AVAX Coin Kurucusu Kim? AVAX Kimin, Kim Kurdu?

Yakın sayılabilecek bir geçmişte kripto dünyasında varlık göstermeye başlayan AVAX, merkeziyetsiz finans (DeFi) kripto varlıklarından biri


Yakın sayılabilecek bir geçmişte kripto dünyasında varlık göstermeye başlayan AVAX, merkeziyetsiz finans (DeFi) kripto varlıklarından biri. 2020 yılının Eylül ayından bu yana kripto para piyasalarında işlem gören AVAX Coin, Ava Labs tarafından geliştirildi. Tam olarak Avalanche adına sahip olan AVAX coin; özelleştirilebilir, ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir olarak tasarlanmış durumda. Bununla birlikte AVAX Coin her şey alt bir ağdır ve her bir zincir de bir alt ağın parçasıdır. Böylelikle işlem hızına kavuşan AVAX coin platformunda işlemler 3 saniye gibi bir sürede sonuçlandırılıyor. 

AVAX’ı Kimin ve Kim Kurdu? 

Kripto dünyasında adını duyurmayı başaran para birimlerimden biri olan Avalanche ya da kısa adıyla AVAX coin, 2018 yılında Prof. Dr. Emin Sirer’in kurucusu ve geliştiricisi olduğu Ava Labs öncülüğünde geliştirildi. Kısa sürede yatırımcılardan ilgi görmeyi başaran AVAX coin’in CEO’luk koltuğunda hala Prof. Dr. Emin Sirer oturuyor. 

Piyasaya çıktığı 2018 yılında yatırımcılardan 18 milyonluk VC fonu toplamayı başaran Avalanche Labs, elde ettiği bu miktar ile projenin token’ı olan AVAX coin’i piyasaya sürdü. AVAX ana ağı 2020 yılının Eylül ayında faaliyete geçti. 

AVAX Coin Nedir ve Nasıl Çalışır? 

Türk-Amerikan kurucu Prof. Dr. Emin Sirer tarafından kurulan AVAX Coin, ölçeklenebilen ve güvenlikli bir ağ olarak nitelendiriliyor. İzin gerektiren ve gerektirmeyen bütün blok zincirlerin sadece tek bir ağ üzerinden çalışabilmesine ortam hazırlayan Avalanche protokolü, bu noktada kripto dünyasına yeni bir özellik sunuyor. Konsensüs şeklinde bir yapıya sahip olan AVAX Coin içerisinde; Snowflake, Slash, Snowball ve Avalanche olmak üzere birbirinden farklı dört evre bulunuyor. Bu durumda AVAX’ın protokolünü daha korunaklı ve güvenli bir hale getiriyor. 

Üç saniye gibi etkileyici bir işlem süresine sahip olan AVAX aynı zamanda Ethereum ve Bitcoin’e kıyasla çok daha fazla enerji verimliliğine de sahip. AVAX bu yönü de yatırımcıların ilgisini çekmesine zemin hazırlıyor. Son olarak kripto para birimleri söz konusu olduğunda akla ilk olarak madencilik faaliyetleri geliyor olsa da AVAX’ta madencilik yapma imkanı olmadığını belirtelim.