Shiba Inu Coin Kurucusu Kim? Shiba Kimin, Kim Kurdu?

Shiba Token olarak da bilinen Shiba Inu coin, 2020 yılının Ağustos ayından beri kripto dünyasında faaliyet gösteriyor


Shiba Token olarak da bilinen Shiba Inu coin, 2020 yılının Ağustos ayından beri kripto dünyasında faaliyet gösteriyor. Merkeziyetsiz kripto para birimlerinden biri olan Shiba Inu Coin, aynı Dogecoin gibi bir başka “şaka parası” olarak biliniyor. Shiba Inu Coin’in Dogecoin ile benzeşen bir diğer yönü de esinlendiği simge. Her iki kripto para birimi kendine simge olarak Japon av köpeği Shiba’yı seçmiş durumda. Shiba Inu coin, Degecoin’in alternatifi olarak görülüyor ve “DOGE Killer” olarak da adlandırılıyor. 

Shiba Inu Coin Kimin ve Kim Kurdu? 

Shiba Inu Coin, temelde merkeziyetsiz ve spontane bir topluluk kurma deneyi olarak ortayı çıktı. Kimliği belli olmayan Ryoshi isimli kullanıcı tarafından kurulan Shiba Inu Coinin borsalarda listeme ve pazarlama gibi giderler için ayrılmış bir fonu bulunmuyor. Bununla birlikte kripto para biriminin kurucusu olan Ryoshi de kendine Shiba Inu Coin arzı hibe etmediği gibi projenin oluşumunda da cebinden bir para harcamadı. Ayrıca sadece Ryoshi’nin değil kimsenin Shiba Inu Coin arzından herhangi bir hibe almadığını belirtelim. 

Shiba Inu Coin ekosistemi ise Shiba Inu topluluğunun kontrolünde olarak faaliyet gösteriyor. SHIBArmy olarak adlandırılan bu topluluk aynı zamanda bir kripto para birimini, yüzde 100 olarak bir topluluğun yönetmesi durumunda ne olacağını da gösteriyor. SHIBArmy’nin yaklaşık olarak 500 bin üyesi bulunuyor. Ayrıca topluluk şu prensipleri benimsemiş durumda; proje hiçlikten bir şey yaratma ruhuyla başlamıştır, proje mevcut bir ekibe ya da topluluğu dayanmaz, SHIBArmy üyeleri Shiba türü köpeğe sevgi besler. 

Shiba Inu Coin Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dogecoin gibi bir “şaka parası” olarak ortaya çıkan Shiba Inu Coin, Ethereum blockchain’i üzerinde ve ERC-20 token standartı gözetilerek oluşturulmuş bir kripto para birimidir. SHIBArmy tarafından yönetilen ve desteklenen Shiba Inu Coin, zamanla çeşitli işlevleri ortaya çıkan ve çok yönlülük kazandırılan bir token haline de gelmiştir. Shiba Inu Coin bu kapsamda SHIB topluluğunu NFT dünyasına taşımayı başarmıştır. Böylelikle platform, Shiba köpeği temalı NFT eserleri üreten sanatçıları destekler.  Topluluk bu amacını gerçekleştirmek için de Shiba Inu Incubator’u kurmuştur. Böylelikle de Shiba Inu Coin diğer şaka coin’lerinden ayrışmayı başarır.