Beam (BEAM) Nedir? Beam (BEAM) Nereden Satın Alınır?

Beam, sessizce hayatımıza giren ancak son derece sağlam bir gizlilik parası oluşturan bir projedir. Para piyasaya çıktığından beri piyasalardan büyük ilgi gördü


Beam, sessizce hayatımıza giren ancak son derece sağlam bir gizlilik parası oluşturan bir projedir. Para piyasaya çıktığından beri piyasalardan büyük ilgi gördü. Bu yazımızda, Beam Coin’i neden seçmeniz gerektiği, öne çıkan özellikleri ve altında yatan Mimblewimble protokolü hakkında bilgi vereceğiz.

BEAM Coin Nedir?

Geliştirici ekibi tarafından “Gizliliği ölçeklenebilir kripto para birimi” şeklinde tanımlanan BEAM, son dönemde Bitcoin’e rakip çıkan en yenilikçi Blockchain alternatiflerinden Mimble Wimble protokolü üzerinde işlem gören bir dijital para birimidir.

2018 yılının Mart ayında başlanılan BEAM projesi Eylül ayında kaynak kodlarını herkese açtı, Aralık’ta ise mobil uygulaması yayın hayatına geçti.

Bildiğimiz blockchain zincirinde para alışverişlerinin kaydı tutulur. Alıcı ve göndericinin yanı sıra transfer edilen toplam miktarı da kayıtlar arasında yer alır. Ancak BEAM ile yapılan alışverişlerde hiçbir şekilde kayıt tutulmaz, her şey tamamen gizlidir.

Ekran kartlarıyla madencilik yapmaya imkân tanıyan BEAM projesinin devam edebilmesi için kazılan her bir bloktan elde edilen ödülün yüzde 20’si “Beam Büyüme Havuzu” adı verilen özel bir fonda biriktiriliyor. Açık kaynak olan coinin yönetim kadrosu ve geliştirici ekibi ise alanında yetkin kişilerden oluşuyor.

Güçlü Gizlilik Denetimleri

Beam’in özellikler listesinin en üstünde daha güçlü gizlilik denetimleri yer alır. Diğer gizlilik paraları, varsayılan olarak gizlilik eklemek yerine, işlemleri yalnızca özel olarak talep edildiğinde özel kılan bir gizlilik modeli tanımlıyor gibi görünmektedir.

Beam, aksine, her işlemi varsayılan olarak özel kılar. Bu, hangi bilgilerin herkese açık hale getirileceğini belirleyebilecek tek kişinin kullanıcılar olduğu ve kullanıcıların kişisel verilerinin tam kontrolünü elinde tuttuğu anlamına gelir.

Beam ayrıca ek bir gizlilik özelliği olarak; gizli işlemler ve gizli varlıklar kavramlarını oluşturdu. Bu özellik, tümü özellikle Beam platformunda kolayca değiştirilebilen borçlanma araçları, gayrimenkul varlıkları, yeni para birimleri gibi yeni dijital varlık türlerinin oluşturulmasına izin verecek.

Diğer blok zincirleri ölçeklenebilirlik sorunları ile mücadele ederken, Beam ekibi sorunu yalın ve kompakt bir blok zincirle çözdüklerine inanıyor. İşlemler, Mimblewimble protokolü kullanılarak şişkinliği önlemek için tasarlanmıştır.

Bu, yalnızca şişkinliği azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda hesaplama ek yük taleplerini azaltacak ve böylece ağ ölçeklenebilirliğini artıracaktır. Beam, Scriptless Script teknolojisini kullanarak çeşitli işlem türlerini desteklemek için tasarlanmıştır. Beam, basit değer transferlerinin yanı sıra; Ayrıca zamana dayalı transferleri, atomik swapları ve emanet ödemelerini de destekler.

Gizlilik en önemli öncelik olmaya devam edecek, ancak bu özellik aynı zamanda değişmez dijital cüzdan imzalarının desteğiyle mevcut düzenlemelere de uyacak.

Gizli İşlemler Nelerdir?

Gizli işlemler gizleme ve körleme özelliğine sahiptir. Gizli işlemlerin kullanılması, kullanıcıların işlemlerle ilgili herhangi bir bilgiyi gizlemesine veya kör etmesine olanak tanır. Bu, işlem tutarlarını yalnızca gönderenin ve alıcının bildiği anlamına gelir.

Bu, işlem miktarlarını kodlamak için kör edici faktörler kullanılarak elde edilir. Körleme, rastgele bir değer atayarak ve gerçek işlem miktarını bu rastgele değerle çarparak çalışır. İşlemdeki tüm girdi ve çıktıları kapsayan tek bir çoklu imza oluşturulur.

Alıcı, işlem alındığında rastgele birkaç kör edici faktör seçer. Bunlar daha sonra kripto para birimlerini harcama zamanı geldiğinde sahipliğin kanıtı olarak kullanılabilir.

MimbleWimble Nedir?

Beam ile ilgili herhangi bir konu, öncelikle Beam’in temeli olan Mimblewimble teknolojisinin anlaşılmasını gerektirir. Mimblewimble, Bitcoin protokolüne dayanır ancak ağın gizliliğini ve verimliliğini artırmak için değiştirilmiştir.

Mimblewimble protokolündeki işlem alıcıları, bir işlemi imzalarken bir boşluk faktörü oluşturabilir. Bu, Pedersen Taahhütleri ve Gizli İşlemlerin bir kombinasyonunun kullanılmasıyla mümkündür. Mimblewimbles, işlem oluşturma yöntemine dayalı olarak gizlilik ve ölçeklenebilir bir blok zinciri protokolü sağlar.

Mimblewimble, gizli işlemlerin her işlem için ek kanıta ihtiyaç duymasına ve bu da onları külfetli hale getirmesine rağmen, komut dosyası oluşturmayı ortadan kaldırarak bu sorunu çözer. Daha sonra, ilgili performans sorunları olmadan Gizli İşlemlerin gizlilik ve güvenlik seviyelerine ulaşmak için kör edici faktörleri sahte çıktılarla birleştirir.

Mimblewimble blokları içinde işlemler, çıktıların ve girdilerin rastgele bir karışımı gibi görünür. Bu, düğümlerin tüm blok zinciri yerine yalnızca belirli yeni girişleri doğrulamaları gerektiğinden daha hızlı senkronize olmalarına izin verir.

Blok zinciri daha yavaş büyür, şişkinliği önler ve tam düğümlerin daha verimli çalışmasını sağlar; böylece ağın uzun vadeli merkeziyetsizliğini iyileştirir.

Beam’in Kişisel Verilerinin Korunması

Beam, var olan neredeyse her blok zincirinin aksine, transferleri ve token sahipliğini adrese göre kaydeden sistemi değiştirmeye çalışıyor.

Bir işlemle ilgili tüm kişisel bilgilerin kaldırılması

Ayrıca Beam, 24 saatlik düzenli bir vade aralığı kullanır. Bu, cüzdan ayarlarında değiştirilebilir ve Beam geliştiricileri, kullanıcılara her işlem için yeni alıcı adresleri oluşturmalarını önerir.

Neden BEAM?

BEAM’i muadili coinlerden ayıran en önemli özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Gizliliğiniz üzerinde tam kontrol ve hakimiyet
  • Tüm alışveriş işlemleri varsayılan olarak gizlidir
  • Blockchain üzerinde herhangi bir adres veya kişisel bilgi saklanmaz
  • Küçük blockchain boyutu sayesinde üst düzey ölçeklenebilirlik imkânı
  • Çevrimiçi ve çevrimdışı para alışverişi, fiziki cüzdan entegrasyonu
  • Mobil ve masaüstü için cüzdan uygulaması

BEAM Nereden Satın Alınır?

BTC/ETH ve USDT karşılığında BEAM alımı yapmak için Hotbit, Bitforex, Gate.io ve Bisq borsalarını kullanabilmek mümkün.