Bancor (BNT) Coin Nedir? BNT Coin Yorum ve Geleceği

Bancor (BNT), tüccarlar tarafından alınıp satıldığında ödenen ücretlerin bir payı karşılığında kullanıcıları kripto varlıklarını havuzlarda kilitlemeye teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır


Bancor (BNT), tüccarlar tarafından alınıp satıldığında ödenen ücretlerin bir payı karşılığında kullanıcıları kripto varlıklarını havuzlarda kilitlemeye teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır.

Hâlâ erken aşamalarında olmasına rağmen, merkezi olmayan finans (DeFi), merkezi finans (CeFi) ile rekabet etmesi muhtemel olmayan yetenekler sunar .

Kripto sahipleri, kripto cüzdanlarında ve borsalarında milyarlarca dolar değerinde varlık depoluyor. Bu varlıklar, sahipleri fiyatların değerlenmesini beklerken boş boş oturuyor. Bancor , portföyünüzden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur. Ayrıntılara girelim.

Bancor (BNT) Nedir?

Galia Benartzi tarafından 2016 yılının sonlarında kurulan Bancor, kendi topluluğu (kullanıcılar) tarafından desteklenen, sahip olunan ve yönetilen merkezi olmayan bir değişim protokolüdür. Uygulamasına kripto para tokenleri sağladığınız için sizi ödüllendirir ve dünya genelindeki kullanıcılar için alım satım işlemlerini kolaylaştırmak için tokenleriniz kullanır. Bancor protokolünün benzersiz satış önerisi, kripto tokenlerinizi platformunda stake ettiğinizde kalıcı kayıpları önlemesidir.

Şu anda Bancor, tek taraflı mevduatlar yoluyla pasif gelir elde etmenize izin veren tek merkezi olmayan stake platformu olduğunu iddia ediyor (bunun hakkında daha fazlası aşağıda). Bancor’un yardımıyla mevduat sahipleri, Wrapped Bitcoin (WBTC), Ether (ETH), Polygon token (MATIC) ve Chainlink kripto (LINK) gibi atıl tokenlerini stake ederek aylık ödüller kazanıyor.

BNT Nedir?

BNT (Bancor Network Token), Bancor protokolüne özgü bir ERC20 tokenidir. Ethereum ağına dayanır ve Bancor ekosisteminde muazzam bir faydası vardır. Ayrıca Bancor platformunda geliştirilen tüm akıllı tokenler için varsayılan yedek para birimidir.

BNT Ne İçin Kullanılır?

Bancor platformundaki her token, BNT tokeni ile eşleştirilir – örneğin, ETH/BNT, LINK/BNT vb.

Kullanıcılar, ödül ve işlem ücretlerinin bir kısmını kazanmak için BNT’lerini Bancor ağındaki herhangi bir işlem çifti havuzuna yatırabilir. Bancor platformunda aynı anda BNT ve ETH gibi başka bir kriptoyu stake ederek mümkün olan en iyi ödülleri kazanabilirsiniz. BNT’yi stake ederek, ödüllerin %70’ini almaya hak kazanırsınız. Tersine, çiftte ETH veya başka bir kriptoyu stake etmek size sadece %30 kazandırır.

BNT ayrıca bir yönetişim tokeni olarak hareket eder. BNT tokeninin sahipleri ve stakerları, Bancor platformuyla ilgili önerilen değişiklikler veya güncellemeler için oy kullanır.

Bancor Nasıl Çalışır?

Temel olarak Bancor, kullanıcıların bir kriptoyu diğeriyle değiştirebileceği merkezi olmayan bir borsadır. Ancak Bancor ile diğer DEX’ler arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Yeni başlayanlar için Bancor, mevduat sahipleri tarafından desteklenmektedir. Yatırdığınız fonlar, dünya çapındaki tüccarlar tarafından yapılan işlemleri kolaylaştırmak için kullanılır. Herkes kripto tokenlerini Bancor platformuna yatırabilir ve herkes tokenlerini değiştirebilir (yani, ticaret yapabilir).

Bir mevduat sahibi (paycı) olarak, platformun sorunsuz çalışmasına katkıda bulunduğunuz için ödüller alırsınız. Yatırımcılar, takaslarını Bancor borsasında gerçekleştirmek için ücretlendirilir. Alınan ücret, işlemlerini mümkün kılan mevduat sahiplerine ödeme yapmak için kullanılır.

Merak ediyor olabilirsiniz: Bancor’un Uniswap veya PancakeSwap gibi DEX’lerden farkı nedir ?

Fark, tek taraflı mevduat kavramında yatmaktadır. Diyelim ki cüzdanınızda boşta ETH var ve bundan pasif gelir elde etmek istiyorsunuz.

Decentralize Exchange (DEX), blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve ihtiyacı ortadan kaldıran bir kripto değişim platformudur. Yalnızca ETH’nizi yatırma seçeneği yoktur. DEX’ler, her ticaret çifti iki kripto varlık havuzunun parçası olacak şekilde inşa edilmiştir ve bu havuza yapılan herhangi bir depozito, bu varlıkların her ikisini de eşit miktarlarda içermelidir. Başka bir deyişle, her ticaret çifti depozitonun yarısını alır.

Ancak, bu yöntem kalıcı kayıp olasılığına yol açar. Basit bir ifadeyle, bu, bir likidite havuzunda kazanıldığında mevduatlarınızın değer kaybetme ihtimali olduğu anlamına gelir.

Bancor, tek taraflı mevduat sunarak bu sorunu ortadan kaldırır. ETH’nizi kolayca yatırabilirsiniz ve Bancor, ticaret çiftinde ikinci bir varlık olarak BTN’yi yatırır. Bu, sizin ve Bancor DEX’in değişim ücreti ödeyen kullanıcılardan para kazanmanızı sağlar. Bancor, kazandığı ücretleri size – mudiye – herhangi bir kalıcı kayıp için geri ödemek için kullanır. Tam koruma elde etmek için yani, para çekerken yatırdığınız miktarın aynısını almak için – fonlarınızı en az 100 gün boyunca platformda kilitlemelisiniz.

Bancor’un Temel Özellikleri

Bancor ağının birçok önemli özelliği yukarıda tartışılmıştır. Şimdi, Bancor ağı için önerilen en büyük ve en heyecan verici güncellemelerden biri olan Bancor 3’e daha yakından bakalım.

 • Anında Kalıcı Kayıp Koruması

Bancor 3’ün piyasaya sürülmesi, en başından itibaren tam bir kalıcı kayıp koruması sunacaktır. Daha önce tartışıldığı gibi, Bancor’un önceki sürümünde, yalnızca tokenlerinizi en az 100 gün boyunca kilitlerseniz tam kalıcı kayıp koruması mümkündür. Ancak Bancor 3 ile bu, daha ilk günden elde edilir.

 • Çift Taraflı Ödüller

Bancor 3’ün piyasaya sürülmesiyle, üçüncü taraf protokollerin havuzlarında ödül vermelerine de izin verildi. Bu nedenle, mevduat sahipleri, BNT ve stake etmeyi seçtikleri token şeklinde çift taraflı ödüller alma hakkına sahiptir. Bu ödüllerin her ikisi de kalıcı kayıplardan korunur.

 • Çok amaçlı havuz

Bancor 3, kullanıcıların BNT’lerini tek bir havuzda paylaştırmalarına ve tüm Bancor ağından ödüller kazanmalarına olanak tanır. Bu, BNT’nizi farklı havuzlar arasında taşıma ihtiyacını ortadan kaldırarak teşvik sürecini basitleştirir. Ayrıca, tokenlerinizi ağda takas etmek veya stake etmek için işlem maliyetlerini de azaltır.

 • Sonsuzluk Havuzları

Bancor likidite havuzları için para yatırma limiti olmadığı için, slotların açılmasını beklemek zorunda kalmadan herkes tercih ettiği miktarda katkıda bulunabilir.

Bancor’un Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Bancor protokolünün benzersiz çalışmaları, likidite sağlayıcıları (mudiler) için tokenlerinin tutarken kalıcı kayıpları önler.
  Bancor ağı, Ethereum ağındaki çok sayıda tokeni destekler ve boşta kalan kripto varlıklarınızı çeşitli mevcut likidite havuzlarında stake etmenize olanak tanır.
 • Bancor, piyasa yapıcılara ve alıcılara olan ihtiyacı ortadan kaldıran tek taraflı mevduata izin verir. Bu nedenle, kripto varlığınızın teklifi ve fiyatlarını sormanız için endişelenmenize gerek yok
 • Bancor, mevduat sahiplerine likidite sundukları için kazançlı ödüller sunar ve BNT mevduat sahipleri için ödüller daha da yüksektir.

Eksileri

 • Kripto veya DeFi
 • Merkezi Olmayan Finans (DeFi), merkezi olmayan blok zinciri kavramını alır ve bunu finans dünyasına uygular.
  Acemiler Bancor platformunu kullanmayı zor bulabilir.
 • Bancor itibari para yatırmayı desteklemez.
 • Teknik tüccarlar, Bancor sağlamadığı için üçüncü taraf ticaret platformlarını kullanmak zorunda kalıyor.
 • Ayrıca, ağ bazı rakiplerinin yaptığı gibi marj ticareti sunmuyor.

BNT Coin Yorum ve Geleceği

Bancor protokolü, DeFi dünyasının en acil sorunlarından biri olan kalıcı kayıp sorununu çözüyor. Bu eşsiz platform, dünya çapında kripto sahiplerine milyonlarca ödül alırken, onlara gönül rahatlığı sunuyor. Projede büyük potansiyel görüyoruz. Ayrıca Bancor platformu büyüdükçe BNT tokeninin değeri de aynı şekilde artacaktır.

WalletInvestor algoritmaları da BNT’nin fiyatı konusunda yükselişte ve önümüzdeki yıl token için %93 büyüme öngörüyor. BNT’nin değeri bir yıl içinde 3,25 dolardan 6,33 dolara yükselebilir ve 2026 yılına kadar 16,80 dolara ulaşması bekleniyor.

Kripto kullanıcılarının pazar oluşturmasına ve ticareti kolaylaştırmasına izin veren platformların gelişmeye devam edeceğine inanıyorsanız, BNT ilginizi çekebilir.

Ayrıca, birden fazla blok zinciri üzerinde çalışan bir platformun, yalnızca tek bir blok zinciri üzerine kurulmuş tekliflerden daha sağlam olabileceğine inanıyorsanız, bu çekici olabilir.

Yatırımcılar, Bancor platformunun kurallarını belirlemede yer almak ve böylece varlıkları üzerinde daha fazla kontrol elde etmek istiyorlarsa BNT satın almayı düşünmek isteyebilirler.

Acemiler Bancor platformunu gezinmeyi biraz zor bulsa da, arayüzüne alıştıktan sonra ticaret yapmak çok kolay. Bancor, ağındaki likiditeyi otomatikleştirerek, geleneksel DEX’lerin boğuştuğu sorunların çoğunu yaşamıyor.

Bancor ile ticaret bir kazan-kazandır: sadece geliştiriciler kolayca çeşitli değişim uygulamaları oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılar Ethereum ağındaki çok çeşitli tokenlere de erişebilir. Mevduat sahiplerini ödüllendirerek ve borsada kolay takaslara izin vererek Bancor, DeFi alanı ve kripto para piyasasındaki en iyi yenilikçilerden biri olarak kabul edilebilir. Kripto paranızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, Bancor’un sunduğu şeyleri kesinlikle takdir edeceksiniz.

BNT Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 BNT Coin 8,44 TL’den işlem görüyor. BNT Coin fiyatı son 24 saat içerisinde 1.17% değişim gösterdi. BNT Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 1,275,023 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 65,604,316 dolar seviyesinde.

BNT Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 BNT Coin $ 0.419206 dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Ocak ayı itibariyle BNT Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 23.73  dolarla kaydetti. Bununla birlikte BNT yılın en düşük seviyesini ise 2.06 dolarla belirledi.