Azuki NFT Nedir?

Azuki NFT, sanat ve anime hayranları arasında popüler olan özellikle anime temalı çizime dayalı benzersiz özellikleriyle dikkat çeken NFT’lerdir


Azuki NFT, sanat ve anime hayranları arasında popüler olan özellikle anime temalı çizime dayalı benzersiz özellikleriyle dikkat çeken NFT’lerdir. Dijital bir marka olan Azuki, çoğunluğu Los Angeles’te bulunan bir sanatçı grubu tarafından yayınlanan 10.000 avatar koleksiyonundan oluşur. Bu koleksiyondaki avatarlar, dünya çapında NFT meraklıları tarafından ilgi görmektedir.

Bu NFT’ler, özel olarak tasarlanmış Azuki karakterlerini içeriyorlar ve her biri benzersiz bir kod ile tanımlanıyorlar. Bu kodlar sayesinde, Azuki NFT, blockchain teknolojisi kullanarak dijital olarak takip edilebilir hale geliyorlar.

Azuki NFT’lerine sahip olan koleksiyoncular, The Garden topluluğunun bir parçası olurlar. Topluluğun üyeleri özel NFT indirimleri, sokak giyim işbirlikleri, canlı etkinlikler gibi pek çok avantajlardan yararlanırlar. Azuki, diğer NFT projelerinden farklı olarak, yaratıcıları arasında bir işbirliği kültürü geliştirme amacı taşır. Bu sayede sanatçılar, koleksiyoncular ve diğer yaratıcılar birlikte çalışarak yeni projeler geliştirebilirler.

Azuki Kurucusu Kimdir?

Azuki’nin arkasındaki şirket Chiru Labs’tır. Projenin kurucusu Twitter’da Zagabond takma adı ile tanınıyor. Zagabond kendisi sektör lideri şirketlerde çalıştığını ve çeşitli merkezi olmayan projelerde yer aldığını iddia ediyor.

Zagabond, 2022 yılının başlarında “Bir Yapımcının Bildirgesi” adlı bir makale yayınladı ve Chiru Labs’i kurmadan önceki yolculuğunu detaylandırdı. Makaleden ana çıkarımı, daha önce çalıştığı NFT projelerini – CryptoPhunks, CryptoZunks ve Tendies’i itiraf etmesiydi. ZachXBT gibi NFT topluluğu üyeleri, Zagabond bu projelerden “kaçarak” dolandırıcılık yaptığını ima ettiler. Azuki lideri o zamandan beri, Tendies’i üreten kullanıcılara iade yaparak ve CryptoPhunks ve CryptoZunks topluluklarına ilgili sözleşmelerin özel anahtarlarını vererek telafi etmeye çalıştı.

Azuki’nin geliştirici ekibi ise çoğunlukla anonim kimliklerini korumayı tercih ediyorlar ve kendilerini gizli tutuyorlar.

Takma adlarıylada olsa Azuki’nin arkasında olanları sıralamak gerekirse şunlardır:

  • Zagabond
  • 2pm.flow
  • location tba
  • Steamboy
  • HoshiBoy

Kısa zamanda büyük başarı

Azuki, Cryptoslam’a göre tüm zamanların en başarılı NFT projelerinden biri olarak yaklaşık 800 milyon dolarlık satış yapmıştır. Projeye göre, hiçbir zaman 1 ETH’nin altına düşmemiş ve Lucky Trader’daki proje sayfasına göre 30 ETH’ye kadar yükselen bir taban fiyatı görmüştür. Bu, Azuki’nin NFT dünyasında çok popüler bir proje olduğunu göstermektedir. Başarısını, benzersiz tasarımları, popülerliği ve piyasadaki güçlü performansı sayesinde elde etmiştir. Aynı zamanda, yatırımcılarına uzun vadeli bir yatırım fırsatı sunmaktadır ve gelecekte de potansiyel olarak yüksek getiriler sunmaya devam edecektir.

Taban Fiyat

Azuki koleksiyonu, 12 Ocak 2022’de 8.700 avatarla ilk sürümü piyasaya sürüldü. Her bir Azuki NFT’si o dönemde yaklaşık 3.400 dolar değerindeydi. Koleksiyon piyasaya sürüldüğünde sadece birkaç dakika içinde tükendi. O anda yaklaşık 30 milyon dolarlık bir satış gerçekleşti. Yaratıcılar, genel satıştan sonra Azuki NFT setlerini özel bir satışta daha satarak 2 milyon dolar daha kazandılar.

Azuki NFT koleksiyonunun taban fiyatı, piyasaya sürülmesinin ardından çok hızlı yükseldi ve 10 ETH’ye ulaştı. Mart 2022’ye gelindiğinde, proje popülerliğini daha da arttırdı ve taban fiyat 40 ETH’ye yükseldi.

Bunların yanı sıra, Azuki koleksiyonu içindeki en pahalı NFT satışı gerçekleşti. TraitSniper’a göre, ikinci en nadir özelliklere sahip Azuki NFT’si “Azuki #9605” oldu. Bu NFT 420 ETH karşılığında yani yaklaşık 1.4 milyon dolara satıldı.

azuki nft
Azuki #9605

Neden Azuki NFT Popüler

Azuki NFT’lerin en büyük özelliği birçok farklı karakter ve tasarımla sınırlı sayıda üretilmeleri ve her birinin benzersiz olmasıdır. Bu nedenle, Azuki NFT’ler, birçok yatırımcı ve koleksiyoncu tarafından takip edilmektedir. Azuki NFT, özellikle anime ve manga hayranları arasında büyük bir ilgi uyandırmıştır.

NFT teknolojisi, sanatın ve diğer dijital varlıkların sahipliğini ve benzersizliğini belgelemek için kullanılıyor. Bu, sanatçıların, dijital sanat eserlerini daha değerli hale getirerek, benzersizliklerini ve sahipliklerini korumalarını sağlıyor.

Azuki’nin başarısında, genel pazarlama stratejisinin de önemli bir rol oynadığını belirtmek gerekir. Koleksiyon popüler hale geldikçe, Azuki’nin geliştirici ekibi NFT sahiplerine yönelik bir airdrop yapacaklarını duyurmuşlardı. Bu airdrop, yatırımcıların sadakatlerini ödüllendirerek Azuki markasının büyümesine katkıda bulundu ve markanın daha da öne çıkmasını sağladı. Bu strateji, Azuki NFT popülerliğini artırdı ve markayı bambaşka bir seviyeye taşıdı. Bu tür stratejiler, NFT koleksiyonları için sıkça kullanılan bir pazarlama taktiği olarak karşımıza çıkıyor ve Azuki gibi başarılı koleksiyonlar için oldukça etkili olabiliyor.

Nasıl Azuki NFT Sahibi Olabilirim

Azuki NFT’leri OpenSea,LooksRare ve X2Y2 gibi popular NFT piyasalarından birinden satın alabilirsiniz. NFT’leri almak için web3 cüzdanına sahip olmanız gerekir. Satın işlemini gerçekleştirmek için yukarda bahsedilen piysaların herhangi birine girdikten sonra “Azuki” diyerek aratın. Daha sonra karşınıza gelen resim koleksiyonuna tıklayın ve istediğiniz Azuki’yi aratın. Almak istediğiniz Azuki’ye karar verdikten sonra “Buy” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.