All Seeing Seneca Kimdir?

All Seeing Seneca, popüler bir NFT koleksiyonu olan Bored Ape Yacth Club’ın (BAYC) baş tasarımcısıdır

all seeing seneca kimdir

All Seeing Seneca, popüler bir NFT koleksiyonu olan Bored Ape Yacth Club’ın (BAYC) baş tasarımcısıdır. Resimleri “kozmik korku ve şekerler diyarı” karakterleriyle tanınmaktadır.

Rolling Stone dergisi, Nisan 2021’de yayına girer girmez NFT dünyasını sallayan Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) baş tasarımcısı olarak yaptığı katkıları överek “yaratıcılığının teknolojik bir devrimi ateşlemeye yardımcı olduğunu” belirtti. İkincil satışları 1 milyarı bulan resimleri o zamandan beri Sotheby’s’de ve Christie’s’de satıldı.

Maymun karakteri, büyük bir kültürel topluluğun merkezi kalbi haline geldi. Ancak Seneca’nın hikayesi, bundan çok önce başlayan ve yükselen bir geleceğe uzanan bir sürekliliktir. Bir zamanlar hayallerinde yaşayan sessiz bir çocuktu, daha sonra Rhode Island Tasarım Okulu’nda okudu ve kendini resim yapma kariyerine adadı. Kendi resimleri ve illüstrasyonları prestijli ödüller toplayıp New York’taki The Armory gibi uluslararası galerilerde sergilenirken ve en son Phillips müzayede eviyle yaptığı bir dizi eserden oluşan ilk kişisel müzayedesinde sergilenirken, pratiği ona ticari bir müşteri kazandırdı.

all seeing seneca kimdir

BAYC projesinden ayrıldığından beri ve kısmen anonimlik kisvesi altında Seneca’nın çalışmaları, Coindesk’in “2021’in En Etkili Figürlerinden” biri ilan edilmesi gibi medyanın dikkatini çekerek övgü toplamaya devam etti. Çalışmaları, ürkütücü, animasyon ve ikonografiye olan sevgisinden ilham alan gerçeküstücülüğün sessiz ama aydınlatıcı paletleri ve ifadeleriyle ortaya çıkıyor.

All Seeing Seneca’nın Sanata Başlangıcı

Çocukken Seneca, bazen o kadar karanlık rüyalar gördü ki, kendi akıl sağlığını sorgulardı. Ancak travmatik uyku zamanı deneyimiyle barışmak için, ertesi gün “gördüklerini çiziyordu” – vizyonlarını alıp kağıda çiziyordu. Ve bu çizimler, uhrevî çizgi roman karakterlerine benziyordu – bazen belirgin şekilde abartılı gözlere sahip oyuncak bebeklerin çizimleri olarak ortaya çıkıyordu – çünkü fiziksel gerçekliğinden ziyade hayal gücünde yaşamayı tercih ediyordu.

Üçüncü hissinin (vizyonunun) kendi dünyasında gezinmede ne kadar kritik olduğunu temsil ediyorlardı. Seneca o zamanlar o kadar utangaçtı ki, ona göre fiilen “kısmen dilsizdi”. “Çok içine kapanıktım, bu yüzden orada öylece oturur ve çoğunlukla etrafımda olup bitenleri gözlemlerdim ve aynı zamanda kafamın içinde olup bitenleri de gözlemlerdim.” Yirmi yıl sonra, Seneca’nın gözlerle ilgili görsel yorumları, Romalı stoacı filozof Lucius Annaeus Seneca’yı ima eden “Seneca” ile birlikte kişiliğinde “All Seeing” (Her Şeyi Gören) ifadesinin kullanımı – ve eserinde hala belirgin bir şekilde yer alıyor.

all seeing seneca kimdir

Seneca, 2021’de Art Basel Miami’de görücüye çıkan Genesis Serisindeki beş tablosundan birinde gözlerin içine kuşlar, yeşil sarmaşıklar ve iç içe geçmiş insan uzuvlarıyla doldurdu. Ve bir başkasında, gözleri bulanık ve titreyen boya sıçramalarıyla terleyen et gibi görünen şeylerle doldurdu.

Koleksiyonunundaki türünün tek parçası olan bir parçası, Şubat 2022’de 39 ETH’nin üzerinde, yaklaşık 116.000 USD’ye satıldı. Fakat tasarladığı en ünlü eser bu değil, Bored Ape Yacth Club’ın maymunları.

Bugün Seneca, NFT kuşağının sanat yıldızlarından biridir. Coindesk, onu “Most Influential” (En Etkili 2021) listesine yerleştirdi. Rolling Stone uzun bir hikayede onun profilini çıkardı ve özel Met Gala sonrası partisine gitti. Sanatçı, Hollywood’un en güçlü yetenek ajanslarından biri tarafından temsil ediliyor ve önünde parlak bir yol var.

BAYC Koleksiyonu

All Seeing Seneca, Bored Ape Yacht Club’ın baş karakter tasarımcısı olmak için Yuga Labs tarafından çalışmaya davet edilmiştir. Koleksiyonun ana görseli haline gelen son çizim olmuştur.

Seneca o sırada NFT’lere aşina olmasa da, Yuga Labs işbirliğinde esnek davrandı. “’Serseri maymunlar istiyoruz‘ dediler. Bunun neye benzeyeceğini düşünüyorsun? Nasıl bir tarz istersin? Neyin iyi görüneceğini düşünüyorsun?’” Kendini, primatların yurttaşlar olarak özgürce dolaştığı eski püskü bir şehirde bir maymunun komşusu olarak hayal etti. “Hayattan biraz bitkin ve yorgun ama dünyadaki tüm paraya ve zamana sahip olan ve metal bir barda takılan bir maymun” gördü ve yaratıkla hayali etkileşimler yaşadı. “Bu fikir oradan geldi.

Bored Apes Yacht Club’ın arkasındaki yaratıcı lider olan dijital sanatçı, eserinin kaçış hızına ulaştığını gördü. İnsan kılığındaki primatlardan oluşan 10.000 adetlik NFT koleksiyonu, Discord’daki Bored Ape sosyal kulübü için bilet işlevi görüyor.

all seeing seneca kimdir
all seeing seneca kimdir

Sanat eserleri her yerde – Times Meydanı reklam panolarında, Twitter’daki binlerce maymun sahibinin profil fotoğraflarında (Jimmy Fallon, Steph Curry ve Post Malone dahil) ve hatta Universal Music tarafından planlanan yakında çıkacak bir albümde. Tek “profil resmi” NFT projesi olmaktan çok uzak, ancak kültürel bir ilgi uyandırdı. Mutant Apes ve Bored Ape Kennel Club 1 milyar dolardan fazla kazanmıştır.

All Seeing Seneca’nın Diğer Çalışmaları

Portraiture

Seneca’nın Portraiture çalışması, Ethereum NFT’leri olarak basılan üç dijital animasyon çalışmasıdır. Bunun yanı sıra aynı müzayedede, ilk fiziksel sanat eseri – “Portrait of Invocation” da yer almıştır. NFT’ler, kripto ödemeleri başlangıcı MoonPay tarafından başlatılan bir platform olan HyperMint aracılığıyla basıldı.

NFT Royalties Hakkındaki Yorumu

En çok NFT çalışmalarıyla tanınan bir sanatçı olarak Seneca, bazı NFT pazar yerlerinin telif ödemelerini kaldırması hakkında tepkili. Önde gelen pazar yeri OpenSea kısa süre önce, içerik üreticilerinden gelen itirazın ardından telif ücretlerini sürdüreceğini duyurdu.

Seneca, sosyal medyada konu hakkında tepki gösterdi. İçerik üreticileri tarafından belirlenen telif ücretlerini onurlandırmayan pazar yerlerinin “insanların bu alana girme nedenlerine aykırı olduğunu” söyledi.