiren akıllı bir sözleşme platformudur.

Aurora ekibinin ağ kurmaya devam ederken aklında birkaç hedefi vardı. Birincisi, uygulamasının dijital varlıkların yaratılmasının ötesine geçmesini istiyorlar. Bunu yapmak için, mükemmel akıllı sözleşmeyi yapmaya odaklanmaları, blok zinciri teknolojisinin iş hacmini geliştirmeleri ve ortaya çıkan blok zinciri zorluklarını çözmeleri gerekir. Aurora zincirinin nihai amacı birlikte çalışabilirlik ve mevcut uygulamalarla basit entegrasyondur.

Aurora Nasıl Çalışır?

Aurora, temelde akıllı bir sözleşme platformudur . Merkezi olmayan uygulamaları (dApps) ve bunun üzerine diğer programları programlayabilirsiniz.

Proje, iki (yarı) popüler fikir birliği mekanizmasının bir kombinasyonunu uyguladığı için benzersizdir: birincisi, dPoS ve ikincisi, BFT.

Delegated Proof of Stake (dPoS)

EOSBitSharesLisk ve ARK dahil olmak üzere sayısız proje dPoS kullanır . Bir dPoS sisteminde, her token sahibi yeni bloklar oluşturan düğümler üzerinde oy kullanır. Bu mekanizma, madencilerin yeni bloklar oluşturduğu Proof of Work’ten farklıdır.

Aurora’da, tüm token sahipleri işlemleri paketleyen (yani bloklar oluşturan) proxy düğümlerine oy verebilir. Ağda her zaman 101 proxy düğümü vardır.

Proxy düğümü adayı olmak için Aurora’nın tokenı olan 5 milyon AOA’ya sahip olmanız gerekir. Proxy düğümü olmanın tek yolu, 5 milyondan fazla AOA bulundurmak ve meslektaşlarınız tarafından oylanmaktır.

Bizans Hata Toleransı (Byzantine Fault Tolerance-BFT)

Aurora’nın fikir birliği bulmacasının diğer yarısı BFT’dir. Proje, çatalları önlemek ve fikir birliği sürecini hızlandırmak için bu mekanizmayı kullanıyor.

İkili fikir birliği sağlamak için Aurora blok zinciri , ağı katmanlamak ve farklı bağlantı uzunluklarında düğümler arasında bilgi yayınlamak için bir P2P Stereo ağ çalıştırır.

Diğer Önemli Özellikler

Aurora’nın bazı ek özellikleri şunları içerir:

  • Bekleyen bölge – Doğrulanmış işlemleri bekleyen bir bölgeye yerleştirerek, Aurora farklı akıllı sözleşmeleri ve dApp’leri ayırabilir, böylece şişirilmiş olanlar tüm ağı tıkamaz.
  • Yükseltilebilir blok zinciri – Aurora, çatallanmaya gerek kalmadan sorunsuz yükseltmeler sağlamak için blok zinciri kodunu akıllı sözleşmelerle birlikte yerleştirmek için bir LLVM derleyicisi kullanır.
  • Küme gruplama – Düğümler, işlem doğrulaması için kümeler oluşturmak üzere bir kendi kendine gruplama işlevini açabilir. Bunu yapmak, kullanıcılar için depolama maliyetlerini azaltır.

AOA Tokenı

Aurora ağı, sistemi iyileştiren herhangi bir katılımcıyı AOA tokenı ile ödüllendirir. Diğer birçok aktivitenin yanı sıra hataları bularak, projeyi tanıtarak ve kod tabanını geliştirerek AOA kazanırsınız. Toplam 10 milyar AOA token arzı vardır.

Aurora Ekibi ve İlerlemesi

CEO Aqua Zhao ve Küresel Pazar Yöneticisi Bo Zhang, Aurora’yı 2017 yılının sonlarında kurdu. Zhang, LinkedIn sayfasına göre Achain’de İş Geliştirme Direktörüdür. Ekip kendileri hakkında çok fazla bilgi vermiyor.

Ne yazık ki, Aurora yol haritası oldukça seyrek. Fakat güzel bir şey var ki; ekip her hafta bir şirket güncellemesi yayınlıyor. Şu anda, yükseltilebilir akıllı sözleşmelere sahip yükseltilebilir bir blok zinciri üzerinde çalışıyorlar ve çok zincirli geliştirme araştırmaları yapıyorlar.

Aurora, endüstri kullanımlarına odaklanan akıllı bir sözleşme platformudur, bu nedenle büyük bir rekabete sahiptir. Açıkçası, Ethereum şuan içim en tanınmış rakip. Kripto para Birimi NEO da, Delagated Bizans Hata Toleransı (dBFT) olan benzer bir fikir birliği mekanizmasını kullanıyor. 

AOA Nerede Saklanır?

Aurora’nın iki farklı resmi cüzdan seçeneği vardır. AOA ana ağ cüzdanı Mac ve Windows işletim sistemlerinde mevcuttur.

Bir mobil seçenek arıyorsanız Aurora, AOA lite cüzdanını sağlar. Cüzdan herhangi bir uygulama mağazasının dışında bulunuyor gibi görünüyor, bu nedenle Aurora web sitesinden indirmeyi seçerseniz dikkatli olun.

Kcash ve Math Wallet ayrıca AOA’yı da destekler.

Aurora: Son Düşünceler

Bu projenin hala kanıtlaması gereken çok şey var. En iyi akıllı sözleşme platformu olma yarışında, bu proje çoğu rakibinin çok gerisinde.

Yine de gecikmeli başlangıcı bir avantaja dönüşebilir. Ekip, daha gelişmiş projelerin hatalarından ders alaran bu hataları kendileri yapmaktan kaçınabilir. 

Aurora ağı için hala yolun başı olsa da, benzersiz fikir birliği mekanizması en azından ona göz kulak olmak için yeterli bir neden olmalıdır.