Avalanche (AVAX) Coin Nedir?

Geleneksel pazarlar ile merkezsiz uygulamalar arasında bir buluşma noktası görevi gören Avalanche (AVAX), üçüncü taraf token’ları ve diğer blok zincirler arasında birlikte çalışabilirliğe izin veren bir Merkezsiz Finans (DeFi) platformudur


Geleneksel pazarlar ile merkezsiz uygulamalar arasında bir buluşma noktası görevi gören Avalanche (AVAX), üçüncü taraf token’ları ve diğer blok zincirler arasında birlikte çalışabilirliğe izin veren bir Merkezsiz Finans (DeFi) platformudur. Avalanche, DeFi kullanıcıları için hem varlıklarını hem de ürünlerini takas etmelerine, oluşturmalarına, takas etmelerine ve depolamalarına olanak tanıyan bir pazar yeridir. Ava Labs, 2020’de Avalanche platformunu ve AVAX kripto para birimini piyasaya sürdü.


Avalanche’ı Farklı Kılan Ne?

AVAX token’ının deflasyonist doğası, stake ile kazanılan değere katkıda bulunur. Ayrıca, işlem ücretlerini ödemek için kullanılan AVAX token’ları yok edilir ve dolaşımdaki AVAX miktarını sonsuza kadar azaltır.

Avalanche, erişilebilir en güvenli kripto para birimi olduğunu iddia eden Ethereum için şiddetli bir rakip olarak görülüyor. Ayrıca hem Ethereum’lar hem de blok zincirleri ile birlikte çalışabilirliğe sahiptir. Avalanche platformu, herkesin kendi para birimini oluşturmasına izin verir. Platform, çok istikrarlı bir para birimi sağlamak için binlerce alt ağdan oluşan bir ağ olacak şekilde tasarlanmıştır. Buradaki fikir, dünyanın her yerinden bireylerden oluşan merkezsiz, bağlantılı bir blok zinciri ağı oluşturmaktır.

Son derece rekabetçi bir alan olan kripto para piyasasında Avalanche’ın, EOS ve Tron gibi eski ve köklü kripto paraları geride bırakması, yeni oyuncuların farklı ve daha hızlı teknolojilerle ortaya çıktığını gösteriyor. Bununla beraber, Avalanche için, Ethereum kadar yol testi yapılamamıştır. Bilinmeyen sorunlar, işleri zora sokabilir. Solana’nın son altı ayda birkaç kez kesintiye uğraması gibi, Avalanche da özellikle büyümeye devam ettikçe bocalayabilir. Avalanche satın almak istiyorsanız, fiyat oynaklığına hazırlıklı olmalısınız, kripto para fiyatları kısa sürede önemli oranlarda yükselebilir ve düşebilir. Bu nedenle, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz parayı harcamanız önemlidir. Fiyat aniden düşerse, zarara satmak zorunda kalmak veya mali yıkımla karşı karşıya kalmamalısınız.

Avalanche Fiyatı

28 Mart 2022 itibarıyla Avalanche ( AVAX ), 267.26 Milyon Dolar dolaşım arzına ve 395.89 Milyon Dolar toplam arza sahiptir. Tüm kripto sistemde ise 91,23 Dolarlık bir fiyatla 10. sırada yer alıyor. Avalanche’ın Türk Lirası cinsinden değeri ise 1.359 TL’dir.

AVAX Fiyat Tahmini

Wallet Investor’ın Avalanche fiyat projeksiyonuna göre, AVAX bir yılda (2023 Nisan ayına kadar) 184,97 dolardan işlem görebilir. Site, ortalama fiyatın beş yıl içinde 659,55 dolara yükselebileceğini tahmin ediyor. DigitalCoin’in AVAX tahmini, fiyatın 2022’de ortalama 95,1 dolar olacağını ve geçmiş verilere dayanarak 2025’te ortalama 157, 2026’da 136, 2027’de 184, 2029’da 291,53 dolara yükseleceğini tahmin ediyor.


Yukarıdaki grafikte Digital Coin Price’ın fiyat tahmin sisteminde Avalanche fiyatının 2030’a kadar 500 $’ın üzerine çıkacağı gösteriliyor. 2022’de 102 $ olan ortalama fiyatın 2025 yılında 284 dolar olacağını öngören PricePrediction, fiyatın 2030 yılına kadar 2.136 dolara yükseleceğini düşünüyor. Economy Forecast’in algoritmasına göre, AVAX madeni parasının fiyatı Aralık 2022’de 132.6$’a tırmanabilir, ardından 2023’ün sonunda 148 dolara yükselebilir ve Aralık 2025’te 157 dolara ulaşabilir.