Bored Ape Yacht Club (BAYC) Nedir?

Bored Ape Yacht Club, Ethereum blok zincirinde geliştirilen oldukça popüler bir NFT koleksiyonudur.  Dijital NFT koleksiyonları yalnızca eşsiz bir sanat değeri sunmakla kalmaz


Bored Ape Yacht Club, Ethereum blok zincirinde geliştirilen oldukça popüler bir NFT koleksiyonudur. 

Dijital NFT koleksiyonları yalnızca eşsiz bir sanat değeri sunmakla kalmaz. Aynı zamanda kulübe özel üyelik hakları da sağlar. NFT sahipleri BAYC üyeliklerini sürdürdükçe avantajlar ve ayrıcalıklar edinir.

30 Nisan 2021’de Yuga Labs tarafından piyasaya sürülen Bored Ape Yacht Club, 10.000 adet Bored Ape NFT ile günümüzde en popüler NFT koleksiyonlarından biri haline geldi. 

BAYC’yi Kim Yarattı?

Bored Ape Yacht Club, Gargamel, Gordon Goner, Emperor Tomato Ketchup ve No Sass takma adlarını kullanan anonim geliştiriciler tarafından başlatıldı. Ayrıca Yuga Labs adlı şirket, BAYC’nin oluşturulmasından sorumlu olan kuruluş olarak bilinmektedir.

BAYC ve Ünlüler

Bu eşsiz NFT’nin sahipleri arasında Justin Bieber, Paris Hilton ve Eminem gibi isimler de bulunmakta. BAYC sahibi diğer ünlülerden bahsedecek olursak Rap müzik sanatçısı Snoop Dogg, NBA süperstarı Stephen Curry ve dünyaca ünlü futbolcu Neymar diyebiliriz.

Geçtiğimiz sene aldığı Bored Ape NFT’sini Neymar bu tweetiyle duyurmuştu.

Bored Ape Yacht Club Ayrıcalıkları

Bored Ape tarafından satılan NFT’lerden birine sahip olmak, kulübün üyeliğinin kilidini açar. Bu üyeliğin sunduğu bazı avantajlar arasında, ünlüler de dahil olmak üzere diğer NFT sahiplerinin yer aldığı ve sohbet ettiği özel bir Discord sunucusuna erişim yer alır. Bu sebeple, Bored Ape projesine kendini kanıtlamış ve potansiyeli yüksek bir NFT koleksiyonu olduğunu söyleyebiliriz.