Lisk (LSK) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Lisk (LSK) Nedir

lisk-coin-nedir-temel-rehber

Lisk (LSK) Nedir?

Lisk, merkezi olmayan uygulamalar (dapps) için bir platform görevi görmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir  Aynı zamanda Lisk, paylaşılan yazılım çalıştıran bir bilgisayar ağında çalışmak üzere tasarlanmış özel programlardan oluşur.

Projenin amacı, geliştiricilerin dapp’lerin oluşturulması için becerileri daha hızlı aktarmalarına izin vermektir. Çünkü her ikisi de genel web geliştirmede yaygın olarak kullanılan Javascript ve Typescript dillerini kullanarak programlar yazmalarına izin verir.

Ancak Lisk, geliştiricilerin “yan zincirler” olarak adlandırdığı, Lisk ağı içinde çalışan benzersiz blok zincirleri aracılığıyla özel dapp’ler ve kripto para birimleri oluşturmalarına olanak tanır. Bu yan zincirler Lisk blok zincirine bağlıdır ve Lisk dapps’ın ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirilebilir.

Bu blok zincirleri Lisk ile uyumlu olduğundan, geliştiriciler projenin yazılım geliştirme kiti, kodlama kitaplıkları ve kripto para birimi LSK gibi kaynaklardan yararlanabilir.

Lisk blok zincirine güç veren kripto para birimi olan LSK, anahtar işlemlerin maliyetlerini ödemek ve yazılımın kurallarında önerilen güncellemeleri oylamak için gereklidir.

Dapp geliştirme için en eski blok zincirlerinden biri olan Lisk ekibi, 2016’dan beri resmi web sitesi aracılığıyla kullanıcılarını yol haritasının durumu hakkında güncel tutuyor. Daha düzenli güncellemeler için, ağ ve onun gelişen teknolojisi hakkında ipuçları ve öğreticiler içeren Lisk bloguna bir göz atabilirsiniz.

Lisk’i Kim Geliştirdi?

2016 yılında Max Kordek ve Olivier Beddows tarafından kurulan Lisk, benzer bir Javascript tabanlı kripto para birimi projesi olan Kordek ve Beddows’un 2014’te başlayan Crypti çatalından doğdu.

Şubat 2016’da kurucular, Lisk’in kripto para birimi LSK için ilk para teklifi (ICO) düzenleyerek , Lisk’in token arzının %85’ini açık artırmaya çıkaran bir satışta 14.000 BTC (kabaca 5,6 milyon dolar) topladı. LSK kripto paralarının kalan %15’i kilit geliştiriciler ve paydaşlara dağıtıldı.

Lisk (LSK) Nasıl Çalışır?

Ağ için ana yazılım uygulaması olan Lisk Core, protokol kurallarını uygular, onu çalıştıran bilgisayarların senkronize olmasını ve sorunsuz çalışmasını sağlar.

Lisk yazılım geliştirme kiti (SDK), Lisk Core ile uyumlu merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturmak için kullanılır.

SDK, üç bileşen içerir:

  • Lisk Framework – dapps modülleri arasındaki etkileşimi kolaylaştırır.
  • Lisk Elements – bir dizi kodlama kitaplığından oluşur.
  • Lisk Commander – kullanıcıların blok zinciri ile etkileşime girmesini sağlayan bir araçtır.

Delegated Proof of Stake (DPoS) Konsensüs Sistemi

Blok zincirini güvence altına almak ve dağıtılmış bilgisayar ağını senkronize halde tutmak için Lisk, delege edilmiş Proof of stake (DPoS) adı verilen bir konsensüs sistemi kullanıyor.

DPoS, yazılımı çalıştıran hangi bilgisayarların Lisk blok zincirinde bir sonraki bloğu oluşturabileceğini belirlemek için gerçek zamanlı bir oylama sisteminden yararlanır. Bu, LSK’ya sahip olan herkesin ağın çalıştırılmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Bir oylamayı temsil etmek için her LSK tokenı kilitlenebilir veya “stake edilebilir”. LSK’ya sahip olan tüm sahipler daha sonra blok oluşturmaktan sorumlu olan 101 aktif delegeye oy verir.

Her yeni blok arasında yaklaşık 10 saniye olmak üzere, döngü başına toplam 101 blok vardır. Her blok döngüsü kabaca 16 dakikada birdir.

Lisk blok zincirine yeni bloklar önermek ve eklemek için, aktif delegeler bloğun toplam işlem ücretlerini ve ödülünü (LSK kripto para birimi ile ödenir) alır.

Aktif delegeler, aktif delege olarak kendilerine oy veren kullanıcılara LSK’nın yüzde kaçının dağıtılacağını da seçebilirler, bu da seçmenleri daha da teşvik eder.

LSK’nin Neden Bir Değeri Vardır?

LSK, ağ tarafından dapp’leri güçlendirmek için kullanılır ve kullanıcıların Lisk blok zincirinin yönetişimine katılmalarına izin verir. Bununla birlikte, öncelikle bir dapp kaydetme ve güncelleme veya token gönderme ve harcama gibi farklı işlem türleri için ağ ücretlerini ödemek için kullanılır.

Bir Lisk yan zinciri oluşturmayı seçen geliştiriciler, LSK’nın kendi dapp’ları içinde kullanımına izin vererek blok zincirleri ile Lisk Çekirdeği arasındaki tokenlerin hareketini kolaylaştırabilir.

LSK ayrıca bir oylama aracı olarak kullanımından da değer elde eder. Lisk kullanıcıları, LSK coin’lerini “stake” ederek, yeni bloklar oluşturan 101 aktif delege için oy kullanmalarına izin verebilir.

Ağ tarafından basılan LSK miktarı da zamanla azaltılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu da kripto para birimini daha kıt hale getirir ve bu da değerini artırabilir.

Başlangıçta, yeni bloklar oluşturan kullanıcılara verilen ödül 5 LSK idi. Ancak bu ödül 1 LSK’ya düşecek ve bu noktada bu düzenleme programını sürdürecektir.

LSK Kripto Para Neden Kullanılır?

Lisk blok zinciri, dapp’leri kodlamaya başlamak isteyen, ancak bunu yapmak için yeni bir dil öğrenmek istemeyen geleneksel geliştiricilere çekici gelebilir.

Platform üzerinde inşa edilmiş çeşitli projeler var. Bazı örnekler arasında bisiklet paylaşım pazarı, etkinlik katılımcılarını doğrulamak ve kontrol etmek için kullanılan bir uygulama ve rulet ve zar oyunları dahil olmak üzere çeşitli merkezi olmayan oyunlar yer alır.

Yatırımcılar, kullanıcıların sonunda dapp’lerin oluşturulmasını ve kullanılmasını kolaylaştıran blok zincirlerine akın edeceklerine inandıkları takdirde portföylerine LSK eklemeyi de deneyebilirler.